Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Naučíme vás poznat nejlepší zmrzlinu: sledujte barvu, sortiment i cedule!

gastro | 27. 7. 2013

Vanilková, jahodová nebo čokoládová? Češi začínají experimentovat i s exotickými příchutěmi zmrzliny. Mražený mléčný výrobek je jedním z ikon léta. A v Česku se vyrábí jedna unikátní příchuť zmrzliny. Uhádnete jaká? Odpověď najdete v našem druhém článku, kde najdete tipy na nejlepší zmrzlinárny Prahy.

Připravil: Lukáš Rozmajzl

album/News_Model_News/372/302058_1097.jpg

Pojďme exkurzi do světa zmrzliny začít pocimrmanovsku, tedy krátkou edukativní přednáškou na téma "Jak vlastně zmrzlina vznikla?" Znali ji už ve starověkém Řecku, i když tehdy to byla spíš demo verze, kdy si lidé na led lili med či ovocnou šťávu. Poctivá zmrzlina k nám přišla pravděpodobně z Asie, ale cesty se liší. Děkovný pohled za osvěžující hmotu v kornoutu můžete poslat třeba do Mongolska. Tamní pastevci totiž vyráběli ochucené mléčné nápoje, které jim ale čas od času kvůli chladnému horskému klimatu zmrzly.

Druhá teorie pak vynález zmrzliny přisuzuje Číňanům (pokud ji tedy neokopírovaly od Mongolů?!), od nich ji převzali Arabové a ti ji nakonec nějakým způsobem dovezli až do jižní Evropy. Ostatně arabské slovo "scherbet", v překladu "sladký sníh", dalo vzniknout italskému "sorbetto".
 
V současné době jsou v Česku mezi zmrzlinami jako zmrzlá svatá trojice nejpopulárnější příchutě čokoládová, vanilková a jahodová. Ale i tady se začínají pevné ledy pomalu hýbat. Třeba letos při červnovém Apetit Pikniku byl u zmrzlinářství Tři kopečky největší zájem o netradiční příchutě, jako byla levandule nebo bezinka. Také firma Angelato ráda experimentuje a její chřestová a parmezánová zmrzlina nebo jahodový sorbet s balsamikem byly hodně rychle vyprodány.

Poctivá zmrzlina je ve výsledku velká alchymie (nikoli chemie!), protože musíte při výrobě smíchat tři rizikové produkty - vejce (u kterých je obava ze salmonelózy), mléko a smetanu (které se mohou zkazit) a čerstvé ovoce (které velmi rádo a rychle hnije a chytá plísně).
 
album/News_Model_News/372/1127245_71919374.jpgJak tedy poznat kvalitní zmrzlinu od zmrzlé vody smíchané s práškem? Radí Pavel Kočička, zmrzlinář od vyhlášených Tří kopečků:
Barva - Poctivá zmrzlina nemá zářivé a syté barvy. Pokud je kupříkladu vanilková zmrzlina bílá a jsou v ní tečky, je to vanilková zmrzlina. Pokud je žlutá se syntetickou chutí, je to práškařina.  Pistáciová není ostře zelená, protože takovou barvu ty oříšky prostě nemají, a v reálu je spíše hnědá.
Sortiment - Potom je to nabídka příliš velkého množství zmrzlin (Těch dvacet druhů asi nedělali dneska ráno, že?) nebo nabídka druhů, které nemají sezonu - jahody v zimě, meruňky na jaře. Takové zmrzliny se buď musí dělat z prášku, nebo z mraženého ovoce, přičemž ani jedno není pro dobrou zmrzlinu ideální.
Reklama - Třetím indikátorem můžou být přehnaně křiklavé vývěsní štíty typu velký poutač ve tvaru zmrzliny nebo všechno vybavení od výrobce zmrzlinových prášků. Většinou to znamená, že zmrzlinář opustil svou invenci a spoléhá se na výrobce surovin, že mu vše dodá.

Vybaveni schopnostmi rozeznat kvalitní zmrzlinu koukněte do našeho druhého článku, kde najdete tipy na nejlepší zmrzlinárny Prahy, kde rozhodně nenajdete prefabrikovanou chemickou zmrzku!

album/News_Model_News/372/422752_40413256.jpg

přehled článků

Máte hlad? Hledáte inspiraci do šatníku? Nebo chcete ulovit nové zážitky v metropoli? Mrkněte na 11 nováčků na pražské módní, oděvní i gastro scéně.

V parku, pod kyvadlem, na střeše, ve vile na ostrově, v klášteře… Tam všude a na mnoha dalších místech se letos v Praze promítají filmy pod širým nebem v letních kinech.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!