Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

5 pražských galerií, do kterých klaustrofobik nevleze!

kultura | 9. 4. 2013

Pražská galerijní scéna je rok od roku členitější - vedle velkých etablovaných výstavních síní vzniká řada menších prostorů, provozovaných kurátory a umělci, které spojuje jedna věc - notná dávka entuziasmu. Vést galerii, byť třeba „pouze“ v pouliční výloze nebo u sebe ve sklepě, sice nezahrnuje agendu potřebnou k realizaci výstavních programů DOXu, přesto to není jen o občasném zavěšení pár kusů artu na vlasec a klábosení nad vernisážovou dvojkou vína.  A i kdyby bylo, budiž za to Praho vděčná...všechny  ty sklepy, výlohy a jiné site-specific prostory jsou (zdarma) otevřeny všem kolemjdoucím a představují živé pulzující body, které pomáhají obnovit tradici veřejného prostoru jako agory, nikoliv pouze anonymní, reklamou přidušené promenády.

Napsala: Markéta Dolejšová (HotKarot)

1.sklep.JPG

Galerie ve sklepě, Pohořelec 25
Vzato pěkně (z p)od podlahy, vyplatí se zajít do Galerie ve sklepě, malého výstavní prostoru ve sklepě pavlačového domu na Pohořelci 25. Sklep je prostorem hlavně vernisážovým, zaměřeným na jednorázové výstavy mladých českých i zahraničních umělců. Na vernisáž doporučuji vyrazit s předstihem a udělat si procházku přes Hradčany či Malou stranu, vzít to kolem Hradu a stavit se třeba na jedno zavěšený kafe nebo stehbier k volovi. No a pak už hurá do Sklepa, kde se můžete setkat jak s obrazy, fotkami, videoartem a instalacemi, tak performancemi a živou hudbou. Zrovna nedávno tu Šimon Rokytka freneticky sekal do zdi, až v ní vytvořil průchozí otvor a elegantně tak zvětšil galerijní prostory o další sklepní kóji.  Galerie ve Sklepě, která jako výstavní prostor funguje od roku 2009 a za dobu svého provozu již hostila více než čtyři desítky výstav, v současné době s pražským magistrátem bojuje o své přežití. Částečně i z tohoto důvodu vám tu o ní píšu - vyrazte se o sklepním genius loci přesvědčit sami a zvažte, zda stojí za to, galerii zachovat. Přijďte na jednu z úterních vernisáží, nebo se ozvěte přímo Kryštofovi, jednomu z galeristů, který vás po galerii provede i v jiné dny a poví vám víc. 
 
[2.avoid.jpg](A)Void Gallery
Sklepení pak může připomínat i (A)Void Gallery, situovaná na pražské Náplavce. Na rozdíl od Sklepa se ale (A)void nachází nad zemí - zhruba 30m2 velký výklenek v kamenné zdi Rašínova nábřeží je především jarní a letní záležitostí, propojující návštěvu galerie s procházkou či cyklojízdou kolem Vltavy. Občanské sdružení Dvojka sobě, které galerii provozuje, v jejím okolí dále pořádá koncerty, performance a řadu dalších kulturních akcí, včetně knižních bazarů nebo farmářských trhů. V minulém roce u Náplavky zároveň zakotvila (A)void Floating Gallery, galerijní parník, který za příznivého počasí pravidelně hostí autorská čtení, výstavy i živé hudební produkce. Během této zimy se pak (A)void Floating Gallery proměnila ve víkendové plovoucí lázně, kde byla mimo jiné obnovena tradice společného veřejného saunování. Přilehlý hybridní dublet Bajkazyl - Café v lese poté nabízí osvěžení pro vás i vaše bicykly, a tak nezbývá než zakončit, že se Náplavka pozvolna mění v otevřené kulturní centrum s kvalitním celoročním programem.
 
