Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

CityBee doporučuje: Shen Yun - Úchvatný tanec čínské historie

kultura | 1. 4. 2013

Shen Yun Performing Arts je na čínském režimu nezávislý umělecký soubor z New Yorku. Jeho cílem je uchovávat a šířit tradiční čínskou kulturu, především pak tanec. Účinkuje od roku 2006, ale již se stal celosvětově známým fenoménem. Za pár dní zavítá také do Prahy, poté pokračuje do Paříže.

Každoročně připravuje úplně nový program s novou choreografií, tanci, skladbami, písněmi a kostýmy. Jednotlivé příběhy zavedou diváka na cestu pěti tisíci lety čínské historie, od mytických legend až po současnost. Kromě toho Shen Yun předvádí také tance některých z mnoha čínských etnik. 


V minulých letech mohli diváci vidět například tyto motivy:

Vzpomínky na velkou dynastii Čchin
Umělec, který přijede malovat Terakotovu armádu, je ohromen pluky soch v životní velikosti. Je naplněn úctou k tomu, co vidí, rozpomene se na svou minulost a náhle se vrací jako voják do časů dynastie Čchin.

Terracota.jpg
 

Mu-lan jde do bitvy
Kočovné kmeny napadnou Čínu. Císařský výnos stanoví: každá domácnost musí do války vyslat jednoho muže. Mu-lanin bratr je příliš mladý, a tak je řada na churavém starém otci. Mu-lan se rozhodne jít do boje místo něj. Převlečena za muže statečně válčí a vyhrává bitvy. Po dvanácti letech, na konci války, chce císař odměnit Mu-lan místem vysokého úředníka. Ta s úctou pozici odmítne a vrátí se domů, aby se mohla starat o stařičké rodiče. Teprve po návratu, když se převleče, si její vojáci uvědomí, že jejich velitelem byla žena.
 
Madžuský tanec
Šlechtičny z císařského dvora dynastie Čching tančí Madžuský tanec. Bohaté kostýmy a vytříbené ozdoby hlavy doplňují elegantní a důstojné pohyby na speciálních botách. Protože Madžuové zakazovali svým ženám tehdy velmi rozšířené podvazování chodidel, dámy nosily alespoň boty na čtvercovém podpatku umístěném uprostřed střevíčků. S takovými botami lze dělat jen drobné krůčky, neboť udržet si rovnováhu je velmi náročné.

Manchu.jpg
 

Tanec Tai
V provincii Jün-nan, ve svěžím subtropickém pásmu jižní Číny, sídlí lid Tai. Voda v tomto tanci má hluboký duchovní význam. Na břehu řeky si hrají mladé dívky a cákají na sebe vodu - pro štěstí.
Jsou vděčné za životodárnou řeku. Etnický tanec Tai, pro který jsou typické plynulé a ladné
pohyby rukou s pružnými prsty, ztělesňuje důstojnou krásu tohoto mírného lidu.

"Začínali jsme s jedním souborem a jen za několik let máme soubory a orchestry tři, dohromady tři sta umělců. Každý rok navštívíme 20 zemí a 100 měst." (z oficiálních stránek)

Zcela nové příběhy, tance a hudební skladby souboru Shen Yun Performing Arts budete mít možnost zažít 2. a 3. dubna 2013 v  Kongresovém centru Praha.
Přijďte se podívat na nejlepší soubor klasického čínského tance na světě, doprovázený živým orchestrem s jedinečným zvukem západních a tradičních čínských nástrojů.
Více informací  na www.shenyunperfomingarts.org a www.klasickeumeni.cz. Lístky můžete koupit v síti Ticketportal.

Přečtěte si náš výběr nejlepších tanečních akcí sezóny, mezi které Shen Yun bezesporu patří. 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!