Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na víkend v maorském rejdišti - vítejte v Rotoruře!

poznání | 26. 5. 2013

Lake Rotorua, výhled na ostrov MokoiaNový Zéland je snová země. Abyste si užili veškeré krásy a atrakce, které nabízí, museli byste se tam vydat minimálně na 2 měsíce. Někteří objevují přírodní úkazy, jiní zkouší adrenalinové sporty a turistická vábidla. Místem, kde můžete prožít oboje, je Rotorua – centrum maorské kultury a mnohonásobný vítěz ankety o nejkrásnější novozélandské město. Víkend je tragicky málo času, ale budou to jedny z nejkrásnějších dnů vašeho výletu a možná celého života.

Napsala: Jana Samšuková

Kia Ora, vítejte v Rotoruře! Je pátek, slunce příjemně hřeje a od jezer kolem města fouká lehký vánek. Procházku začněte u bahenných bazénků jen pár set metrů od centra. Přímo tady bublá vařící bahno. Stoupající pára má lehce sirovodíkový zápach. Až vyfotíte pár snímků, pokračujte na pobřeží jezera Rotorua. V jeho centru leží ostrov Mokoia, který dříve obývali Maoři, dnes se tam můžete lodí vydat na dobrodružný výlet. Pokud byste raději zažili něco akčnějšího, skočte si nad jezerem tandemový seskok, projeďte se na člunu nebo na lodi. K večeru vám určitě vyhládne, dejte si výborné fish&chips ve čtvrti Western Heights. Dají vám tam daleko větší porci a je to zatraceně dobré. Zamaštěné noviny pak rozbalte kdekoliv, hlavně někde pod širým nebem. Večer zajděte zapařit do Lava Baru, kde potkáte místňáky a zatrsáte na současné summer hity.

maorské vyřezávání

V sobotu ráno vstaňte brzy a skočte si zaběhat do lesa Red Woods, kterým vedou úžasné stezky se skvělými výhledy. Po joggingu nasajte maorskou kulturu a tradice ve vesnici Ohinemutu přímo v Rotoruře. Zdejší průvodci vám toho o Maorech řeknou opravdu maximum, navíc se podíváte do rodinného domu marae, a projdete se po chodníku, pod kterým bublá termální pramen. Ohinemutu leží kousek od centra, kam vykročte potom. Obhlédněte překrásnou stavbu muzea přímo v Zahradách Parlamentu a svlažte si nohy v horkém pramenu přímo před informačním centrem. Nezapomeňte také koupit nějaký ten suvenýr, jen se nenechte ošidit. U asijských obchodníků nakoupíte stejné suvenýry za poloviční cenu než v "oficiálních" obchodech. Doporučuju zakoupit paua mušli, náušnice, přívěsek ze zeleného kamene nebo z kosti a také nějakého toho kiwiho na klíčence.

Odpoledne se pověnujte adrenalinu. Zkuste zorbing (Zorb) přímo u Agrodomu, kam zajděte hned po koulení. Tam uvidíte a nakrmíte nejen 18 druhů ovcí, lam a jelenů. Při pozdním odpoledni pak zajděte do centra kultury Te Puia, kde vám průvodci ukážou termální gejzíry, živého kiwiho v teráriu, ale také tradiční maorské vyřezávané sochy a pletené sukně a jejich výrobu. Večer buď ozkoušejte druhý městský bar Heaven&Hell, nebo zůstaňte v Te Puie na večerních maorských performancích! (Budete se bát.)
 

Horké prameny a bahenní jezírko.

Co s načatou nedělí? Dopoledne se vydejte ke Skyline Rotorua. Na vršek kopce se buď nechte vyvézt vajíčkovou lanovkou, nebo si to jednoduše vyšlápněte. Nahoře vás čeká velká zábava. Na dráze "luge" se opravdu vyřádíte, na malých vozítkách s řídítky můžete sjíždět do aleluja. Až dostanete hlad, naobědvejte se v krásné restauraci hned vedle dráhy, ze které je úžasný výhled na celé město včetně jezer. Pokud vám tato výška nestačí, můžete se tamtéž zhoupnout na obří houpačce, která se bude nezřízeně houpat daleko za okrajem skály.

Maorský dům - WHARE - v burried village


Po obědě sedněte do auta a jeďte do nedaleké Burried Village. Tedy rekononstruované vesnice, kterou roku 1886 zavalilo bahno po výbuchu sopky Tarewara, která je stále aktivní a nachází se v těsné blízkosti. Krátká procházka vás zavede ke krásnému vodopádu a krátce po té i k vyhlídce na onu sopku. Když potom autem pojedete ještě dále na město Taupo, dojedete k Wai-O-Tapu, tedy po "maorsku" k posvátným vodám. Je to termální ráj se spoustou gejzírů, jezírek a bazénků a samozřejmě také bahenních lázní. Skvělá relaxace po náročném víkendu.
 
Za tři dny toho stihnete opravdu hodně, ale zdaleka ne vše, co rozmanitá Rotorua nabízí. Proto se sem brzy zase vraťte, stojí to za to!

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!