Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Pecka týdne: Ukažte, jak dobře znáte Formanovy filmy

kultura | 2. 12. 2012

Pohádku o tom, jak kluk z komunistického Československa dobyl Hollywood, slyšel každý. Jak dobře znáte Formanovy filmy, zjistíte v následujícím kvízu. Pokud nevystřihnete všechny odpovědi během pár vteřin ani po zhlédnutí videí, vyrazte na Forman festival, který proběhne od 7. do 13. prosince v Městské knihovně. Uvidíte tam poprvé na plátně film Ragtime, který se v českých kinech ještě nikdy oficiálně nepromítal. Připomenete si úžasného Jacka Nicholsona v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Zjistíte, že existuje neznámý film I Miss Sonja Henie. A vrátíte se do doby bílých paruk a načančaných šatů v režisérském sestřihu nezapomenutelného oscarového snímku Amadeus. 

Napsala: Petra Šarešová

3%281%29.jpg 2%281%29.jpg

Pošlete nám odpovědi na náš kvíz a tři z vás si budou moci vychutnat Formanovy filmy na samotném festivalu!

1. Proč jedna z účastnic soutěže krásy přišla ve filmu "Hoří, má panenko" na konkurz pozdě?
a) protože ji někdo zamknul na záchodě
b) protože si běžela pro plavky
c) protože ji nechtěli pustit rodiče

Zajímavost: Forman i kameraman Ondříček natáčeli na barevný materiál poprvé. Nastal tak problém s oblečením komparzu. Tehdy totiž všichni dělníci nosili modré oblečení a košile, což na barevném materiálu působilo velmi chladně a neosobně. Ondříček proto z kostýmů veškerou modrou vyřadil. 2. Forman rekonstruoval uvedení jedné Mozartovy opery ve Stavovském divadle. O kterou operu se jednalo?
a) Don Giovanni
b) Figarova svatba
c) Kouzelná flétna

Zajímavost z filmu Amadeus: Autor divadelní předlohy a scenárista Peter Shaffer vycházel při psaní Mozartova dramatizovaného životopisu z legendy, kterou šířil ve své době například Puškin. Podle ní měl žárlivý rival Salieri usilovat o Mozartův život a nakonec jej otrávit. Ve filmu však umírá geniální skladatel na zápal plic, bídu a vyčerpání.3. Ve filmu "Přelet nad kukaččím hnízdem" proti sobě stojí Jack Nicholson jako svobodomyslný podvodníček a Louise Fletcherová jako uhlazená chladná sestra. Jak se postavy ve snímku jmenovaly?
a) Randle McMurphy a sestra Ratchedová
b) Ken Kesey a sestra Tomlinová
c) James Caan a sestra Fletcherová

Zajímavost: V komparzu se objevuje řada skutečných pacientů s mentálním postižením. Herci a štáb se museli naučit, jak s postiženými kolegy pracovat. Ještě před natáčením všichni povinně shlédli dokumentární snímek Titicut Follies o životě v ústavu pro mentálně postižené, aby jim lépe porozuměli.4. Jim Carrey ve filmu "Muž na měsíci" vyhraje wrestlingový zápas. Jak svojí výhru oslaví?
a) vezme komentátorovi mikrofon a zazpívá vítěznou píseň
b) zatancuje vítězný taneček
c) začne kvokat jako slepice

Zajímavost: Miloš Forman trpěl po celé natáčení nespavostí, a tak když se v průběhu dne naskytla vhodná příležitost, dospával "na place". Na konci natáčení dostal od kolegů tradiční album z natáčení, které je plné fotografií, kde spí – na gauči, v posteli, na korbě náklaďáku, v režisérském křesílku a dokonce i na zemi. 5. Jaká je náplň práce hlavního hrdiny filmu "Černý Petr" v obchodě?
a) je skladníkem
b) hlídá, aby lidi nekradli
c) doplňuje zboží

Zajímavost: Černý Petr měl velmi omezený rozpočet, proto Forman obsadil do hlavních rolí neherce. Tím definoval poetiku své rané, ale i pozdější tvorby, kdy často sázel na neokoukané a více méně neznámé herce. Jedinou výjimkou byl Vladimír Pucholt, který v té době studoval DAMU.

 


6. Claude, hlavní hrdina snímku "Hair", přijede do New Yorku, aby narukoval do války. Do které?
a) válka s Irákem
b) 2. světová válka
c) válka s Vietnamem

Zajímavost: Příběh filmu je oproti jeho muzikálové verzi podstatně změněn. V muzikálu je Claude již členem hippies a nakonec rukuje do války. Ve filmu je Claude naivní branec z Oklahomy přijíždějící do New Yorku, aby se přidal k armádě, a teprve tam se seznamuje s hippies. Největší licencí filmu je změna osudu Bergera.


7. Z jakého důvodu se ocitá Larry Flynt u soudu?
a) za urážku americké vlajky
b) za publikování dětského porna
c) za publikování oplzlé parodie na projev evangelického duchovního

Zajímavost: Hollywoodské sídlo, v němž se filmový příběh natáčel, je skutečná vila Larryho Flynta, kde počátkem osmdesátých let pobýval. Sám Larry Flynt vystupuje ve snímku v roli soudce Morrisseyho u soudu v Cincinatti. 

Jeden výherce (třetí správná odpověď) obdrží po dvou lístcích na představení Černý Petr, které proběhne 7. prosince od 17,30 v Městské knihovně.

Jeden výherce (šestá správná odpověď) obdrží po dvou lístcích na představení Lid vs. Larry Flynt, které proběhne 9. prosince od 19,30 v Městské knihovně. 

Jeden výherce (devátá správná odpověď) obdrží po dvou lístcích na představení Goyovy přízraky, které proběhne 12. prosince od 17,30 v Městské knihovně. 

Registrujte se na CityBee.cz a odpovědi posílejte na e-mail citybee@citybee.cz, do předmětu uvádějte "forman" a nezapomeňte připojit své kontaktní údaje (jméno, telefonní číslo, e-mail, pod kterým jste registrováni na CityBee.cz a kontaktní adresu). Odpovědi bez těchto náležitostí nebudou uznány jako správné. Výherce budeme kontaktovat e-mailem s informacemi o předání výhry.


Herní řád naleznete zde.

 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!