Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Pecka týdne: Kde říct světu stylové sbohem

poznání | 17. 12. 2012

konec%20koule%282%29.jpgTěžko může být peckou týdne něco jiného. Divoké diskuse na sociálních sítích, zmatení boháči kupující atomové kryty či obrovské lodě, davové šílenství obyvatel Ruska.  Jak to s koncem světa bude, kde ho zábavně přežijete a také, jak toto magické datum vidí Američané, Turci a Japonci.

Napsala: Petra Šarešová

 


Apokalypsa, potopa, konec světa? Ne, jen špatně pochopený mayský kalendář
Nejznámějším důvodem, proč by mělo dojít k zániku civilizace, je špatně pochopený mayský kalendář. Středoameričtí indiáni nepředvídali, že 21. prosince 2012 bude konec světa. Pouze skončí jeden cyklus jejich velkolepého kalendáře. Ony cykly se nazývají baktuny a každý z nich trvá přibližně 394 let. V pořadí třináctý baktun tak skončí 21. prosince, zároveň ale začne baktun nový, čtrnáctý. Takže žádný konec, ale začátek!

Sami Mayové naopak žádné obavy nemají, na konec kalendářního cyklu se připravují už řadu měsíců s pomocí nejrůznějších rituálů. Tvrdí dokonce, že je v novém baktunu čekají lepší časy. Ten předchozí, který začal zhruba roku 1618 a zahrnoval například následky španělského dobyvatelského vpádu, pro ně zrovna šťastný nebyl.
 

NASA vysvětluje, proč nenastane konec světa


Neseďte sami v koutě!
Pokud jsme vás my, Mayové, ani NASA nepřesvědčili, vydejte se na jednu z akcí, kde se dá apokalypsa zkousnout trochu líp. Oslav konce světa bude spousta, my jsme vybrali čtyři z nich!

Koncert proti konci světa (20. prosince, Incheba Arena)
Kapela tělesně postižených The Tap Tap v předvečer zániku civilizace pořádá v Praze, Brně a Ostravě benefiční koncert. Pokud se na něj vydáte, nejen že za 400 korun naživo uvidíme Support Lesbiens, Illustratosphere, Chinaski, Jiří Suchý, The Tap Tap a další, ale zároveň uděláte dobrý skutek, protože přispějete na multifunkční bezbariérové vzdělávací centrum v Jedličkově ústavě. 

The end of the world (21. prosince, SaSaZu)
Největší, nejšílenější a nejvyhrocenější mejdan slibují v holešovickém SaSaZu. Čekají na vás pekelné drinky, sexy zombie tanečnice, apokalyptický program i splnění posledního přání. Pokud by to byla opravdu poslední noc vašeho života, tady se s ním rozloučíte s velkou parádou!

Originální mayská párty (21. prosince, El Mágico)
Bydlíte-li na Jižáku, máme senzační mejdan i pro vás! V klubu El Mágico se v pátek všechno ponese v indiánském duchu. Svůdné a sexy mayské tanečnice, bodypainting s mayskými motivy zadarmo, originální výzdoba i půlnoční překvapení! Zkrátka si tu užijete pěkný konec, nebo další začátek. 

Konec světa v protiatomovém krytu (21. prosince, Bunkr Parukářka)
Apokalyptickou párty nevídaných rozměrů si můžete užít i v podzemním protiatomovém krytu Parukářka. Kromě hudby a alkoholu vás obšťastní i vzácní hosté! Od nich se dozvíte, jak přežít apokalypsu, navštívíte místní muzeum, odnesete si vysmátou fotku i nezbytnou KPZ. A kdyby náhodou ke konci došlo, budete na nejbezpečním místě v Praze!

obrazek_velky%281%29.jpg


Anketa
V Česku žádná velká panika neprobíhá. Jinde ve světě ano. V Rusku například lidé jak šílení skupují potraviny kvůli strachu z apokalypsy, vězenkyně v káznici poblíž čínských hranic propadly skupinové psychóze a tak musel celý národ uklidnit ministr pro mimořádné situace. Přečtěte si, jak to vidí v USA, Turecku a Japonsku.

Otázky:
1. Bojíš se ty osobně, že v prosinci bude konec světa?
2. Obecně se lidé v tvé zemi bojí nebo ne? Objevily se nějaký známky hysterie?

3. O čem se v souvislosti s koncem světa v tvojí zemi mluví nejvíc - jaká fáma je nejrozšířenější?

Yorskay%20Kido2.jpgYorskay Kido, Japonsko
1. Já osobně se nebojím a jen pár lidí věří podobným zprávám z médií nebo filmu 2012. 
2. Obecně tomu Japonci nevěří. Nikdo doma nehromadí zásoby jídla, ani se na konec světa nijak nepřipravuje. Jenom si užíváme Vánoce.
3. Japonsko má s Čínou územní spor a mohla by začít i válka. Někdo říká, že to by byl konec světa, protože Čína má jaderné zbraně. 


Alper%20Bicer.jpgAlper Bicer, Turecko
1. Strach vážně nemám, protože takovým věcem nevěřím a podle mě je to šílené.
2. Žádná panika tu není, lidé se chovají pořád stejně a žádné přípravy na konec světa nechystají.
3. V mé zemi, jak jistě víte, je většina lidí muslimů a ti svému náboženství bezmezně věří. A podle Koránu se před koncem světa mají objevit různá znamení. Ta se však neobjevila, takže žádný konec světa nebude. 


Paula%20Chambers4.jpgPaula Chambers, USA
1. Já sama nevěřím, že se Země přestane otáčet, ale taky si myslím, že se něco změní. Jen si nejsem jistá co.
2. Většina těch, které znám, si z toho dělá legraci, například spousta hospod v Bostonu chystá "End of the World Parties". Najdou se lidé, kteří pro jistotu skupují jídlo a vodu. A samozřejmě jsou zde osoby, které to přehánějí a už měsíce shromažďují jídlo, staví si úkryty a vymýšlejí únikové cesty. Ale jako celek tomu Američané nevěří.
3. Myslím, že největší fáma je, že 21. prosince skončí svět. 


Pokud vás konec světa nebere:
"Mojí Praze chybí život kolem řeky," uvádí stříbrný olympionik Hradilek
New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend
5 jazzových klubů, kde dostanete parádní nářez živé muziky
Pecka týdne: Vítejte ve světě plném hobitů, elfů a jiných podivňáků
 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!