Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Jakub Hradílek, kritik kultury na CityBee, vás zve do Tiskárny!

kultura | 23. 1. 2013

Novým členem našeho týmu a kritikem kultury se stal člověk nejpovolanější - Jakub Hradílek, kterého můžete znát třeba z projektu  Auto*Mat, pro který připravuje festival Zažít město jinak nebo Velké cyklojízdy. Nyní připravuje také nový projekt Zelená mapa Prahy.  Jako svoji vůbec první "kritickou" vlaštovku pro vás přichystal pozvání do Tiskárny.

Staré budovy, prostory a místa jsou prodchnuté atmosférou všeho bývalého, ale zároveň začínají znovu ožívat díky novým projektům, které se v nich zabydlují. Jedním z takových projektů je i Galerie Tiskárna, která se zabydlela v prostorách bývalého nakladatelského domu z konce 19. století, v pátém patře s výhledem na Pražský hrad. Galerie s tu prolíná s kavárnou a tanečním parketem, a tak tu můžete pařit, snít, pít kávu a vzdělávat se. 


Připravil: Jakub Hradílek

tiskarna.jpg

Nevyužitá historie
Jako malý kluk jsem vyrůstal v Břevnově a jakmile skončila škola, trávil jsem většinu času s partou kámošů a kámošek takzvaně venku. Ať už to byla stará garáž, katakomby v klášterní zahradě nebo odlehlé prostory místní polikliniky, vždycky mne tato místa přitahovala a dokázaljsem v nich trávit celé hodiny a dny. Dával jsem jim přednost před ruznými kroužky a liduškami. 

Když počátkem 90. let vznikalo v objektu staré školy v pražských Dejvicích kulturní centrum Black Hand, trávil jsem v něm tolik času, až mne málem vyhodili ze střední školy. Následovala Cibulka a aktivity kolem legendárního obsazeného statku Ladronka, kolonie Buďánka, jednotlivé lokace festivalu 4+4 dny v pohybu, Motorenhalle v Drážďanech, Hala 40 v Holešovické tržnici... Každé ze jmenovaných míst má specifickou  historii a příběh, který by vydal na celý článek. 

Tato místa spojuje fakt, že zaujala skupiny lidí s touhou tyto nevyužívané objekty sdílet, předefinovat jejich původní účel a za působení specifického genia loci vedou k vytvoření přirozeného prostoru, který inspiruje k setkávání a společné tvorbě. Tvorbě akční, nezávislé na institucích a grantech. Od netalentovaných studentů až po kapacity ve svém oboru. V dramaturgii těchto míst nechybí snaha o zabezpečení a rekonstrukcí objektu. Uměním je vysekat a rozvést vedení elektrického proudu. Premiéra čerstvě položené podlahy střídá kultovní DJskou formaci z Berlína. 

tisk%201.jpg

Pop-up se spoluúčastí
Tato místa většinou nemají ambice stát se druhou zlatou kapličkou, stejně rychle, jak se objeví, tak často i mizí. Neservírují jen hotový produkt, ale nabízí spoluúčast, což jim přidává na intenzitě a výjmečnosti. Vždycky mi udělá radost, když se takové místo v Praze objeví.

Nedávno jsem přímo v centru na jedno takové narazil. Má tvar diamantu zasazeného vysoko v korunách Starého města. Objevila ho pro nás skupina přátel, kteří se rozhodli, že si pronajmou poslední, nevyužívané patro tiskárny v Opatovické ulici a promění ho v otevřený prostor, galerii, klub. Prostě Tiskárnu. Nelení a pár týdnů po otevření mají za sebou sérii akcí, které dávají tušit, že nepůjde jen o hipsterský "party place" nebo klub sběratelů obrazů, ale o prostor, který inspiruje.

Hostil mimo jiné i večer audiovizuálního labelu Lunchmeat, setkání studentů VŠUP, workshop iniciativy Auto*Mat, DJské noční sety a přednášky o veřejném prostoru. Léta zanedbávaný objekt tak dostává zajimavý tvar i obsah a brzy se může stát klenotem na pražské kulturní scéně.

tisk%202.jpg

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!