[3.berlinksej%20model.jpg]Berlínskej model
O něco výš nad sklepy i říčními nížinami, tak nějak v rovině městského pouličního průměru, je letenská galerie Belínskej model. Malý prostor s vábivou, červeně natřenou venkovní roletkou a ještě o něco krásnějším kávovarem uvnitř, měl původně sloužit jako grafické studio. Jenže se to prostě nějak zvrtlo a místo uzavřené pracovny se z Berlínskýho modelu stal otevřený výstavní, dokonce snad i "socializační" prostor. Malá místnost pravidelně hostí výstavy umělců všech žánrů a chutí - každý z nich v rámci vernisáže povinně navaří a nakrmí sebe, kurátory i přítomné publikum. Menu bývá pestré - od polévky z uzených prasečích ocasů, přes kuřecí kari až k tradiční čočce. Těžko říct, jestli je na pražské umělecké scéně tak hladovo, každopádně sem na vernisáže občas dorazí i víc než málo návštěvníků (rozuměj i sedm - osm desítek), kteří se do 20m2 velkého studia nemají šanci vejít. A tak zkrátka přirozeně vyhřezávají ven na ulici, posedávají na parapetu nebo obrubníku a klábosí - díky tomu je ostatně Berlínskej model populární i u místního policejního sboru, jehož zástupci se sem občas také chodí nadlábnout.
 
Galerie M.odla
Jestli je na vás 20m2 pořád moc "stadion" a dáváte přednost ještě o něco většímu minimalismu, stavte se o ulici vedle, v galerii M.odla. Tahle malá vitrína v chodbě přízemí bytového domu v Antonínské 6 dlouhou dobu zela prázdnotou, po zásahu skupinky nadšenců v čele s fotografkou (a obyvatelkou domu)  Danielou Deutelbaum, se ovšem proměnila v miniaturní výstavní prostor. Vitrínka o rozměrech 83 x 85 x 1,5 cm tak nyní slouží jako prostor pro prezentaci současného umění, stejně jako nonverbální komunikační platforma pro utužování lokálních sousedských vztahů. Mimo vernisáže je veřejnosti M.odla zpřístupněna skrze domovní zvonky (ideálně ten kurátorčin, ale údajně můžete v případě nouze zkusit i ty ostatní). Tento vstupní rituál dodává galerii interaktivní rozměr, a i když vás tu pravděpodobně nikdo nenakrmí, dostanete se tak do nové, možná nevšední komunikační situace.

[4.modla.jpg]

[5.klamovka%281%29.jpg]Altán Klamovka
Abychom ale udrželi (prostorový) vzestupný trend, pojďme se posunout o pár nadmořských metrů výš, do Altánu Klamovka  - další prostorově skromné galerie, nacházející v novogotickém altánu v parku Klamovka.  V rámci její návštěvy vás čeká menší výstup, zhruba 12m2 velká galerie se totiž nachází na mírném vršku, v horní části parku. Ten se zároveň stává osobitým výstavním prostorem, kontextem samotného Altánu, který se v jarních a letních měsících stává dějištěm různých doprovodných venkovních aktivit - od performancí, divadelních představení a land artových intervencí, až po videokempy a další site-specific projekty.  Kontrast mezi okolním rušným městem a poklidnou, uměním prošpikovanou zelení vytváří z prostoru kolem Altánu Klamovka místo, kam se čas od času vyloženě těšíte.
 
Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpgA pokud těch galerijních mikroformátů ještě pořád nemáte dost, stavte se také v galerii etc, Laboratoriu, galerii 35m2, v Pavilonu, Dvěstěsedmičce aThe 30 Gallery, nebo v nové galerii Puppenklinik.

přehled článků

V květnu si zdarma prohlédnete více než 70 běžně nepřístupných budov, po setmění nahlédnete do kostelů, vezmeme vás na hudební festival i velkolepý ohňostroj, designové trhy, zadarmo do kina, poradíme vám, kam můžete bezplatně vyrazit s dětmi. Ale nejen to!

Duben byl měsícem splněných šéfkuchařských snů. Jan Punčochář otevřel restauraci U Matěje, podnik Bockem Ondřeje Kynčla se bude otvírat co nevidět a Neapol na vás dýchne v nově otevřené Manú Praga, které vládne vařečka Emanuela Ridiho. Ale nejen jídlem člověk jest živ...

Ať vás ani nepadne zapínat televizi! Máme pro vás pět tipů, kam vyrazit s dětmi, když je za okny zrovna nečas. Co třeba chytat ryby v muzeu, zkusit najít králíka v rádiu nebo si vytvořit vlastní plechový hrnek?