Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Pecka týdne: DiscoBalls, N.V.Ú. či Záviš - hrají rádi v žižkovských klubech?

kultura | 24. 2. 2013

Pokud jste v 90. letech žili nočním životem, jehož součástí byly divoké mejdany a punkové koncerty, určitě jste se často ocitli na Žižkově. Z klubů a barů narvaných k prasknutí se linuly tóny tahací harmoniky, kytary a zpěvu. S tím, že nejlepší léta už má Žižkov za sebou, se nechtějí smířit pořadatelé festivalu Žižkovská noc. V 18 klubech 1. března zahraje přes 100 kapel a DJs, kteří vás potěší směsicí hudby od rocku, punku, ska či metalu po funk, hip hop a drum´n´bass. Pěti z nich jsme se zeptali, jak vidí žižkovskou klubovou scénu. 

Připravila: Petra Šarešová
Foto: Martin Krofta, Žižkovská noc
Videa: youtube.com

ven.jpgOtázky:
​1. Žižkov byl vždy známý svojí klubovou scénou. Je stále živoucí čtvrtí, kde mají kapely své místo?

2. Má pro vás osobně nějaký význam, že budete hrát na Žižkovské noci? 

3. Máte fanoušky i ze Žižkova? Co jste si pro ně připravili?
 

Kytarista Kuba z kapely Prague Conspiracy (vystoupí v klubu Matrix)
1. V 90. letech to na Žižkově fakt žilo. Narvaný bary a kluby skoro každej den. První vlaštovkou toho, že to jde se Žižkovem dolu, bylo zavření Lucifera. Je skvělý, že existuje Žižkovská noc, která tuhle čtvrť na chvíli oživí, aby se nezapomenulo na to, co Žižkov je a hlavně čím býval.

2. Žižkov pořád beru jako kulturní a specifickou čtvrť s osobitou duší, narozdíl od zbytku Prahy. Tam se buď jen bydlí, je to turistickej diznylend nebo kopírka toho co byl Žižkov dřív, ale s nosem nahoru. Tím mám na mysli Letnou. 

3. Doufám, že máme fanoušků ze Žižkova víc, ale znám jen Míru Matějku. Nepřipravujeme si nikdy nic speciálního. Každej koncert je pro nás svátek a jdem do toho naplno. 


Saxofonista Bozez z kapely DiscoBalls (zahraje v klubu XT3)
1. Řekl bych, že to platí víc než dřív. Žižkov je skrz naskrz prohnilej kulturním bujením. Půjčte si bagr, hrábněte někde do země a propadnete se do zkušebny. K tomu připočtěte vysoce rozvinutou síť restauračních služeb, která vám nedovolí jít po zkoušce domů a dostanete ideální prostředí pro setkávání muzikantů a podobných nešťastníků.

2. Žižkovská noc díky své unikátní koncepci přitáhne davy čerstvých nepoznamenaných posluchačů, které můžeme zaujmout nebo navždy odpudit. 

3. Bohužel neprovádíme sběr osobních údajů našich fanoušků. Odhaduji, že na Žižkově jich máme méně než 57 225. Oni i přespolní se dočkají jedné světové premiéry.

 Zpěvák Štěpánkáč z kapely N.V.Ú. (vystoupí v bunkru Parukářka)
1. Od dob mých studií v Praze už uplynulo hodně vody, vodky i piv. Žižkov měl tenkrát i dnes svého genia loci, oproti vypastovanějším částem Prahy, kde jsou kluby i ceny nastaveny spíš  na cizince. 

2. Máme rádi všechna místa, kde se lidi umí odvázat a užít si muziku, včetně té naší. Jinak žiji v části Hradce Králové které se říká hradecký Žižkov, tak to o něčem svědčí, ne?

3. Myslím že fanoušky máme z celé Prahy, Žižkáč nevyjímaje. A co můžeme slíbit? Že vypotíme krev na podiu tak jako vždycky a že napumpujem do diváků poctivou porci punk and rollu se vším co k tomu patří. 


Kapela Civilní obrana (vystoupí v hospodě Nad Viktorkou)
1. My jsme kapela ze vsi nedaleko Čáslavě, takže jsme toho na Žižkově moc nezažili. Každopádně na Žižkově žije kamarádka mé babičky a ta říkala, že pařby tu nejsou nic moc. Tak se toho trošku bojíme.

2. Moc se nám líbí celej ten nápad. Hodně mě těší, že veřejnost, kluby, kapely i firmy tuhle akci podporují. 

3. Nejen pro fanoušky ze Žižkova jsme si připravili skvělou náladu, spousty úsměvů, muziky a dárků. V plánu je také dražba našeho zpěváka, ale uvidíme, kolik panáků se bude přihazovat a jestli se nám ve finále vyplatí ho vydražit... 

 

Záviš (zahraje v hospodě U Voka)
1. Žižkov již samozřejmě není tím, čím byl kdysi. Místo zvuků tahacích harmonik, houslí a zpěvu vystřídali v mnoha případech zvuky hracích automatů. Ale samozřejmě, jistý duch tam v některých hospůdkách či klubech je

2. Já sám jsem vlastně svoji pražskou kariéru zhruba před 14 lety odstartoval právě zde a od té doby jezdím na Žižkov pravidelně každý měsíc

3.Pro fanoušky nikdy nic speciálního nepřipravuji a jsem sám kolikrát překvapen,co ze mě někdy vyleze, jelikož si repertoár nikdy dopředu nechystám.


 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!