Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Pozor: Prokrastinace při čtení tohoto článku může být vaše poslední

poznání | 8. 10. 2013

Samozřejmě chápeme, že okamžitě poté, co dočtete na Facebooku kde strávil víkend kamarád kamaráda vašeho kamaráda a kde si zaběhal spolužák ze základky, tak hned potom vše doděláte. Koneckonců už jste si to napsali do svého "tůdů listu". A kdyby vás náhodou zdržela reportáž ze zásadního utkání pozemních hokejbalistek na turnaji v Salzburgu, večer budete mít odjfajfkováno. Víme, že to tak je. Ale pokud si chvilku zaprokrastinujete u tohoto článku, tak to třeba bude naposledy.

Autor: Petra Teclová
 

%C4%8Dl%C3%A1nky2/konecprokrastinace.jpg 
 

Lektoři GrowJOB institutu, z jehož dílny vznikla i kniha Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, rozjíždějí antiprokrastinační kurzy, které v Praze začnou už 17. října v kavárně Caffeine a konat se pak budou každý měsíc. Seznámí vás s nejnovějšími výzkumy a představí metody, které již několik let lidem pomáhají efektivněji pracovat.

Jednotlivá školení se budou konat vždy od 19.00 hodin v některé z pražských restaurací, kde se navíc po skončení asi 1,5 hodiny dlouhé přednášky rozjede volná diskuze a zábava. Lidé se tak budou moci navzájem podělit o své zkušenosti a na večírku, který bude následovat, se budou moci i pobavit. Vstup na každou z akcí bude 350 Kč.

Dříve než se do kurzů přihlásíte i vy, můžete zkusit boj s prokrastinací na vlastní pěst.  Zde je několik nejdůležitějších nástrojů k boji proti chorobnému odkládání povinností, které by vás měli donutit konečně vypnout The Big Bang Theory a začít pracovat.

[%C4%8Dl%C3%A1nky2/caffeine.jpg] 


1. Osobní vize
Zamyslete se nad osobní vizí, určete si cestu, po které chcete jít a sepište si činnosti, které byste rádi vykonávali. Seznam doplňte citáty nebo obrázky tak, abyste k němu získali osobní vztah a aby pro vás byl pohled na něj motivující.

2. Buzer-lístek
Když už jste v tom sepisovaní, sestavte si rovnou i svůj buzer-lístek neboli seznam návyků, které chcete posilovat (např. brzké vstávání) a seznam těch, se kterými chcete bojovat (např. kouření). Určete si vždy u každého návyku nějakou hranici, které každý den musíte dosáhnout (např. vstát maximálně v 7 hodin) či hranici, kterou nesmíte překročit (např. vykouřit max. 5 cigaret denně). Na konci dne si vždy do tabulky zeleně či červeně vyznačte, zda jste byli úspěšní či nikoliv. Veďte si zkrátka záznamy o tom, jak plodný a úspěšný byl každý váš den.

3. Todo-list 
Vypracujte si každý den seznam svých pracovních úkolů, tzv. todo-list. Je-li to možné, vytvořte si však místo klasického výčtu úkolů spíše jakousi myšlenkovou mapu, která jednotlivé úkoly logičtěji propojí, a ve které bude jeden úkol navazovat na druhý. Vypracovávat začněte vždy ten nejdůležitější či nejméně příjemný úkol a pak postupujte dál. Hotový úkol vždy přeškrtejte. Dobrý pocit ze zaškrtaného „tudůčka“ na konci dne je zaručen. 

4. Hrdinství
Opouštějte pravidelně svou komfortní zónu (např. vstávejte brzy, oslovujte neznámé lidi, i když je vám to nepříjemné) a uvidíte, že postupem času si z této činnosti uděláte vášeň a stanete se nejen hrdinou, ale i šťastnějším člověkem, neboť při opuštění komfortní zóny se vám do krve vyplaví dopamin.

5. Odpočinek
Ať už bojujete s prokrastinací sebeurputněji, nikdy nezapomeňte na odpočinek. Vypněte si telefon a jděte se na pět minut projít do parku, vypijte sklenici džusu apod. Uvidíte, že po krátkém odpočinku se vám bude pracovat lépe. 

Shrnutí: Trénink vůle
Jak vyplývá z předchozích pěti bodů, dlouhodobý boj s prokrastinací je postaven především na tréninku vůle. Tu můžeme podobně jako svaly postupně posilovat, ale ne zvětšit najednou. Jak říká autor knihy Petr Ludwig: „Nechtějte po sobě skokové změny. Ty nevydrží. K dlouhodobým změnám vedou malé a opakované krůčky.“ Všichni, kdo dočetli tento článek až do konce, už první krok v boji proti prokrastinaci udělali. Nyní nezbývá než pokračovat v chůzi dál.

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!