Putování Tvrdovaječníků z Velvar na Karlův most
Cílem Vajíčkobraní je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti obyvatelů Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava Příběh Velikonoc.
Od roku 2015 se z Velvar do Prahy vydává pěšky skupina vejconošů s nůšemi plnými vajec. V jejich čele i letos půjde starosta Velvar Radim Volák, který je zároveň předseda velvarského spolku Natvrdlých. „Cestou se k nim přidají další poutníci z okolních obcí a všichni se nakonec potkají v Praze u Malostranské věže odkud společně přejdou přes Karlův most na Křižovnické náměstí, kde slavnostně předají uvařená vajíčka purkmistrovi a Muzeu Karlova mostu.” přibližuje průběh akce ředitel muzea Zdeněk Bergman a doplňuje, že přes Karlův most, kromě průvodu s vejci, projede také koňský povoz, který bude doprovázen zbrojnoši a dobovou středověkou kapelou.
Karlův most je podle legendy jediným mostem na světě stavěným nejen z kamene, ale také z vajec. A zřejmě i díky této receptuře vydržel stát už více než 667 let.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Přinášíme vám tipy na 13 míst v Praze a okolí, kam se můžete společně s dětmi vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.






