Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Unikátní stoleté filmy: 28. říjen, Viktorka Žižkov i tramvaje na Staromáku!

kultura | 17. 10. 2013

Národní filmový archiv v rámci oslav 70 let od svého založení zpřístupnil on-line unikátní sérii krátkých, ale bohužel němých filmů, které zachycují život v metropoli na začátku 20. století. Co se dělo v říjnu 1918 v pražských ulicích? Jak vypadal tehdejší fotbal a kudy přesně jezdily tramvaje?

Text: Lukáš Rozmajzl
Foto: Národní filmový archiv a Lukáš Rozmajzl

album/News_Model_News/465/Prazskykinematografickyjournalkveten1914(1914)NFA.jpeg 
Pražský kinematografický journal květen 1914

CityBee vám přináší trojici černobílých nahrávek z dob, kdy se teprve rodil samostatný česko-slovenský stát a spolu s ním i tuzemská kinematografie. Národní filmový archiv zveřejnil celkem 10 filmečků, které vznikly mezi roky 1898 až 1919
Až do konce října budou zdarma ke zhlédnutí na portálu Doc Alliance Films.


album/News_Model_News/465/StaraPraha_2(1912)NFA.jpeg
Stará Praha 1912 (prohléděte si celou fotogalerii)

1. 28. říjen 1918 (13 min)

Unikátní dobové záběry natočené 28. října 1918 zachycují momenty samotného vzniku Československa. Zobrazují davovou euforii obyvatel proudících na Václavské náměstí i kuriózní věšení nové státní vlajky na sochu svatého Václava a strhávání znaků habsburské monrachie.
 

2. Fotbalový turnaj o Stříbrný pohár (4 min)

Sportovní dokumentace fotbalového turnaje na hřišti S. K. Viktorie Žižkov z června 1914. Mezi hráči je dokonce i herec Vlasta Burian. A nutno přiznat, že tehdejší hra se od té současné hodně liší.

3. Stará Praha (5 min)

Snímek nastiňuje život předválečné Prahy v roce 1912. Divák může opět pocítit kouzlo dnes již zmizelé Prahy, jejíž přirozenou součástí byly tramvaje na Staroměstském náměstí či koňské povozy přejíždějící přes Karlův most.


Ostatní filmy dostupné na portálu Doc Alliance Films
●    Život zabité žáby (1911)
●    Chov husí v Libuši u Prahy (1911)
●    Smrtelný let aeroplánu pod pražským mostem (1919)
●    Černošice (1913)
●    Svatojánské proudy (1912)
●    Pražský kinematografický journal (1914)
●    Jan Kříženecký (1968)

Pokud byste měli zájem o další filmy z fondu národního archivu, vyrazte do kina Ponrepo, kde každý den promítají některý z klasických bijáků. O nadcházejícím víkendu například v sobotu Felliniho legendární Sladký život (1960, Itálie-Francie), v neděli odpoledne animovanou pohádku Čarodějův učeň od Karla Zemana (1977, ČSR-SRN), večer potom americké drama o manželské krizi Kramerová versus Kramer (1979, USA).

album/News_Model_News/465/DSC_0977.jpg


Budovu Národního filmového archivu (umístěnou vedle Nákladového nádraží Žižkov, Malešická 14, Praha 3) si budete moci dojít osobně prohlédnout v listopadu, na kdy je plánovaný den otevřených dveří. Ve stejném měsíci začne i další retrospektivní akce - tentokrát prezentace slavného scénáristy a režiséra Františka Čápa, od jehož narození uplyne letos 100 let. “Jeho žánrově pestrou tvorbu připomeneme rozsáhlou retrospektivou, v níž nebudou chybět filmy, které natočil v emigraci, kdy de facto založil slovinskou kinematografii,” popisuje ředitel sekce vnějších vztahů NFA Aleš Rumpel.
 


    
 

Zajímá Vás, co se děje v Praze? 
 
 

Už jste četli...?

 

 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!