Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & aktuální info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Jedete do Londýna? Máme pro vás neprovařené tipy k náštěvě!

poznání | 24. 7. 2013

Londýn. Ročně ho navštíví kolem 27 milionů turistů. Většina vybavena průvodci a rozhodnuta vidět všechny známé památky a navštívit tradiční místa. Není se ale čemu divit. Zastavit se v Londýně a nevidět Big Ben, nenaštívit Tower či nezažít výměnu stráží u Buckinghamského paláce by vlastně byl skoro hřích. Tato místa jsou ale především atrakce pro turisty a o samotném městě a jeho obyvatelích neřeknou téměř nic. Já vám ale ukážu ta správná místa, která hlavnímu městu Spojeného Království dávají jeho atmosféru.

Napsal: Jakub Malár

album/News_Model_News/362/Camden.jpg

Typickým znakem Londýna jsou trhy, na nichž seženete vše včetně jídla, květin, moderního umění, starožitností, oblečení a sběratelských kousků. Pokud rádi smlouváte, chcete si odvézt nějaký suvenýr, či vyzkoušet dobré jídlo, zajeďte se podívat do Camden Town. Kromě samotných trhů (z nichž určitě nevynechejte Camden Lock Market a Stables Market) si můžete taky užit posezení u Regent’s kanálu (v případě fajn počasí) nebo navštívit některý z místních barů či klubů, které často nabízí živé vystoupení mladých kapel (není tajemstvím, že právě v místních klubech začínaly kapely jako U2 nebo Coldplay).

album/News_Model_News/362/NottingHillCarnival.jpgNejen fanoušci filmu Notting Hill by měli navštívit stejnojmennou oblast, konkrétně ulici Portobello Road, kterou stojí za to navštívit v sobotu, kdy na místních trzích kromě čerstvého ovoce a zeleniny najdete taky spoustu starožitností. A když už jsme u Notting Hill, pokud navštívíte Londýn na konci srpna, nenechte si ujít tradiční Notting Hill Carnival. Koná se každoročně poslední neděli a pondělí v srpnu a kromě karnevalového průvodu jej doprovází několik desítek pouličních DJ’s, kteří ročně roztančí kolem milionu návštěvníků, což z něj činí jeden z největších pouličních festivalů na světě (tento rok se bude konat 25. a 26. srpna).

A procházku po trzích zakončíme v populární Brick Lane. Tato ulička ležící na východě mezi Whitechapel Road a Bethnal Green Road je proslulá hlavně nědělními trhy (které mohou potěšit nejednoho sběratele umění) a indickými restauracemi. Mimo to můžete narazit na graffity slavných umělců (Banksy, Ben Eine), vystoupení slavných hudebníků v místní hudebním obchodě Rough Trade nebo můžete zapařit v jednom z místních klubů (Cafe 1001, Big Chill Bar).

K Londýnu neodmyslitelně patří taky parky, z nichž tím nejslavnějším je bezesporu Hyde Park, ale není jediným! Hned vedle výše zmíněného Camden Town leží Regent’s Parklondýnskou zoo, divadelními představeními pod širým nebem a kopcem Primrose Hill, z nějž je krásný rozhled na Londýn. A když už jsme u toho výhledu, stojí za to navštívit taky Hampstead Heath, který s 3,2 kilometry čtverečními patří mezi největší parky v Londýně vůbec. Letním návštěvníkům nabízí koupání v menších vodních nádržích (s tím, že tu najdete speciální nádrž pro muže a ženy a případně taky společnou) a taky nádherný výhled na městské panorama z kopce Parliament Hill. A pokud se budete pohybovat ve východní části města, určitě navštivte Victoria Park - park plný jezírek, altánů a velkých ploch, které jsou jak dělané pro sportování a taky pro letní festivaly (třeba Lovebox, který zde v roce 2005 začalo pořádat elektronické duo Groove Armada).

Jestli vyrážíte vyloženě za hudbou a chcete slyšet něco víc, než jen obyčejnou žebříčkovou hudbu, nejvíc trendy kluby najdete buď v obvodu Shoreditch (doporučuji především ulice Curtain Road, Old Street a přilehlé), kde vás čeká elektronická hudba, zatímco příznivci punku, reggae nebo dubu by měli navštívit Brixton a místní kluby a bary.

album/News_Model_News/362/BrickLane.jpg

přehled článků

Nové chutě, vůně, záliby nebo inspiraci do šatníku můžete objevovat v desítce nových podniků, které se pro vás otevřely v srpnu 2020.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!