Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na co do kina? Rvačka Brada Pitta a recept na kuře na švestkách

kultura | 13. 6. 2013

Multiplex nebo artové kino? Nám v nich stejně jde jen o jedno... Vybrat pro vás každý týden ty nejlepší filmové kousky v rámci naší nové rubriky. Bez ohledu na to, zda jsou nové nebo staré, veselé či smutné, dokumentární nebo umělecké. Malá filmová hitparáda vyjde každý čtvrtek, tedy v den filmových premiér, což ale nemusí být ty nejlepší snímky!
 
Připravuje: Lucie Šimůnková

[Lucka/trance-big.jpg]


Aktuální premiéry: Dirch, Hurá na Francii, Nemají pokoj svévolníci, Podfukáři, Po zániku Země, Trans

Co nás ve filmové Praze velmi těší, je pravidelné programové okno kina Lucerna s příznačným názvem Filmové legendy. Před několika týdny jsme doporučovali původního Vetřelce (1979), tentokrát se do našeho žebříčku propracoval zásadní snímek Davida Finchera o dvou přátelských výrobcích mýdla. Rozhodně si na něj najde čas každý milovník správné hygieny a kvalitního trávení volného času. Na dalších příčkách však nezapomeneme ani na novinky a psychologické drama německého režiséra, které se – světe div se – netýká druhé světové války.
 
Klub rváčů (1999) – hraje kino Lucerna
Štve vás, že jste nepochopili narážky z úvodního odstavce? Stává se vám, že vaši přátelé začnou mluvit o mýdle a pravidlech klubu a vy jen přikyvujete a usmíváte se, protože jste nikdy neviděli tuhle kultovní šílenost? Nejvyšší čas doplnit si filmové vzdělání. Rozhodně vyrazte do kina dřív, než vám někdo zkazí pointu tím, že poruší první pravidlo: Nikdy nemluvte o klubu rváčů!


Star Trek: Do temnoty (2013)
V neumělých kulisách jednoho kalifornského studia vznikl v roce 1966 televizní seriál Star Trek, na který se dnes už nikdo nedokáže dívat s vážnou tváří – tedy kromě Sheldona a jeho přátel. To však není případ dvojice filmů režiséra J. J. Abramse, které fungují přesně podle pravidel moderního blockbusteru. Velkolepá akce, výborné efekty a velmi dobří herci. Nový Star Trek doporučujeme každému kromě světlocitlivých jedinců a epileptiků – záblesky z různých druhů zbraní ve třetím rozměru totiž dávají očím pořádně zabrat.


Trans (2013)
Videoklipový střih, čerpání z nejrůznějších stylů a kultur s mírným stylem ke kýči či zájem o změněné stavy lidského vědomí. To vše lze nalézt v režijní filmografii Brita Dannyho Boylea, který přichází do kina se snímkem Trans. Po Ewanu McGregorovi, Leonardu DiCapriovi a Jamesi Francovi se tentokrát podíváme ho hlavy Jamese McAvoye. Ale pozor – slabší jedinci se mohou snadno ocitnout pod vlivem hypnózy. 


Kuře na švestkách (2011) – hrají v kině Mat
Druhý autorský projekt íránské režisérky Marjane Satrapi připomíná svou kouzelnou atmosférou Amélii z Montmartru. Jeho předlohou byl opět komiks, ve kterém sama režisérka vypráví příběh nešťastné lásky a smutného života vlastního prastrýce. I když název filmu by ukazoval spíše na další mutaci některé z kuchařských show, zde jde rozhodně o víc, než o pár desítek tisíc a nejlepší večeři. Hlavní hrdina totiž hostí samotnou Smrt.


Láska (2012) – hrají v kině Aero
Dojemný příběh o stárnoucích manželích, z nichž jeden dorazil na konec své cesty dřív než druhý. Jak se vyrovnat s odchodem člověka, po jehož boku jste strávili desítky let? Lze ho prostě nechat jít? S těmito a dalšími otázkami se vyrovnává německý režisér Michael Haneke v intimním psychologickém dramatu Láska. Snímek vloni získal Oscara pro nejlepší zahraniční film.


Seriál toho nejlepšího v artových kinech a v multiplexech: 
Na co do kina 6. června 2013


 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!