Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Víme, kde to v Praze žije! Aneb průvodce ulicí Karolíny Světlé

poznání | 21. 10. 2014

Ulice Karolíny Světlé je v historickém centru Prahy unikátní. Je tu vysoká koncentrace restaurací, barů, kaváren jako všude na Starém Městě. Zdejší neopakovatelnou atmosféru ale dotváří pestrá směsice studentů z blízkých vysokých škol (a to hlavně umělecky a filozoficky zaměřených), kteří vždy byli živnou půdou občerstvovacích zařízení. Možná i proto je tu široká škála gastro nabídek - od opravdické retro "čtyřky" přes studentské a hipsterské podniky až po specializované restaurace - to vše na 300 metrech jedné ulice.

Ale dost už řečí, život je krátký, rychle vběhněme do Karolíny, ať na těch pár metrech něco zažijeme a užijeme.


Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/796/karolina.jpg


Jako uvítací výbor na nás čeká Al Capone's, kde si dáme warming-up drink ve formě lahůdkového koktejlu, kterých tu mají nepočítaně.  A nejsme tu sami, vedle nás je spousta lidí, co se právě chystá vyrazit na nějakou party v okolních staroměstských klubech. Ale je ještě brzo, a tak se scházejí tady a těší se na dlouhou noc. 

Já už mám ale s kamarádkou Petrou dopito a chtěl bych ji překvapit romantickou večeří na nějakém hodně nevšedním místě. Vedu ji na začátek Karolíny, kde vím, že má být … Kábul …ale je tu tma! Zachraňuje nás názorná šipka směrem doleva. Ano, přesunuli ho do lepších prostor a schovává se pár metrů za rohem v Krocínově. Musíme sestoupit do podzemí, abychom se ocitli v exotickém prostředí jediné afghánské restaurace v Praze, která už přivítala takové osobnosti jako Václav Havel, Karel Schwarzenberg nebo Karel Gott. Ale nevyděste se, ceny specialit na jídelním lístku nejsou zdaleka vysoké. U všech jídel jsou vysvětlivky a vybere si tu opravdu každý, včetně vegetariánů.

album/News_Model_News/796/kabul2.jpg
Kábul

Po ostré cizokrajné večeři bych rád zašel někam na pivo. A mám štěstí. Hned za rohem je snad jediná opravdová "čtvrtá cenová" na Starém Městě U Rotundy. Je to nádherně zachované retro, tady se vlastně (kromě cen) od socialistických dob nic nezměnilo, skutečná rarita nejen v centru!

Petra, aby mi to vrátila, dostává na oplátku chuť na fajn kávu, ale ani to není v Karolíně problém. O pár metrů dál je v ustupujícím činžáčku, který tím získal místo pro zahrádku, Standard Cafe. Na nezájem kavárenských povalečů si tu stěžovat nemůžou. Hladoví studenti debužírují polévku a panini. Studentky si pochutnávají na skvělé kávě a výborných koláčích u mihotavého namodralého světla notebooků – kavárna jak má být.

album/News_Model_News/796/standard.jpg
Standard Cafe

Ani jeden z nás nedokáže minout vegetariánskou restauraci s přiléhavým názvem Lehká Hlava. Stačí pár kroků uhnout a jsme ve slepé ulici zvané Boršov, která v pozadí končí uzamčenými vraty. Na místě bývalé legendární čajovny dnes můžete vybírat z několika rozdílně umělecky ztvárněných  prostorů - Kina, Nebíčka, Salonku a Dvorečku. Lidé si do nich sedají podle své nálady, ale hlavně tam, kde si to včas zarezervují.  Výborně se tu cítí i nevegetariáni a nejvíc letí předkrmy tofoie gras (paštika z uzeného tofu a kešu s brusinkami), kimči (fermentovaný salát) a burger z červené řepy. My už jsme bohužel byli po jídle, a tak jsme se alespoň na další cestu Karolínou vzkřísili místní hitovkou LST, což je domácí energetický nápoj z macerovaného čaje, japonského čaje matcha a guaranového sirupu.

album/News_Model_News/796/lehka.jpg
Lehká hlava

Po naší pestré konzumaci je nutné udělat něco vstřícného pro náš žaludek a trochu ho srovnat. A tak ve chvíli nejtěžší nás zachraňuje Hemingway bar  s dvě stě druhy rumů a nejširší nabídkou (cca 40 druhů) absinthú v Čechách, uváděný mezi padesátkou nejlepších barů na světě. Kromě rumů jsou u Hemingwaye samozřejmě profíci na úžasné koktejly. Nevažte se jen na nápojový lístek, přátelský a přitom profesionální barman rád vyslechne vaše chuťové představy a připraví vám nápoj ušitý na míru. Navíc se i něco dozvíte.

