Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Filmový festival Zlatý Voči je zpět a bude to bizar! Už od pátku 15. září

advertorial | 15. 9. 2023

Mezinárodní filmový festival studentů teorie audiovize Zlatý Voči se vrací a letošní již 28. ročník se uskuteční 15. a 16. září 2023. Nabitý dvoudenní program se bude odehrávat v multifunkčních prostorech vršovického komplexu Petrohradská kolektiv. Letošním tématem festivalu je BIZAR. Mediálním partnerem akce je portál CityBee.

Foto:
Repro Zlatý Voči

AI_LightandColdConversation%28AtlanticAlgorithmicandVisibility%29.pngAl. Snímek Light and Cold Conversation 

 

28. Zlatý Voči

Petrohradská kolektiv

15.09. - 16.09.

Filmový program

Letošní festivalový ročník nabídne pět filmových sekcí, které přinášejí naprosto aktuální témata a novátorské filmové žánry typické pro studenty audiovizuální teorie. V návaznosti na ústřední téma letošního ročníku si programové sekce do svého podnázvu půjčují bizarní české popkulturní reference, které i přes své stáří stále kolují ve veřejném prostoru. Filmy bude hodnotit odborná porota složená z profesionálů českého filmového průmyslu, která bude rozdávat pět výherních cen.

Jako každý rok se objeví sekce věnující se domácím tvůrcům s názvem HOMIES aneb z vesnice do vesnice a taktéž výběr té nejlepší videografické kritiky z posledního roku kurátorovaný již tradičně teoretikem Jiřím Angerem – tato sekce bude uvedena pod názvem AUDIOVIZUÁLNÍ ESEJE aneb jsem lepší než Dziga Vertov.

Audiovizualnieseje_Bytpadouchem.png
Audiovizuální eseje. Snímek být padouchem.

Kromě těchto bloků se představí pásmo filmů zaměřujících se na umělou
inteligenci s názvem AI aneb já bych ty internety zakázala – tyto filmy budou promítány po doprovodné přednášce Ondřeje Hrácha, jednoho z předních českých odborníků na umělou inteligenci.

V bloku GENIUS LOCI aneb hodně budeš někde se představí snímky citlivě reflektující tíživá a společensky opomíjená témat. Festival zakončí nesoutěžní sekce s názvem BIZAR aneb jak pejsek s kočičkou vařili dort sestavená z toho nejšílenějšího a nejrozporuplnějšího, co se nám v selekci za poslední rok sešlo.

Geniusloci_Indigeniusloci.png
Genius loci. Snímek Indigenius loci

Debaty filmových profesionálů

Každý festivalový den bude doplněn jednou debatou českých filmových profesionálů. Během prvního dne proběhne debata DEVADESÁTKY. Ta se bude zabývat novými kinematografickými možnostmi a trendy, které přinesl konec komunistického režimu. Náhlé uvrhnutí do nových podmínek produkce mělo za následek roztříštění směrů, kterými se mohli tvůrci vydávat – již se sice netočily bolševické výstřednosti a agitky, ale filmoví tvůrci začínali pociťovat zmatenost a nejasnost nové doby. 

Naši hosté jako například Eugen Liška se budou pod vedením moderátora Jana Bergla společně bavit o tom, jak některé bizarní filmy mohly v novém systému vzniknout, jak se k nim chovala tehdejší kritika, proč nebyly kasovními trháky a co nám mohou o své době povědět. Tato debata bude doplněna i online doprovodným programem zaštítěným platformou DaFilms, na níž se po dobu několika týdnů objeví kolekce filmů z devadesátých let a o devadesátých letech kurátorovaná právě Eugenem Liškou.

Debata druhého dne s názvem SLEPÉ SKVRNY odkazuje na místo na sítnici, kde nejsou fotoreceptorické buňky – tedy místo, kde oko není schopné vidět. Může mít své slepé skvrny i kinematografie? Existují v zorném poli českého filmu místa, která nejsou (nebo je nechceme) vidět? Jak je na tom český film v zobrazování sexu, násilí, genderu, nebo třeba etnicity a klimatické krize? Dokáží současní tvůrci slepé skvrny nacházet a zviditelňovat je? A jak náročné je takové  filmy pak zafinancovat?

Právě o tom bude moderátorka debaty Táňa Zabloudilová hovořit s novinářkou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou, režisérkou Kateřinou Kořínkovou a režisérem Tomaszem Winskim.

Homies_Nosichovenindahaus.png
Homies. Snímek Nosičhoven In da Haus

Hudební doprovodný program

Oba festivalové dny nebude chybět ani pestrý hudební program, který se bude odehrávat vždy ve večerních hodinách po skončení filmových sekcí. Hned první den se mohou návštěvníci těšit na čtyřčlennou post-prog kapelu Neue Welt, která bude následována DJ setem všestranného umělce Skuliaka Maniaka.

Druhý den vystoupí kapela Purplefox Village a celý festival pak svým vystoupením již tradičně zakončí DJ Deleuze.

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!