Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
[design/2015/icon-vizitka-detail-header.png]

Vinice a vinotéka sv. Kláry

Praha 7, Trojská 800/196, 170 00

zpět na výpis
 
Vinice a vinotéka sv. Kláry

Přeneste se do zlatých časů pěstování vinné révy a vychutnejte si posezení uprostřed jedné z nejstarších vinic v Praze s jedinečnou atmosférou.

Telefon:234 148 153
Kategorie: gastro|vinárny

Památkově chráněná vinice sv. Kláry, spolu s dalšími sedmi vinicemi (Arcibiskupská v Modřanech, Svatováclavská na Pražském hradě, Svatojánská na Malé straně, Máchalka ve Vysočanech, Gröbovka na Vinohradech, Baba v Dejvicích

a Salabka v Troji), které se nacházejí na území dnešní Prahy, připomíná zašlou slávu pražského vinařství. 

Sortiment révy vinné

Sortiment révy vinné nacházející se na této historické vinici je velice obsáhlý a skládá se z části produkční a části ukázkové. Na produkční části jsou zastoupeny bílé moštové odrůdy Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau, Sauvignon, Muškát moravský, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé. Z červených moštových odrůd je zde Modrý Portugal a Rulandské modré. Ze stolních odrůd jsou na produkční části vysazeny odrůdy Chrupka bílá, Chrupka červená a Královna vinic. V ukázkové části je sortiment téměř všech moštových odrůd révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice. Další částí ukázkové vinice je sortiment zhruba padesáti stolních odrůd révy vinné, kde se nachází odrůdy vhodné jak pro pěstování venku tak i ve skleníku, odrůdy s různou velikostí a barvou hroznů a bobulí. Dále odrůdy s hrozny o hmotnosti až jeden kilogram, odrůdy vhodné pro přímý konzum ale i pro zavařování či výrobu lehkých stolních vín.

Kaple sv. Kláry

Kaple sv. Kláry je otevřená každou neděli od 1. září do konce června během mše svaté od 11 do 12 h (během této doby je pro věřící zajištěn bezplatný vstup brankou z ulice Nádvorní), o prázdninách se mše nekonají.

Drobná kaplička sv. Kláry je dominantou nejen vinice, ale celé Troje. Kaple je zasvěcená sv. Kláře, patronce a jmenovkyni stavebníkovy ženy Kláry Bernardiny, svobodné paní z Malzanu.

Protože lidé žijící v okolí Trojského zámku se kvůli častým povodním nemohli dostat na bohoslužby, zažádal hrabě Václav Vojtěch ze Štenberka v létě 1691 o povolení vystavět jim kapli.

Po požáru v roce 1924 dostala kaple novou střechu a poslední opravou prošla v roce 1996.

Interiér kaple je velmi prostý, tvoří ho jediná místnost s cihlovou podlahou a plochým stropem. Dnešní oltář byl pořízen okolo roku 1924. Obraz nad oltářem je barokní, představuje Nejsvětější trojici s Pannou Marií a s františkánskými světci. Krucifix pochází z poloviny 18. století.

Vinotéka

Vinotéka sv. Kláry se nachází v historickém viničním domku v srdci památkově chráněné vinice sv. Kláry.

Vinotéka je otevřená po celý rok, v létě doporučujeme posezení na malebné terase s krásným výhledem na vinici, Trojský zámek a panorama Pražského hradu. V zimě se zašijte ve stylové místnosti s krbem.

Vína z produkce vinice sv. Kláry zakoupíte výhradně v naší vinotéce.

Místní klíčové odrůdy jsou  Ryzlink rýnský a Rulandské modré. Nabídku rozšiřujeme o víno slámové nebo perlivé.

Vzhledem k omezené produkci se nabídka vín v průběhu roku mění.

Otevírací doba ZDE.

 

Trojská 800/196
Praha 7, 170 00
Navigovat
MHD

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Doporučujeme vyzkoušet: