Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Víme, kde vám za grilování místo masa nasolí pokutu

gastro | 6. 8. 2014

Protože grilování všichni milujeme, zaktualizovali jsme pro vás náš článek o piknikových místech, kde můžete v Praze v klidu grilovat. 

mapa_grill%282%29.jpgNáruživě grilujete? Tak si dejte pozor kde. V Praze nemůžete brikety rozpálit kdekoli. Mohli byste schytat pořádnou pokutu a policajty opečenou klobásou určitě neuplatíte. Pražští radní vám totiž vytyčili a dokonce zařídili přesná grilovací místa. CityBee ví, kde jsou!

Napsala: Eva Samšuková

grill.jpg


Naložené masíčko, vychlazené pivíčko a nahřátý gril. Sedíte a čekáte, až se pořádně rozpálí, když tu se nad vámi objeví švestka a místo na jídlo natěšeného jazyka musíte vypláznout pokutu až tři tisíce. Nepříjemná situace, ke které ale vůbec nemusí dojít, pokud si svůj malý rožeň rozpálíte na jednom z vyhrazených piknikových míst. 
 

Kam za nimi? Sem!
 

V Praze je v parcích a v lesích hned několik piknikových míst, kde se dá grilovat. Na těch lesních si dokonce můžete rozdělat otevřený oheň a opéct si špekáčky.

Parky celopražského významu:
Letenské sady
Petřín
Vítkov
Stromovka
obora Hvězda

Lesy:
Ďáblický háj - V Lomu
Hloubětín - Louka u Hořejšího rybníka
Kunratický les - Vyhlídka a U Gizely
Hostivař - parkoviště u přehrady
Prokopské údolí - Klukovice - u dětského hřiště
Chuchelský háj - V Lomu
Divoká Šárka - Na rovinách 
Řepy - Motol - areál zdraví

stehna%282%29.jpg

 

Výbavička jako doma


Když budete mít problém se v parku zorientovat a nebudete moct grilovací místo najít, dívejte se po lavičkách, stole, koši a ohništi. To je totiž standardní výbava takového prostranství a musíte uznat, že se s ní dá docela solidně grilovat. A pokud preferujete vlastní gril, klidně si ho doneste. Občas se návštěvníkům dostane i takového luxusu jako otýpky dřeva po straně ohniště, kterou by tam měli přinést zaměstnanci daného parku nebo Lesů Prahy. 

Grilování v parcích má svá pravidla. Zřizovatelé piknikových prostorů myslí hlavně na přírodu, a tak byste s grilováním měli skončit ještě před jedenáctou (začít se může v 8 ráno), aby mohla odpočívat zvířata. 

Že je možnost grilování v Praze super, si myslí studentka Veronika. I ona si oblíbila Stromovku: "S kamarády tam chodíme kousek od jízdárny, kde jsou ohniště rovnou dvě. Je tam příjemná atmosféra, klídek a možnost vykoupat se v noci ve slepém rameni Vltavy." K dokonalé trampské pohodě tak chybí už jen možnost postavit si stan, což je zakázáno.

grilovni.jpg

 

Zajděte za úředníky, kteří rádi grilují


Víc grilovacích míst se zatím v Praze nechystá, protože prý není lehké udělit výjimku pro možnost rozdělávání ohně kdejakému místu. I tak jsou ale piknikové plácky lidmi z Prahy hojně využívané. Pokud máte tip na další zajímavé místo, kde by se daly ugrilovat pochoutky, zkuste oslovit městský úřad dané městské části. Jedině ty teď mohou grilování podporovat.

Zajímalo nás také, kde vlastně Magistrát pro udělení osmi výjimek vzal inspiraci? Byla to třeba jiná evropská nebo hlavně americká velkoměsta, kde grilování venku v přírodě frčí už dlouho? "Inspirace přišla přímo od lidí," říká paní Kubátová z Magistrátu hl. m. Prahy. 

A právě pro ty, kteří mají štěstí a tím pádem i zahradu, nebo pro domácí pecivály máme dobrou zprávu - grilování na balkoně i v zahradě je v Praze také povoleno. "Akorát se nám často stává, že lidé z činžáků volají, že vidí na balkoně kouř, a když k nim dojedeme, ukáže se často, že pouze čadila voňavá pečínka," říká David Vratislavský z pražského Hasičského záchranného sboru. Pokutu za zbytečný výjezd ale závistivý soused zaplatit nemusí. Hasiči tak nedostanou peníze, ale podle Vratislavského ani kousek pečínky. 
 

Kde vám gril půjčí...

Chápeme, že se vám nemusí chtít vozit vlastní gril s sebou přes půlku Prahy, pokud jej vůbec vlastníte. Tady máte pár tipů na místa, kde vám ho půjčí!

 

Bistro Šlechtovka

Nové bistro Šlechtovka od Together Restaurants.... 

Usedlost Ladronka

Zábava, výborná gastronomie i sport na jednom místě!...


 

Výletní vor s grilem

Dopřejte si netradiční plavbu a příjemné posezení na motorovém výletním voru....


 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!