Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
25
února

Tlustý pradědeček a loupežníci

Městská knihovna v Praze

zpět na výpis akcí
 

Představení vhodné pro děti od 5 let.

Datum:25. 02. 24
Cena:od 150 Kč
Čas:11:00 - 13:00
Kategorie: pro děti|Kultura

Dirigent a hudební úprava Jan Šimůnek
Sbormistr Martin Vydra
Orchestr hráči ND
Režie Jiřina Marková Krystlíková
Scéna výtvarník Jiří Votruba
Kostýmy Tereza Mouchová
Světelný design Ivo Dankovič
Sólisté a sbor Dětská opera Praha

Dobře to dopadlo aneb Tlustý pradědeček, lupiči a detektývové je zpěvohra o dvou dějstvích Jaroslava Křičky podle stejnojmenné pohádky Josefa Čapka. Premiéra se uskutečnila v pražském Národním divadle 29. prosince 1932 v podání jeho činoherního souboru. K Roku české hudby se Dětská opera Praha rozhodla tuto pohádku znovu studovat a premiérové uvést v rámci festivalu Věčná naděje pod názvem Tlustý pradědeček a loupežníci.

Jaroslav Křička (1882–1969) patří k význačným českým hudebním skladatelům. Byl rovněž sbormistr pražského Hlaholu, publicista a dirigent. Pocházel z kantorské rodiny, napsal mnoho písní, kantát, symfonií, dětské opery, ale i hudbu k filmu Svatý Václav. Byl obdivuhodně činorodý. Kromě skládání působil jako dirigent, pedagog, organizátor, přednášel, psal verše, maloval, zahrádkařil a také třeba hrál tenis, běhal, jezdil na koni, veslařil, lyžoval... Napsal 242 děl z různých operních žánrů a těm nim patří i hudba pro děti. Jeho dětská opera Ogaři s krásným valčíkem-Bábinčin maršovský valčík i jeho dětské písně, které se dodnes zpívají při výuce zpěvu -Jiříkovy písničky, Daniny písničky, Písně a pochody, Zvířátka v lese. Jaroslav Křička napsal ale i hudbu ke kresleným filmům O kohoutkovi a slepičce, Jak krtek ke kalhotkám přišel. Byl též sbormistrem pěveckého spolku Hlahol. Jeho opera Hipolyta byla několikrát uvedena v ND. Učil skladbu na pražské konzervatoři.

Veselý příběh o tlusťoučkém pradědečkovi, který se vydá prodat koně na trh do Hradce a cestou zpět ho v lese zastihne prudká bouřka. A tak se běží schovat do blízké hospody "U zlatého džbánku". Netuší, že zde má svůj bál banda loupežníků. Ti ho nejprve okradou, ale pradědeček je svou chytrostí a pomocí četníků a detektiva Sherlocka Holmese přelstí. A tak se může se svým pejskem Voříškem vrátit s veselou písničkou domů ke své milované prababičce. Pohádku najdeme v knize Karla Čapka Devatero pohádek. Právě tu si vybral Křička jako námět pro svou zpěvohru, která měla premiéru v Praze roku 1932.

Dětská opera Praha (DOP) je soubor dětských a mladých sólistů studujících zpěv. Založila ji v roce 1999 na základech své soukromé hudební školy sólistka opery Národního divadla v Praze a profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři Jiřina Marková-Krystlíková. Soubor má v současnosti široký repertoár, částečně nastudovaný i v italštině a němčině. DOP vydala devět CD, Česká mše vánoční J. J. Ryby, H. Krása Brundibár, Malý Mozart, Géniové a děti (B. Smetana, A. Dvořák, B. Martinů, L. Janáček), Opera nás baví, B. Britten Kominíček, K. Hašler Mraky plují do daleka (písně), J. Uhlíř, Z. Svěrák Miniopery a J. Křička Ogaři. Inscenace nejznámější dětské opery, Brundibára Hanse Krásy, v provedení DOP vyšla na DVD. O souboru byl natočen televizní dokument a o jeho činnosti pravidelně informují média.

Městská knihovna v P...
Tel: 222 113 555
Mariánské náměstí 1
Praha 1, 11572
Navigovat
MHD

Další akce pořadatele:

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Doporučujeme vyzkoušet: