Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Noc literatury. Letos na Žižkově a třeba s Václavem Vydrou

kultura | 7. 5. 2014

Noc literatury je jedinou šancí v roce vydat se s knihou na párty a nebýt přitom za blázna. Vezměte do ruky Dekameron nebo Popelku a vyrazte 14. května od 18 do 23 hodin na Žižkov.

Text: Petra Teclová
Foto: Noc literatury

literatura.jpg
 

Na Praze 3 se totiž bude letos konat již osmý ročník Noci literatury (ten minulý se uskutečnil na Letné), jak jinak než s mezinárodní účastí. Každá z 20 účastnických zemí představí v rámci akce dílo jednoho svého současného autora. Jejich textům vdechnou život (veřejná čtení budou začínat každou půlhodinu) populární čeští herci jako třeba David Prachař, Barbora Poláková, Ivana Chýlková nebo Václav Vydra.

Některá čtení se navíc budou konat za osobní účasti autorů, kteří přijedou do Prahy - Annelies Verbeke (Belgie-Vlámsko), Pii Juulové (Dánsko), Teolindy Gersãové (Portugalsko) a Stefana Spjuta (Švédsko). 

Herci se s publikem potkají na atraktivních či běžně nedostupných místech Žižkova. Kulturně vzdělat se tak budete moci například v Benátské kapli, Bunkru Parukářka, hospodě U Vystřelenýho oka nebo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Všude samozřejmě úplně zdarma.

 

Noc literatury

Česká centra

14.05. 18:00

Bojíte se, že budete mít knih dost? Pak je tu pro vás od 22:30 koncert kapely J.H.Krchovského Krch-off band v Restauraci & Music Baru Kuře v hodinkách nebo promítání krátkých filmů izraelského spisovatele a filmaře Etgara Kereta v předsálí filmových ateliérů Petra Vachlera Pokrok.

Letos poprvé bude jedno ze čtecích míst (divadlo Ponec) obohaceno tancem. Úryvek tak nově promluví "i mezi řádky", a to prostřednictvím pohybového vyjádření.  Román Neviditelný strážce spisovatelky Dolores Redondo ozvláštní taneční vystoupení Jany Vrány. 

Číst se nebude jen v Praze! Tentýž den bude probíhat literární setkání i v dalších 24 českých městech a do konce června se pak Noc literatury uskuteční ve 10 světových metropolích (Bratislava, Bukurešť, Amsterdam, Londýn, Milán, Mnichov, Moskva, Paříž, Sofie a Varšava). Čtení navíc budou probíhat i v Salzburgu, Augsburgu, Lisabonu a Dublinu.

svetliteratury.jpg
Foto: Svět literatury

NEJ Noci literatury

Co do plochy je největším "čtecím" místem stadion Viktoria Žižkov. 
Nejvyšším místem je půdní prostor Sokolovny Žižkov.
Nejhlouběji půjdou návštěvníci za literaturou do protiatomového krytu Bunkr na Parukářce.  
Nejkomornější prostředí letošní dvacítky představuje Ateliér dřevořezby. 
 

Lokality, kde se bude číst

Atrium, Bajkazyl, Bankovní akademie, Betlémská kaple, Bunkr Parukářka, Dům odborových svazů / velký sál, Gymnázium a Hudební škola hl. města Prahy / komorní sál, U Vystřelenýho oka, Kuře v hodinkách, Divadlo Ponec, Radnice, Sokol Žižkov / taneční studio, Švehlova kolej / menza, Tapatan, Viktoria Žižkov, VOŠUP a SUPŠ / ateliér dřevořezby, VOŠUP a SUPŠ / knihovna, Základní škola Jaroslava Seiferta / slavnostní sál, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, Žižkovské kinematografické divadlo / Ateliéry Petra Vachlera Pokrok


Interpreti, kteří budou číst

prachar%284%29.jpgAndrea Elsnerová
Andrej Hryc
Daniela Kolářová
David Prachař
Hana Vágnerová
Helena Dvořáková
Igor Orozovič
Ivana Chýlková
Jana Janěková
zach1%281%29.jpgJiří Vyorálek
Linda Rybová
Lukáš Hlavica
Martin Pechlát
Roman Zach
Simona Babčáková
Simona Postlerová
Václav Vydra

Všechny autory, jejichž díla se budou číst, najdete zde.

 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!