Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Víme, kde to v Praze žije! Aneb průvodce ulicí Karolíny Světlé

poznání | 21. 10. 2014

Ulice Karolíny Světlé je v historickém centru Prahy unikátní. Je tu vysoká koncentrace restaurací, barů, kaváren jako všude na Starém Městě. Zdejší neopakovatelnou atmosféru ale dotváří pestrá směsice studentů z blízkých vysokých škol (a to hlavně umělecky a filozoficky zaměřených), kteří vždy byli živnou půdou občerstvovacích zařízení. Možná i proto je tu široká škála gastro nabídek - od opravdické retro "čtyřky" přes studentské a hipsterské podniky až po specializované restaurace - to vše na 300 metrech jedné ulice.

Ale dost už řečí, život je krátký, rychle vběhněme do Karolíny, ať na těch pár metrech něco zažijeme a užijeme.


Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/796/karolina.jpg


Jako uvítací výbor na nás čeká Al Capone's, kde si dáme warming-up drink ve formě lahůdkového koktejlu, kterých tu mají nepočítaně.  A nejsme tu sami, vedle nás je spousta lidí, co se právě chystá vyrazit na nějakou party v okolních staroměstských klubech. Ale je ještě brzo, a tak se scházejí tady a těší se na dlouhou noc. 

Já už mám ale s kamarádkou Petrou dopito a chtěl bych ji překvapit romantickou večeří na nějakém hodně nevšedním místě. Vedu ji na začátek Karolíny, kde vím, že má být … Kábul …ale je tu tma! Zachraňuje nás názorná šipka směrem doleva. Ano, přesunuli ho do lepších prostor a schovává se pár metrů za rohem v Krocínově. Musíme sestoupit do podzemí, abychom se ocitli v exotickém prostředí jediné afghánské restaurace v Praze, která už přivítala takové osobnosti jako Václav Havel, Karel Schwarzenberg nebo Karel Gott. Ale nevyděste se, ceny specialit na jídelním lístku nejsou zdaleka vysoké. U všech jídel jsou vysvětlivky a vybere si tu opravdu každý, včetně vegetariánů.

album/News_Model_News/796/kabul2.jpg
Kábul

Po ostré cizokrajné večeři bych rád zašel někam na pivo. A mám štěstí. Hned za rohem je snad jediná opravdová "čtvrtá cenová" na Starém Městě U Rotundy. Je to nádherně zachované retro, tady se vlastně (kromě cen) od socialistických dob nic nezměnilo, skutečná rarita nejen v centru!

Petra, aby mi to vrátila, dostává na oplátku chuť na fajn kávu, ale ani to není v Karolíně problém. O pár metrů dál je v ustupujícím činžáčku, který tím získal místo pro zahrádku, Standard Cafe. Na nezájem kavárenských povalečů si tu stěžovat nemůžou. Hladoví studenti debužírují polévku a panini. Studentky si pochutnávají na skvělé kávě a výborných koláčích u mihotavého namodralého světla notebooků – kavárna jak má být.

album/News_Model_News/796/standard.jpg
Standard Cafe

Ani jeden z nás nedokáže minout vegetariánskou restauraci s přiléhavým názvem Lehká Hlava. Stačí pár kroků uhnout a jsme ve slepé ulici zvané Boršov, která v pozadí končí uzamčenými vraty. Na místě bývalé legendární čajovny dnes můžete vybírat z několika rozdílně umělecky ztvárněných  prostorů - Kina, Nebíčka, Salonku a Dvorečku. Lidé si do nich sedají podle své nálady, ale hlavně tam, kde si to včas zarezervují.  Výborně se tu cítí i nevegetariáni a nejvíc letí předkrmy tofoie gras (paštika z uzeného tofu a kešu s brusinkami), kimči (fermentovaný salát) a burger z červené řepy. My už jsme bohužel byli po jídle, a tak jsme se alespoň na další cestu Karolínou vzkřísili místní hitovkou LST, což je domácí energetický nápoj z macerovaného čaje, japonského čaje matcha a guaranového sirupu.

album/News_Model_News/796/lehka.jpg
Lehká hlava

Po naší pestré konzumaci je nutné udělat něco vstřícného pro náš žaludek a trochu ho srovnat. A tak ve chvíli nejtěžší nás zachraňuje Hemingway bar  s dvě stě druhy rumů a nejširší nabídkou (cca 40 druhů) absinthú v Čechách, uváděný mezi padesátkou nejlepších barů na světě. Kromě rumů jsou u Hemingwaye samozřejmě profíci na úžasné koktejly. Nevažte se jen na nápojový lístek, přátelský a přitom profesionální barman rád vyslechne vaše chuťové představy a připraví vám nápoj ušitý na míru. Navíc se i něco dozvíte.