Na závěr nás ještě čeká trojboj, ze společenského hlediska zlatá trojice podniků, oáza uprostřed Starého Města, kam chodí mladá klientela, hlavně studenti, sem tam batůžkář a do toho i nějaký ten místní. Profilovkou Karolíny je Café-Pub Atmosphere (Atmoška), které by slušel slogan "Atmosféra má atmošku", pulzující jako živý (nejen) studentský meeting point  s více prostory, v jednom z nich i s fotbálkem. Zajímavostí je, že podnik je průchozí ve dvou uličních úrovních, z Karolíny a z nábřeží - srovnávají to schody v zahrádce ve dvorku. Hlavně je to ale vzhledem k okolí cenově přijatelný podnik i na jídlo. Specialitou je kopec restovaných bramborových plátků, kterých se nají klidně dva lidi.  

album/News_Model_News/796/atmoska-vstupnicastsfotbalkem.jpg   album/News_Model_News/796/atmoska-zahradkavedvorkusvchodemnadvouurovnich.jpg
Atmosphere

Na rozdíl od Atmošky je protější Duende intelektuálské a trochu hipsterské. Sedí tu i osamělé studentky a něco si čtou. Přes okna je z ulice krásně vidět dovnitř a můžete na okno zaklepat, holky se otočí... a třeba se seznámíte. V létě jsou okna otevřená a kavárna se propojuje s Karolínou, do toho se vloží turisté, takže se osazenstvo začíná mírně mixovat.

Hned za rohem v Náprstkově na nás, už totálně vyčerpané, čeká poslední studentský podnik Krásný Ztráty. Jsou nejen kavárnou (a trochu i barem), ale taky kulturním centrem s různými výstavami, koncerty, čtením i poezií. Uprostřed se skrývá salonek s knihovnou, kde máte najednou pocit, že jste ve vysokoškolské studovně.

album/News_Model_News/796/krasnyztratyknihovna.jpg
Knihovna v Krásných ztrátách

 

Neměli byste přehlédnout...

Vaší pozornosti by neměl uniknout ani nejmenší trh ve městě - Bohemart. Ten tu hnízdí od března a nabízí šperky, oblečení, kabelky, vintage módu a bytové doplňky od 45 českých výrobců. Klidně sem můžete vzít i děti, ty tu najdou hračky, hry a knihy. A na své si přijdou i ekolidi, kteří ocení recyklované a upcyclované výrobky.

Pokud se chcete nejen dobře najíst, ale i kuchařskému umění naučit, zajděte do místní školy vaření Riccarda Lucqueho (jinak majitele restaurací Aromi a La Finestra) s názvem Laboratorio. Díky jeho kurzům se ponoříte do životního stylu slunné Itálie.

album/News_Model_News/796/bohemart.jpg
Bohemart

Nejen mezi studenty blízké žurnalistiky je velmi oblíbené Bistro & Obchod No. 19. Jde o jedno z prvních bister tohoto rázu (inspirovaných Berlínem a Milánem) u nás. Otevřeno mají od pondělí do pátku a každý den si tu můžete vychutnat originální polední menu.

Hned za rohem, v Krocínově ulici, se v květnu objevilo nové knihkupectví KAVKA Book. To vás naláká nejen krásným interiérem, ale i svou nabídkou. Koupit si tu můžete knihy o designu, architektuře, fotografii a výtvarném umění, stejně jako autorské grafiky a fotografie.

album/News_Model_News/796/kavka.jpg
KAVKA Book

[PetrRyska%2813%29.jpg]

přehled článků

Dáte si máslový, čokoládový, pistáciový nebo zbrusu nový citronový? A co takhle rovnou všechny! Janečkův věnečkový boutique má otevřeno každý všední den od 11 do 18 hodin.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!