Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Jak na Dalího nebo Muchu? Buďte v galeriích jako doma

kultura | 6. 10. 2013

Pro člověka, který se chce orientovat ve výtvarném umění, není úplně jednoduché začít. Především současné umění má nesmírně mnoho podob a někteří umělci už nemají s paletou a štětcem nic společného, ať už se jedná o různé performance nebo audiovizuální umění. Přitom i v soudobém umění je mnoho odkazů k minulým stylům a epochám, kterým je proto dobré alespoň trochu rozumět. Česká republika má naštěstí bohatou malířskou historii a ve zdejších galeriích najdeme poklady.  MgA. Tomáš Kubík, absolvent Akademie výtvarných umění, který je sám i aktivním umělcem, má pro začátek pár tipů jak začít. 

20130916_110105.jpg
Dvorak Sec Contemporary (výstava Jakub Matuška aka Masker)
 

%C4%8Dl%C3%A1nky2/_DSC0243.jpgKlasika ve stálých expozicích i horké novinky v DOXu
Pražská Národní galerie rozděluje své sbírky podle uměleckých slohů, stylů a historických mezníků v dějinách umění. Každý divák si tak může vybrat, co ho konkrétně zajímá. Důležitými paláci jsou Šternberský palác  (na obrázku), kde je vystaveno světové malířství od rané gotiky až po vrcholný barok a 18. století, a Palác Schwarzenberský, který prezentuje české barokní malířství a sochařství. Tento sloh patří mezi nejsilnější v historii českého umění a sbírky Schwarzenberského paláce jsou velmi bohaté. 
České i světové umění od 19. století do současnosti bezesporu nejlépe reprezentuje Veletržní palác. Jsou zde stálé expozice i příležitostné výstavy. V současné době patří mezi nejzajímavější expozice Muchova Slovanská epopej. Pořádají se zde i výstavy současné mladé generace umělců, například každoroční výstava diplomantů Akademie výtvarných umění
Velmi zajímavé je také centrum současného umění DOX v Holešovicích. Konají se zde výstavy současného „hot“ umění. Klíčové výstavy současného českého i světového umění pořádá galerie Rudolfinum.

%C4%8Dl%C3%A1nky2/20120807_dox_1132.jpg

foto: Martin Mráz

Jak se na takovou výstavu připravit?
Dříve než se vydáte na výstavu, můžete si o ní přečíst na webu konkrétní galerie. V dnešní době není problém sehnat díky internetu základní důležité informace o výstavě či vystavujících autorech. K většině výstav vycházejí obrázkové katalogy s podrobným popisem uměleckých děl a životopisy autorů. Katalogy lze zakoupit přímo v galerii. 
Ve všech jmenovaných galeriích je možné se zúčastnit odborného výkladu, který probíhá v předem daných časech. Pokud jste začátečníci, je dobré této možnosti využít. Spousta věcí totiž zůstává očím diváka skryta a umělecká díla nejsou založena vždy jen na optickém vjemu. Každá doba má své ikonografické znaky, které když umíte číst, obraz k vám promlouvá. Současné umění mívá zase obvykle silný konceptuální podtext a při jeho neznalosti nemáte většinou šanci pochopit myšlenku díla. Člověk, který chce k významům obrazů proniknout hlouběji, může sáhnout například po skvělé a čtenářsky dobře přístupné knize Ernsta Gombricha Příběh umění (Kosmas knihkupectví), v níž najde mnoho poučení o klasickém i moderním umění. 

Umělecká škola Tomáše Kubíka nabízí organizované prohlídky galerií v České republice i po celé Evropě – vždy s odborným výkladem umělců i zkušených pedagogů v oboru výtvarného umění – které Vám mohou pomoci se v umění orientovat. V říjnu (12.10. 2013) škola  pořádá jednodenní zájezd do Uměleckohistorického muzea ve Vídni, kde se velká výstava obrazů jednoho z nejznámějších a nejprodávanějších umělců současnosti Luciana Freuda. Na 3. listopadu je naplánován umělecko-poznávací zájezd do Dráždan, do galerií světového malířství – Albertinum a Zwinger.

Malý kvíz nejen o galeriích:

Toto je vestibul a zároveň hlavní hala jedné slavné galerie. Které?

%C4%8Dl%C3%A1nky2/IMG_4124.jpg

2. Kde je tento plot a ke které galerii se váže?

%C4%8Dl%C3%A1nky2/_DSF0669.jpg
foto: Jindra Kodíček (UPM8)

3. Ve které slavné galerii je tato kavárna?:)

%C4%8Dl%C3%A1nky2/P5020315.jpg

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!