Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

"Vyrostli jsme do krásy," říká Kateřina z Plechárny

doporučujeme | 19. 5. 2014

Když se ocitnete na Čerňáku, nemáte moc možností, kde si popovídat s kamarády u dobré kávy, zasportovat si a navíc zabavit své sourozence či potomky. To od podzimu můžete v novém kreativním a volnočasovém centru Plechárna. Jak to v budově bývalé kotelny na Černém Mostě frčí, nám řekla Kateřina Fišarová z organizace Praha 14 kulturní, která Plechárnu provozuje.

Text: Barbora Sedláková
Foto: archiv Plechárny
 

otevrenikavarnyplecharna.jpg
Otevření kavárny Plechárna 


Plechárna funguje jako volnočasové centrum už něco přes půl roku. Co se u vás za tu dobu změnilo? 
Vyrostli jsme do krásy. Otevírali jsme minulý rok v září a od té doby jsme u nás hostili Kühnův dětský sbor, běželi tematické závody, přilákali děti na sobotní odpoledne, hledali zapomenuté artefakty o letcích v rámci Urban Game a díky hudebnímu inkubátoru se těšíme vzrůstající popularitě trojice kluků z Plechárny, kteří zpívají a nahrávají beaty pod názvem Cincinaty.

Nedávno došlo k rozšíření. Co dalšího nabízíte?
Na jaře jsme otevřeli komunitní zahradu, na které se to už zelení a kvete, a v dubnu se Plechárna rozrostla o kavárnu, díky níž k nám v týdnu zavítá více návštěvníků.  

Je Plechárna určena spíš pro místní z Černého Mostu nebo pro širokou veřejnost? 
Plechárna je otevřena celé Praze. Sice sídlíme na Černém Mostě, ale vítáme návštěvníky ze všech městských částí a všechny věkové generace. Mladé, kteří k nám cíleně přijedou na hodinu boxu nebo parkourové tréninky, maminky s dětmi, jimž je věnovaná Dětská sobota na Plechárně, zahradníky, kteří si mohou vypěstovat zeleninu nebo bylinky na naší komunitní zahrádce, sportovní nadšence, jenž si mohou vybrat z široké nabídky našich sportovních kurzů a nebo milovníky kávy, kteří najdou svůj klid u knížky z naší knihovny a šálku dobré kávy.
 

album/News_Model_News/670/komunitnizahradkanaplecharne.jpg
Komunitní zahrada na Plechárně


Na co můžete lidi nalákat, aby se vydali až na Čerňák? 
Pro naše nejmenší Plechárníky tu máme pravidelné Dětské soboty, kde si můžou užít odpolední pohádku, zaskákat na skákacím hradu, pomalovat celou Plechárnu, zahrát si fotbálek nebo ping pong a odložit rodiče v kavárně. Pro starší a pokročilé máme mnoho sportovních aktivit. Jsme jedinou plně krytou skateboardovou halou v Praze a skejtovat vás i naučíme v naší Skateboardingové škole. Nabízíme kurzy boxu, parkouru, bootcampu i kondiční kurzy kick box aerobicu a jógy.

Nabízíte i něco jiného než sport?
Každé úterý se v klubovně scházíme a diskutujeme nad tématy Psychoposilovny a každou první sobotu v měsíci je Plechárna "kreativní", to tvoříme nejrůznější šperky a ozdoby nejen do domácnosti.  Nesmíme zapomenout ani na kurzy češtiny a konverzaci v angličtině. Kromě toho chystáme i nejrůznější akce, které najdete v našem programu.
 

album/News_Model_News/670/praha14skakaci.jpg
Skákací hrad "Praha 14 skákací"


A co plány do budoucna, máte nějaké? 
V červnu nás čeká zkoušení storytellingu (vyprávění příběhů) s místními a zástupci národnostních menšin ze sídliště Černý Most. Své příběhy pak vybraní vypraveči převypráví i v rámci posledního ročníku festivalu Street for Art, který se koná v září v Centrálním parku na Praze 14. Ke konci června zavíráme Plechárnu a čeká nás rekontrukce – zateplení a nové opláštění.

Kdy se můžeme na novou Plechárnu těšit?
Slavnostně otevřeme opravenou Plechárnu 6. října. Na podzim pokračujeme s našimi kurzy a přidáme nové taneční pro seniory, rozšíříme hudební inkubátor o nové talenty. Připravujeme poslední ročník festivalu Street for Art, festival Stop Zevling, dětský časopis pro základní školy Prahy 14 a slavíme s Městskou částí Praha 14 narozeniny.
 

album/News_Model_News/670/hudebniworkshopplecharna2.jpg
Hudební workshop
 

Nejbližší akce Plechárny

  • Druhou červnovou neděli nás čeká Kolování na Rajském vrchu, aneb den plný pohybu, zábavy a soutěžení v různých cyklistických kategoriích.

  • Naši kamarádi z neziskové organizace Jahoda u nás pořádají 12. června Strawberry Fields, v rámci kterého vystoupí mimo jiné Prago Union nebo Cincinaty z Plechárny, těšit se můžete také na divadlo pro děti, spoustu workshopů a zábavy.  

  • Pak 14. června u nás zaparkuje Divadlo Minor se svým představením Kouzelný autobus.

  • Blíží se nám také 3. ročník benefičního festivalu Rock for Dogs, který 19. června nabídne vystoupení kapel The Tap Tap, Kašpárek v rohlíku a Květy.

  • Než se rozutečeme na prázdniny, oslavíme dvacáté narozeniny Městské části Praha 14 druhým ročníkem sousedské slavnosti Černý Mošt, která začíná 26. června.   

 

Praha 14 kulturní

Praha 14 kulturní - příspěvková organizace Prahy 14... 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!