Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

POLÉVKÁRNY v Praze: Velký přehled, který vás opravdu zahřeje

doporučujeme | 19. 10. 2016

Nějaký ten vývar nebo gulášovka se krčí jako nevýznamný komparz v jídelních lístcích snad všech restaurací. V Praze však najdete i bistra, kde polévky hrají prim. A ne jen tak ledajaké. Víme, kam si zaskočit na oběd, když se chcete radostí tetelit nad párou z hluboké misky poctivého, nešizeného jídla. A bude vás to stát přibližně stejné peníze a čas jako „rychlé“ hamburgery nebo smažené kuře.

Text: Petra Baumruková
Vrchní spoluochutnávač: Ogy

 

clanky4/polevkarny.jpg

Na co se před první návštěvou polévkárny připravit? 


Jde o malá, ale útulná bistra. Polévku si objednáte u pultíku a pak hledáte místo k usazení. Protože mají polévkárny otevřeno pouze v pracovní dny a především přes dobu oběda, často musí odolávat vlně černých obleků a kostýmků, která se valí z přilehlých administrativních budov.

Sníst polévku ale netrvá nijak závratnou dobu, takže se lidé na židlích obměňují jako ve známé dětské obíhací hře. A třeba si přisednete zrovna ke své osudové lásce. Kdo se nechce družit, může si polévku odnést s sebou (a sníst si jí společně s ostatními ajťáky u počítače v práci). 

Hlavním společným rysem všech čtyř polévkáren, které jsme navštívili, je poctivá práce a láska k dobrému jídlu. Krémové polévky nejsou nastavované moukou a na své si vždy přijdou i vegetariáni. Jestli se obáváte, že vás „jen“ polévka nezasytí, máte vždy navíc na výběr z několika druhů pečiva, salátů a dezertů. Opět vše čerstvě připravené a voňavé.

 

Přehled pražských polévkáren:
 

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-01.jpg Polévkárna

Adresa: Sokolovská 97, Praha 8
Na výběr: 5 druhů polévek
Porce: malá (250 ml) za 42 Kč; velká (400 ml) za 64 Kč 
Počet míst: 23 k sezení (+ v létě zahrádka)
Polévka s sebou: Ano
Další dobroty: chačapuri, saláty, obložené chleby, dezerty, bezlepkové placky

[clanky4/polevkarna.jpg]

Jestli jste někdy slyšeli o nějaké pražské polévkárně, nejspíš to byla ta v Sokolovské. A jestli jste někdy slyšeli o nějaké pražské polévce, nejspíš to byla jejich kuřecí s estragonem, která je tak oblíbená, že se natrvalo usídlila v denním meníčku. Kromě ní si můžete dát klasiku v podobě hovězího vývaru, ale i exotické zástupce, jako jsou italská cuketová vellutata, marocká harira nebo mexický kukuřičný krém s chilli.

clanky4/sokolovska.jpg
Velký celerový krém s tymiánem a malý hovězí boršč s sebou.

 

Polévkárna

Zřejmě nejznámější (karlínská) polévkárna. Otevřeno mají už od 8 hodin, tak můžete...

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-02.jpg Plavecká polévka 

Adresa: Plavecká 4, Praha 2
Na výběr: 4 druhy polévek
Porce: malá (350 ml) za 45 Kč; velká (450 ml) za 55 Kč 
Počet míst: 23 k sezení
Polévka s sebou: Ano (termokelímek za 5 Kč)
Další dobroty: 2 hlavní chody, domácí focaccia, saláty, koláč

clanky4/plaveckapolevka.jpg

V Plavecké vás zahřeje opravdu vydatná porce klasických polévek (dršťková, zelňačka, hrachovka), ale i nevšedních chuťových zážitků, například krém z černého kořene (který je překvapivě bílý) nebo cizrnová s grilovanou paprikou (která je překvapivě naprosto dokonalá). Přestože se polévkárna nenachází zrovna v centru administrativních budov, i tady se v době oběda židličky netrhnou. Atmosféra je ale přeci jen taková méně uspěchaná a více „místňácká“.

clanky4/plavecka.jpg
Velká cizrnová polévka s pečenými paprikami a malá dršťková s sebou.

 

Plavecká Polévka

Bistro s restaurací. K obědu nabízí 4 druhy polévek a dvě hlavní jídla. Otevřeno mají...

