Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

10 filmů, které musíte letos vidět na festivalu ve Varech

doporučujeme | 2. 7. 2017

Dramaturgům karlovarského filmového festivalu se letos podařilo sestavit velmi atraktivní filmový program, který ukořistil prověřené festivalové hity i lahůdky, které stojí za objevení. Výběr deseti filmů není, co se týče velkých očekávání, zdaleka vyčerpávající, ale pokud si je zařadíte do svého rozvrhu, čeká vás opravdu pestrá a působivá několikadenní podívaná.

Text: Jakub Jiřiště

 

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Film Servis Festival Karlovy Vary

30.06. - 08.07.

1. HAPPY END

clanky4/a8d1-happy-end.jpg

Současný mistr šokujících filmů, které dokážou tnout hluboko do prohnilých kořenů moderní společnosti, nesmiřitelně rozdělil kritiky na letošním festivalu v Cannes. Je režisérova návštěva rodinného domu v severofrancouzském Calais na pozadí uprchlické krize ironickým obrazem bubliny zajištěné západoevropské rodiny procházející vlastní krizi, či naopak je sám film jen prázdnou bublinou? Třeba se v kině strhne názorová rvačka, při které nesmíte rozhodně chybět!
Víc o filmu ➥ ZDE

2. WESTERN

clanky4/d542-western.jpg

Stejně jako se loni stala senzací festivalu v Cannes na první pohled nenápadná komedie německé režisérky Maren Ade Tonni Erdmann, i letos za ní stojí tatáž žena – tentokrát však v roli producentky. Možná vás téma komunity německých stavebních dělníků na řecko-bulharské hranici nenaláká, ale vězte, že i zde můžou nevyhnutelné kulturní střety navodit znepokojivou a výbušnou atmosféru, která strčí do kapsy leckterý western z divokého západu!
Víc o filmu ➥ ZDE

3. MOJE ŠŤASTNÁ RODINA

clanky4/a245-moje-stastna-rodina.jpg

Manana slaví 52. narozeniny, děti už odrostly a ona svoji úlohu očekávanou od konzervativní gruzínské společnosti splnila. A teď je čas konečně si uspořádat život podle vlastních představ a dát rodinnému kruhu sbohem. Jenže v patriarchálním uspořádání se její rozhodnutí změní v dobrodružství plné nečekaných nástrah, v němž neustále číhá samota a vyloučení. Výjimečná hořká komedie plná porozumění se okamžitě stala festivalovým hitem a je znamením strmého vzestupu gruzínské kinematografie.
Víc o filmu ➥ ZDE

4. DRUHÁ STRANA NADĚJE

Legenda finského filmu, režisér Aki Käurismaki, i svým zatím posledním počinem dokazuje, že nikdo neumí skloubit severskou ponurost s lidskou vroucností jako on. Jako nového melancholického hrdinu tentokrát uvádí na plátno podomního prodavače košil, jenž opouští alkoholem zmoženou manželku a hodlá vzkřísit zastrčenou restauraci. Věrného společníka najde v mnohem mladším muži, jenž se nachází v ještě bezvýchodnější situaci. Pochází totiž ze Sýrie…
Víc o filmu ➥ ZDE

Ruby Shoo na Zoot.cz
 

5. REKVIEM ZA PANÍ J.


Srbský film si s černým humorem vždy náramně rozuměl a dokázal se díky němu již mnohokrát postavit čelem neradostné poválečné zkušenosti. Nejinak je tomu u komedie úspěšně uvedené na letošním festivalu v Berlíně, která s až kafkovským zápalem kritizuje nefunkční sociální systém. Ten se stává poslední noční můrou pro hlavní hrdinku – vdovu středního věku, jež se rozhodla rozloučit se světem a svědomitě uspořádat všechny záležitosti. To se však v dnešním Srbsku ukazuje být na hranici nemožného.
Víc o filmu ➥ ZDE

6. SVĚT PODLE DALIBORKA

Vít Klusák, jehož si určitě vybavíte při zmínění kontroverzních dokumentů Český sen a Český mír, učinil hrdinou svého nejnovějšího pokusu zvednout diváka ze židle lakýrníka Dalibora. Není to však obyčejný lakýrník – natáčí amatérské horory, skládá protest-songy a především nade vše miluje Adolfa Hitlera. A aby toho nebylo málo, po čtyřicítce možná narazil na první vážnou známost ve svém životě. Neobyčejný portrét radikálního muže, jenž nesnáší vše, aniž by si uvědomil, že především nesnáší svůj život, slibuje ledově mrazivou jízdu po hraně dokumentu a tragikomedie.
Víc o filmu ➥ ZDE

7. OKLAMANÝ

clanky4/382a-oklamany.jpg

Režisérka Sofia Coppola má za sebou už pěknou řádku filmů, které z ní učinily jednu z nejrespektovanějších režisérek současnosti – za zmínku stojí třeba romance Ztraceno v překladu či historická podívaná Marie Antoinetta. V jejím nejnovějším snímku se sešla skvělá společnost hvězd v čele s Nicole Kidmanovou, které rozehrajou velké drama v dusné atmosféře izolované dívčí školy, do níž se prostřednictvím zraněného vojáka postupně vplíží kolem bouřící americká občanská válka.
Víc o filmu ➥ ZDE

8. PŘÍZRAK

Hlavní hvězdu letošního festivalu Caseyho Afflecka bude do Varů doprovázet jeden z jeho nejnovějších filmů, v němž má opravdu nevšední roli. Neopakovatelným způsobem ztvárňuje ducha v prostěradle, jenž nemůže opustit náš svět a prodlévá ve starém tichém domě s truchlící manželkou. Nečekejte nic ve stylu Patricka Swayzeho – Přízrak je nádherná filmová meditace o lásce a ztrátě, která se obejde bez sentimentálních tanečků.
Víc o filmu ➥ ZDE

9. VÁŽENÝ OBČAN

clanky4/34b0-vazeny-obcan.jpg

Námětem argentinské komedie je noční můra mnoha spisovatelů – neplánovaný návrat do rodného hnízda, kde se snad každý stal předobrazem a inspirací pro postavy z jejich románů. Pan Mantovani, držitel Nobelovy ceny, očekává od pocty ve svém rodišti naopak příjemný návrat, nicméně obyvatelé mají jeho romány až nebezpečně dobře přečtené. A s postavami na jejich stránkách se rozhodně neztotožňují. Velkého spisovatele tak čeká pekelná odplata za nedostatek etiky.
Víc o filmu ➥ ZDE

10. WIND RIVER

Jeremy Renner, další z hereckých hvězd festivalu, se objeví nejen naživo, ale i v hlavní roli mrazivého thrilleru odehrávajícího se v indiánské rezervaci ve státě Wyoming. Drsné zimní počasí jej svede dohromady s agentkou FBI pověřenou vyšetřováním nalezeného těla. Jako stopař komunikující s přírodou ji vede do hlubin divočiny, která se mění v jeviště násilí a nemilosrdných přírodních živlů.
Víc o filmu ➥ ZDE
 

Letos se do Varů nechystáte, ale rádi byste si dopřáli filmovou podívanou? Určitě si vyberete z produkce letních kin v metropoli - jejich přehled najdete ZDE.

[clanky4/klubovna(1).jpg]
 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!