Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

úvodní stránka

Divadla v Praze

Koho už nebaví koukání na film a chce zažít něco více akčního, být hercům blíž, měl by se podívat, jaká nabízí Praha divadla. Hlavní město je na živé scény určitě nejbohatší a u každého souboru si stoprocentně vyberete něco, co vás chytne za srdce. Pokud jde o program divadla, Praha určitě nabízí nejširší repertoár.

Divadla v Praze se dělí na několik tipů. Máme tu činohru, modernu, hudební divadla, operu, balet, stínová divadla, oblíbené je i loutkové divadlo. Rodiny často vyhledávají divadlo pro děti. Tady je určitě nejvýraznější Divadlo Spejbla a Hurvínka, které musel v raném věku navštívit každý.

 landing_pages/divadlo_spejbla_a_hurvinka.jpg

Divadlo Spejbla a Hurvínka

Jako první určitě musíme zmínit Národní divadlo. Dnešní podobu Národního divadla tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet – a pod uměleckou správu divadla patří pět scén – Národní divadlo, Stavovské divadlo, Státní opera, Divadlo Kolowrat a Nová scéna, kde se odehrávají představení ve stylu moderny, například hra Čekání na Godota, jejíž děj tvůrci zasadili do dnešní doby.

Mezi další velmi úspěšná a prestižní divadla v Praze se řadí divadlo na Vinohradech. Zde najdete vše od klasického díla Oscara Wilda Ideální manžel, působivého souboje dvou žen v představení Friedricha Schillera Marie Stuartovna, až po nejnovější hudební komedii Jak udělat kariéru snadno a rychle. 

landing_pages/balet_praha.jpg 

Baletní scéna v Praze

Menší scény si u diváků našly velkou oblibu, příkladem je veleúspěšné Švandovo divadlo na Smíchově. Prezentuje se jako moderní evropské kulturní centrum živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám živého umění. Oblíbená je hra Kdo je tady ředitel, představení Crash u potoka, či divadelní adaptace norského filmu Kurz negativního myšlení.

Divadlo ABC a divadlo Rokoko patří mezi divadla v Praze, která se řadí do skupiny s názvem Městská divadla pražská. Hlásí se tak k tradici klasického činoherního divadla, jehož základním výrazovým prostředkem je herecký výkon. Staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové souhře.

landing_pages/komedie_divadlo_praha.jpg

Městská divadla pražská 
 
Pokud máte rádi především muzikály, nezapomeňte navštívit divadlo Kalich. To se specializuje na oblíbená hudební představení (například Johanka z Arku, Krysař či Robin Hood), ale v poslední době slaví úspěch s nestárnoucí love story a úspěšně plní sály s muzikálem Pomáda. Muzikálem Golem otevíralo po rekonstrukci také Divadlo Hybernia, které najdete na náměstí Republiky.

Velkou změnou nyní prochází Divadlo Komedie. Letos v létě tam skončil velmi ceněný a úspěšný soubor Pražského komorního divadla a veslo po nich má převzít soubor Divadlo Company.cz. Nový nájemce se prý chce orientovat na slovanskou dramatiku, a to zejména na polské tvůrce. Zatím se neví, jestli chce dál dělat i divadlo pro děti, divácky úspěšná byla například pohádka Tři zlaté vlasy děda Vševěda.

landing_pages/divadlo_komedie.jpg

Divadlo Komedie
 
Jako prostor pro dialog s nejednoznačným řešením pojímá scénu Divadlo Na zábradlí. V současné době své sezóny tematizuje a chtělo by tak navázat na práci Jana Grossmana a Václava Havla, kteří toto divadlo formulovali jako apelativně politické. K jejich programu se pak vztahují také fotografické výstavy a besedy s osobnostmi současného společenského dění.

loutkove_divadlo

Loutkové divadlo

 
Naopak jako divadlo pro děti se profiluje Tradiční loutkové divadlo Zvoneček, kam můžete vzít své ratolesti například na představení Červená Karkulka, Tři prasátka či Zlobivá Kůzlátka. Známé divadlo pro děti je také Divadlo Minor nebo Loutkové divadlo Frydolín.

Program divadel v Praze naleznete na jejich webových stránkách nebo na stránkách www.citybee.cz.

Zdroj fotek: Divadlo Spejbla a Hurvínka, Národní divadlo, Divadlo ABC, Divadlo Kalich, Loutkové divadlo Zvoneček.

 

úvodní stránka