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-03.jpg Polífkárna

Adresa: Pikrtova 1, Praha 4
Na výběr: 4 druhy polévek
Porce: malá (250 ml) za 36 Kč/38 Kč; velká (500 ml) za 54 Kč/58 Kč 
Počet míst: 10 k sezení a 6 na stání (+ v létě zahrádka)
Polévka s sebou: Ano (termokelímek za 5 Kč)
Další dobroty: saláty, koláče

clanky4/polifkarna.jpg

Polífkárna by se dala směle označit nejlepším poměrem „cena/výkon“. Velká, půllitrová porce je skutečně kotel, který vás zahřeje v břiše. A poctivá není jen velikost porce. Polévky jsou výhradně bez glutamátu, barviv a konzervačních látek. Každý den připravují minimálně dvě varianty bezlepkové a jednu veganskou. 

Spíše než do klasických polévek zde ponoříte lžíci třeba do japonské miso s tofu a mořskou řasou, bulharské čorby, husté zeleninové s jáhly, rajčaty a řapíkatým celerem nebo italské kapustové ribollity. Drobnou nevýhodou oproti ostatním polévkárnám je malý počet míst k sezení a maličko „jídelňácké“ prostředí.

clanky4/polifkarna_polevky.jpg
Velký hovězí vývar s rýží a malý žampionový krém se smetanou a bylinkovým olejem s sebou.

 

Polífkárna

Polévky, sendviče a saláty bez glutamátu, barviv a konzervačních látek a hlavně z...

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-04.jpg Polévkárna paní Mančo (Polévkárna Manana)

Adresa: Bělehradská 77, Praha 2
Na výběr: 6 druhů polévek
Porce: malá (250 ml) za 46 Kč; velká (400 ml) za 66 Kč 
Počet míst: 27 k sezení
Polévka s sebou: Ano
Další dobroty: chačapuri, obložené placky, saláty, bezlepkové palačinky, dezerty

clanky4/paniManco.jpg

Lehce přes rok můžete své polévkové chutě ukojit v polévkárně přibližně mezi I. P. Pavlova a Náměstím Míru. Šéfkuchařskou vařečku drží pevně ve svých rukách drobná, ale rázná paní Manana Toidze neboli paní Mančo (proto ten nesoulad v názvu i dva takřka totožné facebookové profily). Nejdůležitější je ale zmínit, že paní Mančo pochází z Gruzie, stejně jako její polévky.

Stálicemi denního meníčka jsou tak například charčo (kuřecí gulašovka po gruzínsku s ořechy) nebo saljanka (pikantní hovězí gulášovka po gruzínsku). Vybírat můžete ale i z vývarů a nejrůznějších zeleninových krémů, oblíbená je marocká harira s cizrnou. K polévce určitě zakousněte chačapuri nebo některou z placek obložených zeleninovými pomazánkami.

clanky4/polevkarnapaniManco_polevky.jpg
Velký kuřecí vývar se zeleninou a rýží a malé charčo s sebou.

 

Polévkárna paní Mančo

Příjďte ochutnat polévky nejen gruzínské a mezinárodní kuchyně....

Kam o víkendu?


Přes víkend mají polévkárny bohužel zavřeno, jediná možnost byla ještě donedávna polévkárna Soup in the City, která však své hrnce odstavila a dveře zavřela. Jestli vás ale přepadne o víkendu nepřekonatelná chuť na polévku, doporučujeme některou z restaurací Home Kitchen. Vaří vždy tři druhy z kvalitních surovin a můžete si ji odnést i s sebou domů.

 

Home Kitchen

Každodenní nabídka je připravována z čerstvých surovin upravovaných tak, aby si...

přehled článků

Podívejte se na náš výběr 5 nově otevřených her, které jsme měli možnost vyzkoušet a můžeme je tedy vřele doporučit všem fanouškům únikových místností. A jako bonus vám dáme ještě dvě pozvánky navíc!

Výstava Paměť národa přibližuje nejzásadnější okamžiky československé moderní historie a hlavně dvou jejích totalit, nacismu a komunismu. Prostor pod bývalým pomníkem diktátora Stalina jsme proměnili v audiovizuální expozici.

Ať vás ani nepadne zapínat televizi! Máme pro vás pět tipů, kam vyrazit s dětmi, když je za okny zrovna nečas. Co třeba chytat ryby v muzeu, zkusit najít králíka v rádiu nebo si vytvořit vlastní plechový hrnek?