Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

S Vídní, Varšavou a Budapeští prohráváme, říká socioložka Vobecká

poznání | 12. 2. 2013

Město je jako organismus. Ačkoli Praha už dávno nepřipomíná zaprášenou línou kočku, do představy dravého a dynamického geparda má daleko. Přečtěte si, co by Praze prospělo podle Jany Vobecké ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která se zabývá "sociologií města", takže třeba zkoumá také, kam a proč se lidé stěhují.

Autor: Lukáš Rozmajzl

Autor portrétů: Jindřich Kodíček

panelak420.jpg

Jak je na tom Praha s atraktivitou na mezinárodním poli?
Praha soutěží s Vídní, Budapeští, Varšavou nebo Berlínem o to, kdo bude malým globálním hráčem mezi středoevproskými městy,ale zatím trošku prohrává. V minulosti tady totiž bylo dost zanedbávané územní a strategické plánování. Praha má sice Útvar rozvoje hlavního města Prahy, ale ten něco připraví a nikdo se tím nemusí řídit. Musí přijít někdo, kdo bude mít politickou vůli brát tyto věci vážně.
 
Předpokládám, že ve Vídni toto funguje?
V Rakousku to pochopili po roce 1990 rychle. Na otevření železné opony Vídeň dost vydělala, protože se ze spícího města stala dynamickým ekonomickým centrem střední Evropy, které je kulturně na výši a dá se tam příjemně žít.
 
Co si myslíte o žebříčcích měst. Vážně vypovídají o kvalitě života?
Je to jako se všemi žebříčky, můžete nad nimi dobře diskutovat: Proč je Vídeň na prvním místě? Zrovna nedávno jsem se podílela na výzkumu, kde se porovnávala města Vídeň, Stockholm, Brusel, Hamburg, Lisabon a Praha. Podle takzvaného Mercer indexu, který dává dohromady kvalitu bydlení, rekreace, zdravotní péče, podílu zeleně, ekonomicky aktivního prostředí, kvality škol a vzdělávání, veřejných služeb a dopravy, tak Praha skončila mezi těmi šesti městy na posledním místě.
 
domy420.jpgKonkrétně, co tedy Praze chybí, v čem by se měla zlepšit?
Je to hlavně využívání ploch, které ještě nejsou zastavěné. Mám pocit, že v 90. letech u nás převládla představa, že musíme dát prostor developerským projektům kanceláří a makroprostorům k podnikání a obchodu.
Potom je tu ještě další věc. Když se zamyslíte, tak kolik se za posledních dvacet let v Praze postavilo veřejně prospěšných institucí? Velká knihovna a mediotéka? Žádná. Nový koncertní sál? Žádný. Filmový klub nebo archiv? Žádný. Univerzitní kampus? V Praze prostě nic takového nevyrostlo. To mi přijde jako velká škoda, protože Praha není tak chudá, aby nemohla do podobných projektů investovat.
 
Liší se nějak i kulturní život?
Především Vídeň je daleko bohatší město než Praha. Takže i kulturní nabídka je zde trošku jiná. Je víc organizovaná, a Vídeň si může asi dovolit investovat do kultury víc než Praha. Jde ovšem také o zájem o kvalitní kulturu ze strany radnice. O to se na pražské radnici buď nikdo nezajímá, nebo na to nejsou peníze. Je naprosto neuvěřitelné, že ve Vídni jsou galerie a koncerty za dostupnou cenu, ale přitom na špičkové úrovni. V Praze mi přijde, že zajímavé akce a prostory vyrůstají zespoda, z aktivit jednotlivců. To ve Vídni tolik není.
 
namesti420.jpgProč Praha není multikulturní metropolí jako Londýn nebo Paříž?
Praha není natolik dynamické město, aby přitahovala kreativní lidi a experty nejen z Čech nebo ze Slovenska, ale i z jiných zemí. Je to zapříčiněné i tím, že zde nepůsobí příliš zahraničních institucí. A sama Česká republika je tak malá země, že nemůže generovat dostatek mezinárodně atraktivních institucí. Ale možná se mýlím.

Jak spolu souvisí kopcovitost města, třeba Prahy, a rozdělení do čtvrtí?
Ve Vídni je to dost silný faktor. Vídeňáci moc často nechodí bavit do historického centra, kde je Hofburg a další turisticky zajímavá místa. Využívají spíš kulturní centra, která jsou okolo, a každá čtvrť má svou atmosféru, na základě které je snadno popsatelná nebo identifikovatelná. V Praze myslím žádná významná tvář čtvrtí nebyla. Teprve teď se začíná vytvářet. Měla jsem pocit, že zajímavé kluby a koncertní akce se v Praze dlouhou dobu soustředí výhradně do centra. Teď se nabídka diverzifikuje, to je jenom ku prospěchu.
 
Jaká místa v centru Prahy byste čtenářům doporučila vy?
Určitě Týnskou literární kavárnu, to je zrovna příklad podniku, který je hodně zastrčený. Potom mám ráda Café Louvre, příjemné místo pro setkání v kteroukoli denní dobu. Z hudebních klubů ráda chodím do klubu Vagón.
 
A ve kterém městě byste chtěla v budoucnu žít?
Jelikož jsem rodilý Pražák, tak ideálně v Praze. Je to moje srdeční záležitost, je to město, kde jsem se narodila a vyrostla. Mám ji opravdu ráda.

_MG_9826420.jpg

Jana Vobecká
- působí na oddělení Lokálních a regionálních studií, Sociologický ústav, Akademie věd České republiky
- ​vystudovala demografii na Université de Bourgogne, Dijon ve Francii a na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze
- zabývá se demografickou analýzou, prostorovou dynamikou obyvatel nebo jejich vnitřní migrací
- aktuálně pracuje na Vienna Institute of Demography, Austrian Academy of Science

přehled článků

Vybrali jsme 10 nově otevřených podniků za rok 2020, které podle nás na pražské scéně nejvíc zazářily. Kolik z nich jste už navštívili a ochutnali?

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nechte se inspirovat místy v metropoli a okolí, která máme rádi v redakci CityBee.cz.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!