Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Vraťte se do školy s dospěláckým rozvrhem! Kam na ČJ, TV nebo PŘV?

poznání | 4. 9. 2013

Matematika, český jazyk a přírodověda. Cítíte tu nostalgii? Tyto předměty máme už všichni dávno za sebou, ale... Pamatujete si je ještě? Jste si jistí v kramflecích, když máte napsat "zhlédnout" film a "dennodenní", bez kalkulačky spočítat kolik je 177 a 282, anebo přesně říct, kolik kostí máme v těle? Nebudeme vás zkoušet, spíš vám poradíme, kde si vědomosti můžete vy i třeba vaše pracovní týmy oprášit. Ono se hodí,  Vítejte zpátky ve škole!

Připravila: Michaela Nováková

rozvrhhodin%281%29.jpg

První hodina – čeština!
Čeština dokáže být někdy pěkně záludná. Občas se stane, že měníme celou větu jenom proto, abychom nenapsali ve shodě podmětu s přísudkem chybu. Abyste byli v češtině jistí a složitě nehloubali nad tím, jestli napsat "potenciální" nebo "potencionáln"í, koně "byli" nebo koně "byly", navštivte kurz Čeština pro Čechy. Nabízí ho pár jazykových škol v Praze a probíhá buď formou jednodenního školení, nebo více měsíčního procvičování. Jednodenní kurzy nabízí nakladatelství Computer Media a konají se 16.9. a 17.10., vždy na Těšnově na Praze 1 a stojí 1 500 Kč. Na začátku října se rozjíždí kurz v jazykové škole Březinka na Praze 5, kde si za patnáctitýdenní výuku zaplatíte necelé čtyři tisíce.
Kurzy jsou vhodné hlavně pro ty, kteří psanou češtinu používají denně v práci a nechtějí dělat chyby. Učí se tady psaní mě/mně, s/z, oslovování v dopisech, interpunkce a už zmíněná zatracená shoda podmětu s přísudkem.

Né, pětku nééé! Matematika!
Ať už si to chceme přiznat nebo ne, matematika a její "dítě" logické myšlení nám pomáhá v řešení problémů, v plánování i v organizování. Na internetu lze dohledat pěknou řádku matematických kvízů, hádanek a hříček, kde si můžete logické myšlení procvičit. Zkuste se podívat tady anebo tady
Zajímavý je také záznam videa Science Café, což je cyklus diskuzních setkání, kdy se debatuje o vědě a hosty jsou vždy vědci, kteří se s laickou veřejností dělí o své poznatky ze své profesionální praxe. Hostem tohoto vědeckého setkání je Karel Janeček, který hovoří o tom, jak se dají matematické znalosti využít v praxi. Další Science Café, tentokrát s bezobratlými, si můžete dát ještě dnes, další proběhne 8. října s renesančním profesorem Janem Sokolem.
Skvělá je taky Khanova internetová škola, což je bezplatný vzdělávací program s inspirací v Americe. Salman Khan založil v roce 2006 neziskovou organizaci, která má za cíl poskytovat alternativní cesty vzdělávání, a tak vznikla Khanova škola, která pomocí videí předává vědomosti téměř ze všech oborů lidské činnosti – přes matematiku a ekonomii po biologii a historii.

[Kruzitko.jpg]

Velká přestávka, svačina a... angličtina!
Od základní školy jste už ušli pěkný kousek a angličtina se pořád nelepší? V Praze je na každém rohu jazyková škola, ale je velmi obtížné vybrat si tu správnou. Vybírám pro vás ty netradiční, kde nebudete jenom šedesát minut doplňovat do učebnic a zívat nudou. Jazyková škola Spěváček od konce září otevírá kurz Czenglish, který vede Londýňan Mark Pickering. Ten se už několik let snaží vymýtit "čechismy", kterých se my jako Češi při studiu angličtiny dopouštíme. Jazyková škola Spěváček s přípravou kurzů právě finišuje, sledujte tedy na jejich stránkách, kdy vypuknou.

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpgPro představu, co to je czenglish: Je to špatná angličtina, kdy otrocky překládáme slovo od slova a neuvědomujeme si, že má angličtina jiné mechanismy než čeština. Pár příkladů – If you are hungry, so we can go to a restaurant (správně bez so). Záměna slovíček action X event, nature X countryside anebo poslední příklad pro zasmání – pro mě za mě; for me behind me. I to se občas stává. (Správně je: I don´t care).

Další netradiční kurz má pro vás třeba jazyková škola Jipka, kde si od října do prosince můžete pohovořit s lektorem a dalšími členy kurzu, ale pozor, v kavárně! Jipka totiž nabízí kavárenskou konverzaci, kde si procvičíte svoje konverzační dovednosti se šálkem dobré kávy v ruce. Výuka probíhá v blízkosti vybraných poboček a kurz vás bude stát něco málo přes dva tisíce. Více informací zde. A něco pro nezadané – Jipka otevírá i kurzy singles, kde máte stoprocentní jistotu, že na rande nepozvete již zadaného spolužáka. Tady totiž mají "hrdličky" vstup zakázán!

Tělovýchova převrácená vzhůru nohama!
splhani.jpgNa bootcampu, intenzivním tréninkovém programu, který vychází z amerického armádního výcviku, s jarmilkami nepochodíte. Místo toho budete potřebovat kvalitní obuv, funkční triko a kraťasy a raději přibalit ještě ručník na utírání potu. Program trvá měsíc (i déle) a po jeho skončení vám organizátoři slibují "fyzičku větší než kdy dřív". S tím se nedá nesouhlasit, ale bude vás čekat velká dřina. "Jde hlavně o to vydržet a nevzdat to po pár trénincích. Také je důležité chytit dobrého trenéra, který rozpozná dočasnou i trvalou indispozici a včas vám třeba sníží zátěž, abyste si neublížili," říká Jakub, který bootcamp zkusil loni v září.
Důležitá informace pro všechny zájemce – se cvičením se začíná mezi šestou a sedmou hodinou ranní. Cvičí se něco málo přes hoďku a během tohoto relativně krátkého času (tady je to dost relativní pojem) zvládnete běhat, dělat sklapovačky, házet s míčem, cvičit na břicho.
Kempy nabízí společnost Bootcamps nebo třeba internetové stránky Sportujme.cz, kde cvičíte s Hankou Dvorskou, nejznámější českou kaskadérkou. Bootcampy probíhají tři čtvrtě roku venku, v zimě se přesouvá dovnitř. Měsíční kemp vás se společností Bootcamps bude stát 2 900 Kč, s Hankou Dvorskou zaplatíte 2 400 Kč.

Přírodověda
Sem patří člověk, rostliny, živočichové a horniny. Jestli chcete znovu objevit krásy planety, kromě již zmíněných přednášek v rámci Science Café, můžete vyrazit na veřejné přednášky na vysokých školách. 14. září v rámci Muzejní noci můžete zajít do Národní technické knihovny, kde bude ČVUT předvádět roboty, vysvětlí vám jak fugnuje 3D tiskárna nebo vozítko Segway. Podobný program vás pak čeká taky o 4 dny později, tentokrát ale pod širákem na Vítězném náměstí. Protože v noci je všechno hezčí, vyrazte na Noc vědců! Akce proběhne 27. září na VŠCHT a kromě pokusů ochutnáte třeba zmrzlinu z kapalného dusíku. V listopadu bude vědecký rozvrh vůbec nejkomplexnější, protože se chystá nejen Den vědy, ale taky Týden vědy a techniky

children.jpg

přehled článků

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!