Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Netradiční kurzy: Staňte se řečníkem, molekulařem i dráteníkem

poznání | 4. 9. 2014

Začátek školního roku v nás stále evokuje, že bychom měli s něčím novým začít. Něčemu se přiučit, vytrhnout se z každodenního stereotypu a myslet jinak. Kreativněji, z jiného úhlu pohledu, prostě nově. V Citybee nás přepadla školní nálada, a tak pro vás máme pár tipů, jak strávit svůj volný čas netypicky. V září se totiž rozjíždí spousta kurzů, které stojí za vaši pozornost.

Text: Michaela Nováková

hrad.jpg
 Nový jazyk jinak

Učení cizích jazyků zavrhujeme jako moc všední, co takhle se ponořit do tajů českého znakového jazyka? Ten vám nejenom vylepší životopis, ale dá i něco navíc. Když se setkáte s neslyšícím člověkem, budete schopní mu pomoci a porozumět. 

Kurzy nabízí třeba společnost Znakovky, kde vás naučí ovládat prstovou abecedu i další znaky, abyste se mohli dorozumět s neslyšícím. V kurzech pro začátečníky se piluje i mimika, důležitá součást znakového jazyka. Kurzy (nabízejí hned 5 úrovní) můžete navštěvovat i v páru, dopoledne, odpoledne, půl roku nebo klidně i celý rok. Semestrální kurzy stojí od 3 do 5 tisíc. Navštívit můžete i ukázkovou hodinu, která se koná 13.9. a je zcela zdarma.

Další kurzy otevírá i České centrum znakového jazyka nebo Česká unie neslyšících.

neslysici.jpg
Mír ve znakové řeči


 

Umění mluvit

Líbí se vám, jak mluvíte? Máte přirozené tempo řeči, příjemnou intonaci a vyslovujete pořádně? Odborník by zřejmě řekl, že ne. Přiznejme si to, většina z nás mluví "vlastně" a "jakoby" nedokonale. (Zkuste se třeba někdy nahrát, je to sranda.)

Svůj ústní projev můžete zlepšit všelijak. Pořád mluvit, mluvit, mluvit, nacvičovat před zrcadlem, kontrolovat se při běžné mluvě. Anebo si přizvat na pomoc odborníka. Jen namátkou, společnost Top vision, která se specializuje na "soft" i "hard skills", vypisuje na září několik kurzů. S hercem a lektorem Janem Přeučilem se v kurzu Rétorika a šarm naučíte, jak se správně vyslovuje a mluví, odbouráte protetické "v" (vokno, vokurka) a proberete, jak zapůsobit na první dojem. Na pokročilejším kurzu Suverénní vystupování před kritickým publikem vás pak naučí, jak věcně argumentovat a dobře zareagovat.

Jak se má správně mluvit vás naučí ve společnosti Pefek nebo ve Škole rétoriky. První dvě společnosti pořádají jednodenní či dvoudenní kurzy, Škola rétoriky nabízí dvouměsíční kurzy, které probíhají vždy jednou týdně.

mikro.jpg

 

Uklidnit se

Zajímavou zkušeností může být i absolvování kurzu meditace, kde vás naučí, jak pracovat s tělem a hlavně vašimi myšlenkami. Žijeme obklopeni stresem, ruchem a starostmi. Meditace vám dopomůže k uklidnění, schopnosti soustředit se na jednu věc a zbytečně se nerozčilovat. Dá vám na svět trochu jiný pohled. 

"Medituju proto, abych dvakrát denně během 20 minut dodal tělu a mysli chvíli nejhlubšího odpočinku," říká Tomáš, který má s meditací dlouholeté zkušenosti. "Meditací naberu spoustu energie, která ze mě září a díky níž si užiju všechny aktivity běžného života mnohem více," vysvětluje. Když meditujete, vaše tělo regeneruje více než ve spánku.

Kurzy meditace si můžete vyzkoušet zdarma, připravili je pro vás členové Sri Chinmoy Centra nebo také v Meditačním centru Praha. V Yogacentru zase můžete skloubit meditaci s jógou.

meditace.jpg

 

Molekulární kuchyně

V době, kdy krachuje jeden podnik za druhým, školy vaření skoro praskají ve švech. Zapomeňte ale na Itálii nebo Mexiko, to je nuda. Radši se ponořte do tajů molekulární kuchyně. Nepředstavujte si však alchymistickou laboratoř. Relativně nový kulinářský směr využívá podávání jídel v jiných tvarech a skupenstvích, než jak jsme na ně zvyklí. Například lze z hovězího vývaru (který se ztuží) připravit těstoviny v podobě špaget. Konzumujete špagety, které chutnají jako polévka. (Náš článek o molekulární kuchyni najdete zde.)

Pokud chcete na večírku oslnit netradičním pohoštěním a zároveň zajistit počáteční zábavu (ve stylu hry "Uhodni, co jíš"), můžete si objednat  molekulární catering Petra Koukolíčka, nebo si jej vytvořit sami. Vydejte se třeba na kurzy Molekulárky  nebo Atelieru Culinari. Pokud vás ani to nepřesvědčilo, stavte se o víkendu na Foodparade. Své dobroty tu nabídne Molecular Base.

[molekula.jpg]
Molekulární kuchyně (foto: Maria Pošteková)


 

Pleťte, drátujte i korálkujte

Pokud stojíte o manuální činnost, díky které na chvíli vypnete mozek, zkuste kurz drátenictví, korálkování, floristiky, pletení košíků i pletení z pedigu (pruty popínavé palmové rostliny z jihovýchodní Asie). Nejen že si skvěle odpočinete, ale zároveň si odnesete nejrůznější dekorace, šperky, mísy, ozdobit hrnky, talíře a další drobnosti pro radost. V dílně Cuřínka se naučíte za 290 korun (v ceně je i použitý materiál) nejrůznější techniky, vyrábět šperky, věšáčky i talíře a misky.

Další manuální kurzy nabízí třeba i vzdělávací centrum ACZ. Zde můžete nakouknout pod pokličku patchworku, paličkování, zdobení perníčků, pěstování a použítí bylinek i kreativní balení dárků.

bizu.jpg

 

[MichaelaNovakova%282%29.jpg]
 

přehled článků

Jděte si zabruslit! Jestli ještě nevíte, kde se letos v metropoli bruslí, mrkněte na náš velký přehled 16 venkovních kluzišť a běžte se klouzat – v centru, na střeše, na Letné, zadarmo, v noci, s dětmi...

Poradíme vám, jak vrátit figuru a finance do kondice a ještě se u toho pobavit, vzdělat či si odpočinout. Zadarmo si v lednu můžete zabruslit, zajít na návštěvu do muzeí a galerií. Nebo na několik koncertů...

Vybrali jsme pro vás 11 nejzajímavějších saun v Praze. Kdy mají otevřeno? Kolik stojí vstup? Kde nabízejí něco navíc? Vše najdete v jednom přehledném článku. A pokud byste si nevybrali, máme pro vás jedno mrazivé překvapení na závěr...