Na závěr nás ještě čeká trojboj, ze společenského hlediska zlatá trojice podniků, oáza uprostřed Starého Města, kam chodí mladá klientela, hlavně studenti, sem tam batůžkář a do toho i nějaký ten místní. Profilovkou Karolíny je Café-Pub Atmosphere (Atmoška), které by slušel slogan "Atmosféra má atmošku", pulzující jako živý (nejen) studentský meeting point  s více prostory, v jednom z nich i s fotbálkem. Zajímavostí je, že podnik je průchozí ve dvou uličních úrovních, z Karolíny a z nábřeží - srovnávají to schody v zahrádce ve dvorku. Hlavně je to ale vzhledem k okolí cenově přijatelný podnik i na jídlo. Specialitou je kopec restovaných bramborových plátků, kterých se nají klidně dva lidi.  

album/News_Model_News/796/atmoska-vstupnicastsfotbalkem.jpg   album/News_Model_News/796/atmoska-zahradkavedvorkusvchodemnadvouurovnich.jpg
Atmosphere

Na rozdíl od Atmošky je protější Duende intelektuálské a trochu hipsterské. Sedí tu i osamělé studentky a něco si čtou. Přes okna je z ulice krásně vidět dovnitř a můžete na okno zaklepat, holky se otočí... a třeba se seznámíte. V létě jsou okna otevřená a kavárna se propojuje s Karolínou, do toho se vloží turisté, takže se osazenstvo začíná mírně mixovat.

Hned za rohem v Náprstkově na nás, už totálně vyčerpané, čeká poslední studentský podnik Krásný Ztráty. Jsou nejen kavárnou (a trochu i barem), ale taky kulturním centrem s různými výstavami, koncerty, čtením i poezií. Uprostřed se skrývá salonek s knihovnou, kde máte najednou pocit, že jste ve vysokoškolské studovně.

album/News_Model_News/796/krasnyztratyknihovna.jpg
Knihovna v Krásných ztrátách

 

Neměli byste přehlédnout...

Vaší pozornosti by neměl uniknout ani nejmenší trh ve městě - Bohemart. Ten tu hnízdí od března a nabízí šperky, oblečení, kabelky, vintage módu a bytové doplňky od 45 českých výrobců. Klidně sem můžete vzít i děti, ty tu najdou hračky, hry a knihy. A na své si přijdou i ekolidi, kteří ocení recyklované a upcyclované výrobky.

Pokud se chcete nejen dobře najíst, ale i kuchařskému umění naučit, zajděte do místní školy vaření Riccarda Lucqueho (jinak majitele restaurací Aromi a La Finestra) s názvem Laboratorio. Díky jeho kurzům se ponoříte do životního stylu slunné Itálie.

album/News_Model_News/796/bohemart.jpg
Bohemart

Nejen mezi studenty blízké žurnalistiky je velmi oblíbené Bistro & Obchod No. 19. Jde o jedno z prvních bister tohoto rázu (inspirovaných Berlínem a Milánem) u nás. Otevřeno mají od pondělí do pátku a každý den si tu můžete vychutnat originální polední menu.

Hned za rohem, v Krocínově ulici, se v květnu objevilo nové knihkupectví KAVKA Book. To vás naláká nejen krásným interiérem, ale i svou nabídkou. Koupit si tu můžete knihy o designu, architektuře, fotografii a výtvarném umění, stejně jako autorské grafiky a fotografie.

album/News_Model_News/796/kavka.jpg
KAVKA Book

[PetrRyska%2813%29.jpg]

přehled článků

Darujte univerzální voucher, ať si každý může vybrat svůj oblíbený příběh! Bude to úniková hra na motivy Star Wars, Titanicu, Saw, Freddy Krueger, nebo Márnice?

Vezmeme vás na ty nejlepší vánoční trhy, ochutnáte tradiční i netradiční vánoční speciality, nakoupíte ekodárky, zajdete na mikulášskou... Tady je předvánoční nadílka těch nejlepších prosincových akcí zdarma.

Vybrali jsme pro vás 11 nejzajímavějších saun v Praze. Kdy mají otevřeno? Kolik stojí vstup? Kde nabízejí něco navíc? Vše najdete v jednom přehledném článku. A pokud byste si nevybrali, máme pro vás jedno mrazivé překvapení na závěr...