Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Pozvánky zde na webu můžou být neaktuální, snažíme se je upravit. Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Staňte se filmovým znalcem! Nebo tak alespoň vypadejte...

kultura | 28. 6. 2013

Připravte se se CityBee na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Autor: Lucie Šimůnková

Máte objednané lístky? Máte zařízenou dopravu? A dokonce i ubytování v centru města? Tak fajn, ale pořád to není vše. Připravili jste se na karlovarské diskuse? Protože o tom ten festival tak trochu je. Ať už čekáte v nekonečné frontě na film nebo na záchodky, pojídáte hotdog u stánku nebo ústřice na party některého sponzora, pořád musíte být schopní vydávat neotřelé postřehy o filmové branži. V základním filmovém korpusu – Pelíšky, Pán prstenů, Troška – se orientuje každý, ale málokdo jde dál. Pokud jste nestudovali FAMU nebo nejste Mirka Spáčilová, může se vám hodit náš rychlokurz v pěti krocích.

album/News_Model_News/333/navel.jpg 

1. Vyberte si svůj nejoblíbenější film
Jako svůj nejoblíbenější (srdcový) film prezentujte rozhodně nějaký skandinávský, izraelský nebo korejský, o němž nikdo nikdy neslyšel. Název si můžete i vymyslet s poznámkou, že pitomej Google ten film nezná. Následně dodejte, že samozřejmě milujete také věci od Felliniho nebo jiný film z kategorie „klasika, kterou každý zná, ale nikdo nikdy neviděl“. Nabízí se Casablanca (1942), Kmotr (1972), Apokalypsa (1979) nebo i Klub rváčů (1999). Pro jistotu ještě zalehněte na matrace, jeden takový film si vyberte a PODÍVEJTE se na něj. Pokud chcete mluvit o filmu, který skutečně milujete, ale tušíte, že to není intelektuální ohňostroj (Smrtonosné cokoliv, romantické komedie a podobně) řekněte, že jste museli jít na jeho projekci z pracovních důvodů.

2. Režisér nad zlato
„Líbí se mi filmy s Ryanem Goslingem, protože má ty nejmodřejší oči na světě.“ S takovým hodnocením vám Thermal u nohou ležet nebude. Zapamatujte si raději jméno režiséra a to alespoň u vašeho nejoblíbenějšího filmu. Pro dlouhé rozhovory jsou potom ideální režiséři s výrazným rukopisem. Jako například David Lynch. Nikdo ve skutečnosti netuší, proč sovy nejsou, čím se zdají být, a jaký význam má ucho v trávě. S kterýmkoli vaším typem tak nebudete dál od pravdy, než kdokoli jiný. Hodně používejte jména Bergman (již po smrti), Almodóvar a Ki-duk. Tip pro pokročilé: Pokud máte rádi hudbu, zkuste to s autory filmových soundtracků!

album/News_Model_News/333/5kroku-Godfather.jpg
Kmotr je studnicí moudrosti na každý den: Co si mám vzít s sebou?
Revolver nech tady, vezmi kremrole. Zdroj: Paramount Pictures

3. Dokážete použít slovo fabule ve větě?
Stačí jedno slovo a přesvědčíte celou skupinu o tom, že vaše filmové znalosti jsou o úroveň výš, než ty jejich. Místo filmového příběhu říkejte fabule. Pokud vás zaujmou kostýmy nebo rekvizity na plátně, můžete se rozhovořit o propracované mizanscéně. Nespletete se ani se slovy jako postmoderní či přemýšlivými postřehy typu „Za posledních dvacet let se takový film nenatočil.“ 


4. Mějte názor, ať už je číkoliv
Jakmile si vyberete oblíbený film, zapamatujete si alespoň jednoho tvůrce a odborný termín, je na čase vytvořit si názor, nejlépe kategorický. Nezapomeňte, že nemusí být nezbytně váš. Tak jako stovky vysokoškolských diplomek může ve skutečnosti vycházet z recenzí a článků. Avatar (2009) přeci ve skutečnosti je prachsprostá „vykrádačka“ Disneyeho Pocahontas (1995) a nebýt dvojnásobných cen za lístky a těch lítajících 3D semínek, nikdo by ho nepovažoval za takovou událost. Tip pro pokročilé: Zajímavosti o filmu a historky z natáčení se dobře pamatují a oslní každou společnost!

album/News_Model_News/333/5kroku-Babovresky.jpg
I když se vám Troškovy komedie líbí,
nebudete o nich mluvit v Karlových Varech. Zdroj: Falcon


5. Filmové databáze = klíč k úspěchu
Jakmile jednou získáte pověst člověka, který dokáže doporučit dobrý film, už se této super-schopnosti nezbavíte. Pořiďte se proto mobilní aplikací s filmovou databází. Můžete klidně zůstat u domácí ČSFD, lépe jazykově vybavení sáhnout po IMDb. Existuje také řada specializovaných aplikací, například s hláškami nebo zajímavostmi z filmů i seriálů. Jinak totiž hrozí, že si poškodíte reputaci, když si nevzpomenete, kdo letos vlastně vyhrál Oscara. 
Hlavním pravidlo ale platí pro všechny – mějte rádi filmy! Jen tak budete žít dlouho a blaze a bude vás provázet Síla. 

album/News_Model_News/333/5kroku-startrek.jpg
Nikdy se nepouštějte do debat o kultovních filmových a televizních sériích.
Nevíte totiž, jak velký nerd může váš společník být. Zdroj: CinemArt


Hlášky, které můžete použít skoro vždy:

  • Všimli jste si, jak špatně byl ten film sestříhaný?

  • Kniha je samozřejmě většinou lepší než film, ale tady to bylo fakt o fous.

  • Ten film je docela milý, ale… (zdrcující kritika)

  • Nemyslíš si náhodou, že to byl ale přesně režisérův zájem, právě to zmatení a jakoby nepochopení.

  • A proto je tato hororová parodie s prvky psychologického dramatu věrným odrazem naší postmoderní společnosti.

  • Nudil jsem se. Pravděpodobně jsem nebyl na ten film správně emočně naladěn. 

  • Zápletka všední, pointa moc polopatická, dialogy strašně doslovné...to už fakt nikdy neuvidím dobrej film?!

  • Ten film byl děsivě špatnej, ale co čekat, když ho dělal „jméno režiséra“ s „jméno scénáristy“ a k tomu si pozvali „jméno kameramana“.

  • První dvě třetiny byly hrozný, ale ten závěr... možná tomu filmu dám ještě šanci.


A na závěr: Odhalit ve filmu Top Gun homosexuální podtext jako Quentin Tarantino je již práce pro pokročilé filmové experty.

přehled článků

Teď je ta nejvhodnější doba naordinovat si domácí lockdown s komínkem knih, které jste si už dlouho chtěli přečíst... Mrkněte na našich osm knižních tipů.

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nezapomeňte, že aktuálně je možné ven pouze ve dvou (pokud nejste rodina). Nechte se inspirovat podzimními místy v metropoli a okolí, které máme rádi v redakci CityBee.cz.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!