Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Zlepšete se v bowlingu! Pár tipů od trenéra

sport | 9. 1. 2017

Znáte přesné kroky? Víte, kam mířit a co dělat, když vám po hodu zůstanou tzv. parohy, tedy jedna kuželka na každé straně? Spolu s Michalem Černým z klubu Radava jsme se na bowlingové techniky podívali blíž.

Text: Michaela Nováková
(článek původně vyšel v únoru 2014, v lednu 2017 jsme ho aktualizovali)

[%C4%8Dl%C3%A1nky2/Fotolia_34542775_XS.jpg]

„Začínal jsem před 14 lety, kdy bowling ještě nikdo moc nehrál. Učil jsem se sám, nejdříve jsem hrál jen tak s kamarády, potom mě to chytlo,“ říká Michal, se kterým jsme se setkali v jeho domovském klubu Radava na Letné. Dodává, že bowling není zas tak náročný sport, zato je tam ale podle něj spoustu teorie a techniky jak hrát, a proto si ho zamiloval.

Existují dva druhy bowlingu – amatérský (rovinový) a sportovní (excentrický) a my vás budeme učit ten klasický, rovinový, kdy koule nezahýbá a posíláte ji přímo proti kuželkám.

Co potřebuju? 

%C4%8Dl%C3%A1nky2/bota.jpgZ vybavení nepotřebujete k bowlingu vůbec nic. Boty vám půjčí, stejně tak koule. Jinak si připravte trpělivost a pár technik. Nápovědu dostanete o pár řádků níže. 

Pokud už hrajete a rádi byste pokročili dál, jen do toho! Dost klubů v Praze pořádá pravidelné turnaje nebo můžete rovnou zkusit ligu, kterou organizuje Česká bowlingová asociace

Kam na bowling?

V databázi máme bezmála 40 podniků.  Z nich můžeme doporučit například:

 

Park Holiday Benice

Park Holiday je unikátní rekreační komplex, ve kterém si své místo najde opravdu...


 

BowBar

Na prostoru 600m² najdete 4 bowlingové dráhy, 2 kulečníky, šipkové automaty, fotbálek...


 

Victoria Bowling&Sportbar

Bowling, kulečník, stolní fotbálek.... 

Bowling Radava

Stylová restaurace a 12 profesionálních bowlingových drah v centru Prahy....

Technika hry: Jakou kouli? Kam mířit?

Dřív než začnete hrát, je důležité vybrat si tu správnou kouli. Sama si vybírám ty nejlehčí, to ale není nejlepší volba. Ty nejlehčí koule jsou totiž pro děti. Pro ženy jsou vhodné koule 10-13librové, pro muže 14-16librové. Označení na koulích tedy není v kilogramech, ale v librách. Pro představu, jedna libra se rovná 0,454 kilogramů. (Takže "desetilibrovka váží asi 4,5 kila.)

Když máte kouli vybranou (díry v kouli by měly být akorát na vaše prsty), je třeba si uvědomit, kam mířit. Mířit můžete buď úplně doprostřed, nebo trochu vlevo či vpravo od prostřední kuželky. To je víceméně logické, základ úspěchu je ale mířit na šipky, které jsou na parketách namalované.

Jakmile se budete dívat na kuželky a mířit kamsi do dáli, hod bude nepřesný a koule většinou nedoputuje tam, kam byste si představovali. „Když se člověk soustředí na jeden (blízký) bod, vnímá pohyb ruky a je větší šance, že se ruka bude pohybovat volně, jako kyvadlo,“ radí Michal Černý. A když už se ruka bude pohybovat rovně, jste na dobré cestě ke kýženému striku.

%C4%8Dl%C3%A1nky2/koule.jpg

A teď postoj – kouli můžete házet buď od přešlapové čáry, nebo, což vypadá o dost lépe, udělejte čtyři kroky předtím, než kouli pošlete vstříc kuželkám. Když si vyberete druhou variantu, je důležité zkoordinovat pohyb ruky a nohou, při obou variantách však praváci musí končit levou nohou vepředu. Obráceně by neměla koule kam jít a všelijak by se zmítala, jen by nejela rovně. „Je důležité zkoordinovat pohyb ruky a nohou, důležitý je také timing. Kouli vyhazujete až ve chvíli, kdy máte zajištěné těžiště.“ říká Černý

Když vám po hodu zůstanou tzv. velké parohy, po jedné kuželce na každé straně, je třeba házet trochu šikmo. „Nikdy neházejte přímo, hned vedle žlabu,“ zní pravidlo. Koule má na šířku celkem sedm parket. Když ji pošlete přímo, část koule bude nad žlabem a tak se okrádáte o parkety, rozumějte o místo. „Chce to využít prostor zleva, zprava,“ končí trénink Michal. 

%C4%8Dl%C3%A1nky2/bowl2.jpg 

Bodování

Každé kolo (frame) může mít až deset bodů.
Maximální počet bodů v jedné hře je 300.
Při sparu či striku se body v následujím framu sčítají, nikoliv násobí!

Při striku, deseti bodech, shodíte nejdříve například tři kuželky, potom pět. K celkovému zisku bodů se dobereme tak, že vezmeme deset bodů ze striku, přičteme tři a pět. To máme 18 bodů. To však zatím není žádná bodová bonifikace, kterou si za strike zasloužíme, a tak přičteme ještě součet obou hodů v jednom framu (5 a 3) a vyjde nám 26 bodů.

Po sparu, a tedy shozením všech kuželek až na druhý pokus, také získáváte deset bodů. Postup sčítání zde ale bude trochu jiný. Připočítávají se zde body pouze z následného jednoho hodu. Když tedy po sparu máme taktéž 5 a 3 body, je to prozatím osmnáct bodů. Nepřičteme ale součet všech dvou hodů, ale body za první hod, což je pět. A osmnáct plus pět je dvacet tři. 

VIDEO: A teď se podívejte, jak by to mělo vypadat. Hází Michal Černý.

 

přehled článků

Dáte si máslový, čokoládový, pistáciový nebo zbrusu nový citronový? A co takhle rovnou všechny! Janečkův věnečkový boutique má otevřeno každý všední den od 11 do 18 hodin.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!