Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

5 nejohroženějších pražských nádraží, která bojují o přežití

zábava | 11. 2. 2013

Chátrajících domů je v Praze obrovské množství. ​"Třeba činžáky Na Kocandě, Dukelských hrdinů anebo bývalé městské lázně Na Slupi. Z kdysi nejvíce exponovaných budov se stávají ruiny,“ říká Jáchym Jakeš, člen sdružení A2, které se zajímá o veřejný prostor a kulturu. Jak jsou na tom pražská nádraží? V mnoha případech dost podobně.

Napsala: Michaela Nováková
Foto: Jindra Kodíček

_DSF0073.jpg

Nádraží Vyšehrad
Na zničené omítky, střechu z plachty a lepenky a trámy napadené dřevomorkou je smutný pohled. Přitom se v secesní budově z počátku 20. století (která neslouží jako nádraží už od 60. let) nachází cenné schodiště a hala s pokladnami. Součástí byla i čekárna, kterou ale nechal tehdejší majitel před 6 lety protizákonně zbourat. Budoucnost má nádraží nalinkované - vedle budovy nejspís vyrostou dvě prosklené věže, v nichž budou kanceláře, obchody i wellness centrum. 

Bubny
Vyhlídka nádraží Bubny je o něco pozitivnější. Developer by chtěl, aby se do pár let z Bubnů stala živá čtvrť s obchody, zdravotnickým zařízením, parky a dokonce i vysokoškolským kampusem. Stát vlastnící železniční trať a zastávku uvažuje o tom, že by železnici dostavěl až do Ruzyně a usnadnil tak přepravu cestujícím nejen na letiště. Místní se shodnou na jednom - nechtějí nechat areál ležet ladem. Poslanci již dvakrát návrh na změnu zamítli, snad budou v budoucnu rozumnější. 

_DSF0467.jpg  _DSF0459%281%29.jpg
Co bude s nádražím Bubny se neví...

Žižkov 
Co bude s tímto pražským nádražím není jisté. "Budově je třeba vdechnout nový život a dohodnout se na jejím funkčním využití s ministerstvem kultury," vysvětluje ředitel výstavby vlastnické společnosti Sekyra Group Leoš Anderle. Prohlásí-li ministerstvo nádraží za památku, majitel už nebude moct na střechách budovat promenády, jak původně plánoval. A nádraží by se zachránilo. Prohlásí-li pouze část, přemění developer celý areál (několik desítek hektarů) na obytnou čtvrť. Hlavní budovu by včlenil do nové výstavby, jako se stalo na nádraží v Madridu. Objekt láká i Národní filmový archiv. Tak uvidíme, co ministerstvo vymyslí.

Smíchov
"Slečno, neměla byste drobný," vítá mě smíchovské nádraží ústy bezdomovce. Nečitelné cedule a odjezdová tabule ještě z dob socialismu, hlouček debatujících lidí nevalného vzezření nebo již z dálky odrazující toalety.  To vše vytváří obraz současné podoby jednoho z nejstarších pražských nádraží. A zrovna sem jezdí luxusní vlak Venice Simplon-Orient-Express, který dále pokračuje do Paříže či Londýna. Provozovatelé Expressu by raději stavěli na hezčím Hlaváku, tam se ale vlak se svými sedmnácti vagony nevejde. Rekonstrukce nádraží se však v brzké době neplánuje.

_DSF0001%281%29.jpg  _DSF0087.jpg
Nádražka a průchod na Masaryčce

Masaryčka
Vlaky se na Masaryčce prohánějí už 170 let a přestože se její okolí měnilo, budova nádraží zůstávala skoro stejná. Naštěstí už i tady došlo na změny. Před dvěma lety se zrekonstruovala střecha a vstup do historické dvorany. Po dobu oprav (trvala rok) byla většina haly uzavřená a k nástupištím se cestující dostali jen vstupem z metr. Rekonstrukce střechy však byla nutná. Jeden podpěrný sloup totiž spadl a hrozilo tak zřícení části střechy. S opravami se však nekončí. Ještě letos by se mělo začít s rekonstrukcí celé budovy nádraží, jako první jsou na řadě podlahy. Ztížené podmínky cestování tak budou mít lidé další dva roky. Dlouhodobé omezení komfortu ale není to jediné, co cestující trápí. "Je skvělé, že budovu opraví, zaslouží si to. Ještě by ale mohli vyhnat ty bezdomovce," říká Kristýna z Prahy.
 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!