Představena bude téměř stovka originálních válečných plakátů a vyhlášek společně s unikátními trojrozměrnými exponáty.
Při příležitosti 80. výročí konce druhé světové války připravila Správa Pražského hradu ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským ústředním archivem rozsáhlou výstavu, která návštěvníky provede všemi významnými milníky největšího válečného konfliktu lidských dějin. Představena bude téměř stovka originálních válečných plakátů a vyhlášek společně s unikátními trojrozměrnými exponáty.
V roce 1940 vznikl ve Velké Británii ikonický plakát s portrétem britského premiéra Winstona Churchilla a nápisem „Čechoslováci, hodina vašeho osvobození přijde!“. Před osmdesáti lety, 8. května 1945, se tato slova naplnila.
Plakáty z období druhé světové války jsou nejen historickým svědectvím, ale i fascinujícím příkladem propagandy. Papírový plakát se stal levným, dostupným a velmi mocným nástrojem masové komunikace. Válečný plakát měl od samého počátku velmi blízko k politické propagandě. Démonizace nepřítele měla vést ke vzteku, k touze pomstít se. V překrucování skutečnosti dosáhla opravdového mistrovství německá válečná propaganda, která vydávala jednoznačné porážky za taktická vítězství. Spojenecký válečný plakát byl naopak věcný, srozumitelný a výrazně nepřeháněl.
I dnes tyto plakáty působí silně. Jsou nejen vizuálním otiskem doby, ale i psychologickým nástrojem, který svou sugestivní silou dokázal ovlivnit veřejné mínění. Jejich rychlé šíření a životnost delší než rozhlasová či novinová zpráva zajišťovaly, že se staly trvalou součástí válečného příběhu.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

Pokud cítíte, že by to chtělo venkovní osvěžení, vyrazte se občerstvit na některou z následujících zahrádek u pražských restaurací a kaváren. Článek pravidelně aktualizujeme.