Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Víme, jak ukázat vašim dětem, že dyslexie je dar

kultura | 5. 9. 2012

Co mají společného Leonardo da Vinci, Thomas Edison či Albert Einstein? Krom toho, že patřili mezi světově proslulé vědce, všichni trpěli takzvanou specifickou poruchou učení, kterou můžete znát také pod pojmem DYS porucha. Mezi nejznámější patří dyslexie, dysgrafie, dysortografie nebo dyskalkulie. A právě na ně se zaměřuje série akcí, které v následujících dnech a týdnech vypuknou v Praze.

Napsala Zuzana Plecitá

S DYS poruchami bojuje asi šest procent populace, v Praze je to tedy přibližně 75 tisíc lidí. První známky se nejčastěji projevují u dětí, když se učí číst, psát, počítat a kreslit. Kvůli poruše prožívají těžké období, pomoci jim ale může několik akcí, které se v Praze v nejbližší době chystají.

den_dyslexie_1346845795.jpgPro všechny, kteří trpí DYS poruchami, uspořádala Alena Kupčíková se svými uměleckými kolegy Den dyslexie . Svátek spolu oslaví v prostorách Veletržního paláce už potřetí. "Nápad uspořádat Den dyslektiků vznikl v roce 2009, kdy jsem si uvědomila, že společnost nevnímá odlišnost lidí s tímto handicapem ani jejich obrovský potenciál,“ říká umělkyně.  Pro akci zvolila symbolické datum 9. 9. 

Ku příležitosti Dne dyslektiků tu navíc od 5. září pořádá výstavu jménem 3D DYS - Dar dyslexie Mnoho umělců, fotografů, malířů nebo architektů jsou dyslektici. Podle psychologů totiž více zapojují pravou mozkovou hemisféru, kde sídlí intuice a kreativita. Všichni vystavující se s poruchami učení vyrovnali a prostřednictvím svých děl chtějí světu ukázat, že se za svou poruchu nestydí. Důkazem toho budou i netradiční komentované prohlídky, kterými návštěvníky provedou sami umělci. Výstava potrvá do 11. listopadu. Část výstavy najdete také v 5s Gallery .  

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpgPřidejte si vybrané akce do svých oblíbených kliknutím na hvězdičku v jejich detailu. Nebo si je rovnou uložte do kalendáře. V mobilní aplikaci CityBee Praha pak jednoduše najdete trasu, spoj MHD nebo třeba telefonní číslo na pořadatele.


Vyberte si z workshopů k výstavě 3D DYS:

III. Den dyslexie  – motto DAR DYSLEXIE  / 9. 9. / 10.00-20.00,  Malá dvorana (Veletržní palác) Workshopy s lidmi s handicapem DYS. Představí se výtvarní umělci, tvůrci pomůcek a také ti, kteří s dyslektiky, dysgrafiky a hyperaktivitou žijí a pracují. Program doplní KINO DYS s filmy Jaroslava Černého o umělcích – ne jen dyslekticích.  

18.9. / od 16 hodin, Nová syntéza (kavárna NG) / Kateřina Novotná – akademická sochařka. Workshop pro děti i dospělé – Najdi si svůj kabinet kuriozit.
19.9. / od 16 hodin, Nová syntéza  (kavárna NG) / Alena Kupčíková, (autorka projektu a vystavující). Workshop pro děti i dospělé  - Multimediální interaktivní Testy a Slabikář pro děti od 4 let, k možnému odhalení a prevenci počátečních problému pří čtení a psaní.
23.9. / od 16 hodin, ochoz 5. Patra (Veletržní palác) / Ivan Komárek a Alena Kupčíková – akademický malíři. Komentovaná prohlídka výstavy 3D – DYS, autoři představí svá díla nejen z výstavy
26.9. / od 16 hodin, Nová syntéza (kavárna NG)  / Štěpán Beránek a Kryštof Rybák – akademický sochaři. Workshop pro děti i dospělé - 3D
27.9. / od 16 hodin, ochoz 5. patra (Veletržní palác) / Kateřina Novotná – akademická sochařka. Komentovaná prohlídka výstavy 3D – DYS, autorka představí svá díla nejen z výstavy. 
3.10. / od 16 hodin, Nová syntéza   (kavárna NG) / Alena Kupčíková (autorka projektu a akademická malířka). Workshop pro děti i dospělé  - Multimediální interaktivní Testy a Slabikář pro děti od 4 let, k možnému odhalení a prevenci počátečních problému pří čtení a psaní.
4. 10. / od 16 hodin, ochoz 5. patra  (Veletržní palác)  / Markéta korečková akademická sochařka. Komentovaná prohlídka výstavy 3D – DYS, autorka představí svá díla nejen z výstavy.
7.10. / od 16 hodin, ochoz 5. patra  (Veletržní palác)  / Luděk Míšek a Jan Pospíšil – akademický sochaři. Komentovaná prohlídka výstavy 3D – DYS, autoři představí svá díla nejen z výstavy.

[1_Krystov_Rybak_stribrna_trofej.jpg]
Uvidíte třeba dílo Stříbrná trofej Kryštofa Rybáka

Na další akci se mohou nejen děti těšit už 13. listopadu, kdy se bude konat prodejní výstava Dyskorunka .  Žáci a učitelé se zde setkají s novými nebo i o osvědčenými pomůckami a počítačovými programy. Třináctý ročník nabídne dále konferenci, kde vystoupí tuzemští i zahraniční odborníci. Dys-centrum Praha pravidelně pořádá také vzdělávací programy týkající se specifických poruch učení. 

Jak se DYS poruchy projevují?

Porucha se zpravidla objeví s nástupem dítěte do školy. To ale neznamená, že každé dítě, které má ve škole problémy, musí být nutně DYS. Vliv na zhoršené výkony žáků má mimo jiné také jejich zdravotní stav a prostředí, ve kterém vyrůstají. "Tyto poruchy vznikají v důsledku porušené funkce centrální nervové soustavy, kterou může způsobit mnoho činitelů například dědičnost, problémy v těhotenství nebo během porodu," vysvětluje speciální pedagožka Drahomíra Jucovičová.  

Podezření, že syn bude nejspíš trpět specifickou poruchu učení, pojala Jucovičová ještě před nástupem syna do první třídy. To se jí ve druhé třídě základní školky také potvrdilo. "Veškeré učivo zvládal velice dobře, ale úroveň čtení byla sotva průměrná," vzpomíná speciální pedagožka. Vzápětí však dodává, že ze všeho nejdůležitější je včasná diagnóza a následná terapie. Neméně podstatná je spolupráce rodičů, kteří by měli vždy vyhledat odborníka a s dítětem navštěvovat alespoň odborné konzultace. 

Za posledních patnáct let se prevence specifických poruch učení dyslexie v České republice výrazně zlepšila.  Výrazný vliv má možnost sdílení nových metod a pomůcek. Mezi osvědčené novinky posledních let patří zejména nový slabikář a testy pro prevenci dyslexie od umělkyně Aleny Kupčíkové, která s touto poruchou také bojuje.  

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!