Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Chcete zadarmo na balet do Stání opery? Máme pro vás soutěž

kultura | 9. 10. 2014

V sobotu se na prkna Státní opery znovu vrací baletní představení Amerikana III. Při té příležitosti jsme vyzpovídali Nikolu Márovou, první sólistku baletu Národního divadla. Na konci článku pak najdete soutěžní otázku o dvě vstupenky na sobotní představení.

Text: Lukáš Rozmajzl
Foto: Archiv

nikol4.jpg
 

Balet Amerikana III. je komponovaný večer složený z děl choreografických legend George Balanchina, Williama Forsytha a Jeroma Robbinse z americké provenience. Rozhodně byste si ho neměli nechat ujít, protože jak dodává Nikola Márová: "Opravdu mě mrzí, že nás čekají poslední čtyři představení Amerikany."
 
NikolMarova-pred.jpgJe v něčem specifický americký balet ve srovnání s evropskou školou?
Americká škola je jiná jak v technických prvcích, tak i dynamice pohybu, takže je velice důležité, aby se tyto rozdíly dodržovaly a zejména zkušený divák poznal, že je představení opravdu v „americkém" stylu.

Čím vás Amerikana okouzlila?
Tato v pořadí třetí Amerikana mě nadchla svoji různorodostí, protože každá část je naprosto odlišná. Od čisté klasiky přes moderní až k oddechovému Fancy Free. Také mam radost z toho, že v první a třetí části hraje živý orchestr, protože jak Čajkovského, tak Bernsteinova hudba za to stojí. 

V Národním divadle působíte už od roku 1999. Máte čas zajít se podívat na kolegy z opery nebo činohry?
Bohužel jsme tak pracovně vytížená, že ten zbytek volného času, který mám, se snažím věnovat svému synovi. Činohru mám ale moc ráda, takže alespoň párkrát do roka se jdu podívat na nějaká představení, nejčastěji do divadla ABC. Čtenáře bych chtěla určitě pozvat teď v říjnu na Popelku do Národního divadla. Je to jedno z mých nejoblíbenějších baletů a bohužel pravě tento měsíc nás čeká derniéra.

Pokud si chcete v Praze zatančit, kam zajdete?
Přiznám se, že po narození syna jsem si byla zatancovat mimo jeviště jen několikrát, takže mě zastihnete spíše někde při odpočinku, ten se ale opět točí kolem mého Maxíka. Hodně jezdíme na kole v hostivařském lesoparku a v posledních dnech jsme často na Žofíně, kde sbíráme kaštany a děláme z nich doma oblíbená zvířátka.

 

Národní divadlo

Hlavní scéna Národního divadla....


 

nikol3.jpg
 

SOUTĚŽ
Chcete vyhrát dva lístky na představení Amerikana III. v sobotu 11. října 2014 od 14.00 hod ve Státní opeře? Odpovězte na soutěžní otázku:

Kolik částí má balet Amerikana III.? (Nápovědu najdete ZDE)
A) 1
B) 2
C) 3

Odpovědi posílejte na email soutez@citybee.cz. Vyhrává v pořadí 11. správná odpověď. Do předmětu emailu uveďte "Amerikana".
(Herní řád najdete zde)
 

přehled článků

Červen bude nabitý free-entry zážitky: Chystá se United Island, Noc muzeí, open air koncert filmové hudby i Veletrh vědy. Také vám poradíme, kde se zchladit pivem, kam zajít na film, kde oslavit Den dětí a kam vyrazit za sportem.

Duben byl měsícem splněných šéfkuchařských snů. Jan Punčochář otevřel restauraci U Matěje, podnik Bockem Ondřeje Kynčla se bude otvírat co nevidět a Neapol na vás dýchne v nově otevřené Manú Praga, které vládne vařečka Emanuela Ridiho. Ale nejen jídlem člověk jest živ...

Zajímavým trendem poslední doby se stalo propojení výrobny piva s restaurací. Chcete vědět, kde se pivo vaří a designu dobře daří?