Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Vzhůru do města po setmění. Je tu Pražská muzejní noc!

doporučujeme | 12. 6. 2014

Po Noci literatury a kostelů přichází akce daleko známější a oblíbenější. Úderem 19. hodiny se v sobotu otevřou dveře pražských muzeí a galerií, do kterých se na netradiční noční prohlídky nahrnou a dlouhé fronty si vystojí tisíce lidí, kteří by o muzeum v denním světle často ani nezavadili. 

Text: Petra Šarešová
Foto: Pražská muzejní noc

Beznazvu.jpg

Národní technické muzeum


Základní informace na začátek...

Letošního (již jedenáctého) ročníku se zúčastní 39 muzeí a galerií. Kdybyste chtěli vidět všechno, museli byste během pár hodin (končí se v 1 ráno) oběhnout 69 objektů. Stejně jako v minulých letech bude vstupné (s výjimkou Vyšehradu, kde se platí symbolická 1 koruna) i doprava speciálními autobusy zdarma

Během Pražské muzejní noci pojede (od 18:30 do 1:15) 11 autobusových linek, centrální přestupní stanicí bude již tradičně Staroměstská. Kromě toho se můžete po Praze pohybovat metrem, které bude jezdit o hodinu déle.

Jako obvykle bude součástí i bohatý doprovodný program. Je jen na vás, jestli dáváte přednost cimbálovce či smyčcovému kvartetu, zda chcete ochutnat japonský čaj či grilovat, projet se na elektrolodi, zajít do improvizovaného letňáku nebo se dozvědět o módních trendech v Africe a jak vypadají zákroky Speciálních jednotek proti nebezpečnému pachateli.

Nováčkem bude Galerie Futura s prohlídkami výstavy grafického designu (najdete tu i dílo Brown-nosing kontroverzního umělce Davida Černého) a uměleckým grilováním v zahradě. Poprvé se zapojí i Matfyz s vědeckými poklady ve sklepení, které sloužilo jako trezor Národní banky Československé.

fata.jpg
Národní technická knihovna
 

Na Pražskou muzejní noc jen s mobilem...

Ať už budete hledat nejlepší zábavu pro děti nebo zajímavé koncerty a divadelní představení, poradí vám v informačních stanech. Ty budou letos dva - na Václavském náměstí před Národním muzeem a na náměstí Jana Palacha.

Nebaví vás tísnit se v davu a tahat s sebou papíry? Pak si stáhněte informační brožuru do svého mobilu. V ní najdete kromě seznamu všech institucí a jejich expozicí i doprovodný program a trasy jednotlivých autobusových linek.

Pokud neradi riskujete, naplánujte si celý večer na stránkách Pražské muzejní noci. V záložce Moje muzea si vytvoříte seznam objektů, které chcete navštívit, a v aplikaci Moje noc si připravíte harmonogram doprovodných programů. 

fakulta.jpg
Přírodovědecká fakulta UK
 

Na co se můžete těšit v ...

... Botanické zahradě hl m. Prahy
Máte rádi exotiku? Ve skleníku Fata Morgána objevíte tropické rostliny i žabky. Vinice sv. Kláry pak představí své víno (budete ho moci i ochutnat) a na vinařské stezce i výrobu chutného moku.

... Goethe-Institutu
Kouzlo němčiny objevíte v Goethe Institutu. Těšte se na výstavu plakátů a německy psaných knih pro děti Pěkně od začátku, ukázkové kurzy němčiny, interaktivní kresby na iPadu i krátké animované filmy z Německa. 

... MeetFactory
Výstavy, autorskou performanci, výtvarnou dílnu o nakládání s odpadem, interaktivní divadelní instalaci, nahlédnutí do zákulisí a pak zejména afterpárty plnou skvělých dýdžejů nabídne v sobotu MeetFactory.

... Městské knihovně 
V Ústřední knihovně nastane Noc v pohybu. Těšte se na hru (umíte si ještě skočit panáka?), výstavu o cestopisech Letem světem a fotografie o Bibliobusech (pojízdných knihovnách), divadlo Knihovna ve smyku i program pro děti. Přidat se k výpravě za pokladem a plněním různých úkolů můžete v Dejvicích na pirátské lodi "Lovec démonů".

karel%281%29.jpg
Fronta před Muzeem Karla Zemana


... Muzeu hlavního města Prahy
Do akce se zapojí hned 4 objekty. Na zámku Ctěnice se dozvíte o historii řemesel, základních stavebních typech i dějiny panství. Za historií povodní, jazzovým koncertem, pohádkou a detektivní hrou pro děti i strašidelnými příběhy z pražských pověstí se vydejte do hlavní budovy (strašidelné příběhy ukáže i Svatomikulášská městská zvonice a Podskalská celnice na Výtoni).  

... Muzeu Karla Zemana
Zajímá vás výroba trikového a animovaného filmu, plavby elektrolodí po Čertovce, koncert populárního kvarteta Clarinet Factory a projekce Zemanova filmu Ukradená vzducholoď v letňáku? Pak jste v Muzeu Karla Zemana správně!

... Novoměstské radnici
Výhledem na noční Prahu se můžete pokochat na věži Novoměstské radnice. Nahlédnout budete moci i do gotické kaple v 1. patře věže, zhlédnout pak výstavy Stopy židovské přítomnosti, Příběh světla a stínu či expozici o historii Nového Města. Na nádvoří se bude hrát na piáno a Café Neustad nabídne občerstvení.

... Židovském muzeu
Expozici Židovské tradice a zvyky, komentované prohlídky a pro děti hru s lvíčkem Arjem má připravené Klausová synagoga. Španělská synagoga pak nabídne komentované prohlídky i výstavu o Dějinách Židů v Čechách a na Moravě.

 

Pražská muzejní noc 2014

Pražská muzejní noc

14.06. 19:00 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!