Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Firemní galerie: Ukryté poklady kancelářských budov

kultura | 14. 11. 2013

Kancelářské budovy nejsou přechodným domovem jen pro bílé límečky a dámy v nažehlených kostýmech, ale “bydlí” v nich i obrazy, plátna starých mistrů, sochy nebo moderní design. Připravili jsme pro vás malého průvodce po pěti pražských firmách, kde nemají v kancelářích jen myši, ale také umělecké obrazy a další předměty. Tyto korporátní galerie jsou veřejnosti volně přístupné a navíc zdarma. (úvodní foto je z galerie Kooperativy)

Text a foto: Lukáš Rozmajzl
 

album/News_Model_News/498/FGErasvet10.jpg
Era svět - oblíbené místo pracovních schůzek

Kooperativa
Putování po firemních galeriích začněte v centrále pojišťovny Kooperativa, její výstavní sál je totiž největší a také nejbohatší (vystavují plátna od Václava Špály, Josefa Čapka nebo Jakuba Schikanedera). Vzhůru tedy do oranžovo-černo-bílého objektu Main Point v Karlíně! To, co při pohledu z výšky vypadá jako šišatý donut, je ve skutečnosti hodně pestrá potrava pro vaše smysly. Nahlaste se na recepci jako návštěvník a v prvním patře už se vám otevře galerie, jejíž prostory obsadily celé první patro a mají podobu nekončícího zahnutého tunelu. Aktuální expozice je rozdělená na dvě části - v první jsou vystaveny historické obrazy od baroka do konce 19. století, ve druhé části je výstava Trojice, při které byly osloveny desítky současných umělců. Měli možnost si ze sbírek Kooperativy vybrat libovolné obrazy, k nim doplnit nějaká moderní díla a do třetice s nimi prezentovat i vlastní obraz či umělecký artefakt.
Pokud by vám mezi obrazy vyhládlo, hned na patře je i kavárna. Občerstvení sice se značkou Eurest, ale můžete si posedět v krásném prostředí a navíc tu mají i wi-fi.
Otevírací doba: úterý a čtvrtek, 10-18 hodin
Vstupné: zdarma

album/News_Model_News/498/FGKooperativa07.jpg 

Česká národní banka
Z kanceláří Kooperativy se po několikaminutové procházce dostanete na náměstí Republiky, a odtud už je to coby kovovou padesátikorunou dohodil k budově České národní banky. Uvnitř v původním trezoru za 32tunovými dveřmi se nachází výstava Lidé a peníze. V rámci ní se dozvíte vše o vývoji peněz od pazourků k digitálním měnám, můžete si prohlédnout unikátní platidla nebo speciální vitrínu s jednou tunou ryzího zlata (virtuálně si výstavu můžete projít ZDE).
Pokud ale dáváte přednost klasickému umění, musíte budovu ČNB obejít a vejít do jejího kongresového centra od Jindřišské věže. Ve zdejším foyer jsou vystaveny asi tři desítky fotografií se sportovní tématikou od Svazu českých fotografů. Ve vstupní chodbě k odborné knihovně ČNB si můžete prohlédnout ještě portréty významných předválečných ekonomů.
Otevírací doba výstavy fotografií: Po-Pá 9-18 hodin (Vstup může být omezen aktuálním programem Kongresového centra ČNB)
Vstupné: na výstavu fotek zdarma

album/News_Model_News/498/FGCNB3.jpg

Česká spořitelna
Pokud vyjdete z ČNB a přejdete ulici Na Příkopě, stačí na Můstku uhnout vpravo a po třiceti metrech budete stát před novorenesanční stavbou, kde dnes sídlí jedna z poboček České spořitelny. V jejích útrobách jsou pak vystavena Mistrovská díle ze sbírek spořitelny. Na výstavě, která končí již v neděli 17. listopadu (!), spatříte plátna s autogramy třeba Vojtěcha Hynaise nebo Jakuba Schikanedera.
Galerie samotná je umístěná v podzemní rozlehlé místnosti, kam musíte sestoupat po točitém kovovém schodišti. Když máte štěstí na průvodkyni (stejně jako autor tohoto článku), dozvíte se mnohé nejen o obrazech, ale i o zákulisí největší české banky. Především o víkendu tu potkáte převahu turistů, ale rozhodně se nemusíte obávat tlačenic před plátny, pravděpodobnější je, že budete mít celou výstavu sami pro sebe.
Otevírací doba: denně, 10-18 hodin
Vstupné: zdarma
Podívejte se na 360°fotografii galerie ZDE.

album/News_Model_News/498/FGCeskasporitelna5.jpg 

Poštovní spořitelna ERA
Budovy České a Poštovní spořitelny dělí sice jen 250 metrů, ale tím jejich blízkost končí. Poštovní spořitelna se relativně nedávno nastěhovala do moderních prostor svého ERA Světa na Jungmannově náměstí a otevřela ho veřejnosti. Ještě před zhlédnutím pravidelně obměňované výstavy můžete spočinout ve zdejší kavárně. Posilněni kávou a croissantem nebo domácí bábovkou pak klesnete do podzemní místnosti, kde minulý týden začala výstava Nový (z)boží. Expozice prezentuje vítězné návrhy ze soutěže Národní cena za studentský design 2013, najdete zde moderní urnu z čediče, ergonomický prototyp invalidního vozíku nebo model skládacího houpacího křesla.
Kromě výstav můžete do ERA Světa přijít také posnídat šampaňské (tento pátek s Vladimírem 518 nebo si příští týden poslechnout Diplomky na stojáka nebo besedu o cestování po Londýně.
Otevírací doba: Po-Pá 8.30-19 hodin, So 9-15 hodin
Vstupné: zdarma

album/News_Model_News/498/FGErasvet05.jpg 

Pražská energetika
Za poslední z pětice firemních galerií musíte vyrazit z centra města do Vršovic na Kubánské náměstí, kde sídlí centrála Pražské energetiky (PRE). Už z dálky pak nemůžete přehlédnout velký neon “g-a-l-e-r-i-e”. Za ním jsou dvě patra, kde společnost pravidelně již 16 let prezentuje moderní umění, aby předala návštěvníkům vždy novou dávku energie. Tento týden v pondělí měla vernisáž prodejní výstava napůl snových, napůl abstraktních maleb Luboše Mandáta nazvaná Mutace. Galerijní prostory zřejmě původně sloužily k jinému účelu, což je z nich bohužel znát, a obrazy jsou tak do prostředí jakoby násilně vsazené. 
Mimochodem, až budete přicházet k centrále PRE, všimněte si i objektu posazeného na průčelí nad schody - je to replika slavné plastiky Zdeňka Pešánka, jednoho ze světových průkopníků, který do soch začal instalovat žárovky a neony. Původně přitom sousoší bylo třikrát tak veliké.
Otevírací doba: Po-Pá 12-18 hodin
Vstupné: zdarma
 

album/News_Model_News/498/FGPRE5.jpg 


MAPA

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!