Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & aktuální info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Podolí - pražský čajíček, kde je naštěstí vše při starém

sport | 23. 7. 2013

Praha vlastně není nic víc, než jedná velká imprese. To slovo jsem prostě musel použít! Šlo by napsat, že Praha hraje na dojem, chvilkové poblouznění nebo náhlý pocit. Ale imprese, to intelektuálně znějící slovíčko, jak kdyby právě přistálo z nějaké kavárny okolo Ostrovní, kde se v dýmu levných cigár zjevují velká témata o umění, idejích a tak vůbec. A pak se nechtěně hází šavle na kostelní zeď nebo zcela zákeřně se na psí hovno na chodníku dává krabice od bot s nápisem psí hovno. Přiznejme si to, Praha je z části přetvářka o velkoměstě. Já ji vidím jako soustavu menších lokací, často bizarních místeček. Sami o sobě docela prdelákov, někdy doslova bizár, dohromady středoevropský šperk. Pár takových míst vylovím z pražského revíru, oříznu okraje a zakousnu se do nich s vervou typického účastníky diskuzních skupin na Okounovi z roku 2005.

Sloupkař: Petr Švihel
Foto: www.pspodoli.cz 

album/News_Model_News/363/podoli2.jpg

Pražský čajíček
Vylezl jsem z letních šaten na Podolí a se zálibou se rozhlédl kolem sebe na bazény. Objevil se mi na tváři takový ten bohulibý buclatý úsměv, že je vše při starém, i když se mohlo mnohé změnit. Doufám třeba, že voda v bazénu si mě nebude pamatovat od poslední, loňské návštěvy.

album/News_Model_News/363/sprchy.jpgPodolské mytologie
Podolská luhovačka je opředena tolika mýty a polopravdami, že to spolehlivě odežene největší masařky českého šoubyznysu, které se jinak ničeho neštítí. A přece, na place je kompletní letní ansámbl a rozjíždí už bůhví jakou remízu. Jak je to možné? Můžete si říkat, co chcete, ale tenhle bazén je fakt nejhezčí v celé Praze. Ta divoká skaliska, do kterých je zasazený, ta ladná vlnka tvořící střechu vnitřního bazénu a zároveň tribunu, minimalistický skokanský můstek, v jehož okolí zpola znuděně pozoruji každého rakeťáka, který chce udělat dojem na holku a nakonec hodí ukázkového placáka rudoarmějce a… pardon, nechal jsem se unést geniem loci.

Zesmahnutí důchodci
Takže jako kdyby se nechumelilo, nechcalo celý červen a před pár týdny nebylo ještě počasí na zimní kabát, tak na dlaždičkovém plácku se už vyvalují velkoryse zesmahnutí důchodci. Znáte je ne? Ostří senioři a seniorky, co se smějou z vysoka opalovacím krémům, hned několika druhům rakovin, hornímu dílu plavek a depilačním prostředkům. Bazén je pro ně jenom rekvizita, v životě je nikdo nemohl vidět dělat jiné pohyby než ospalé protahování, případně se posadit na lehátku a chvíli mžourat. Nepotkal jsem je ani nikdy na ulici. Nevím, jak se přemisťují. Těmhle podolským smažkám na kachličkách sekundují vysportované běloučkaté čtyřicátnice s krátkými sestřihy, mám pocit, že učitelky tělocviku.

Letmý pohled na skály směrem ke Kavčím Horám mi připomíná druhou místní záhadu. Podivní naháči už zase postávají na krajích skal a dívají se směrem k bazénu a tamnímu mumraji. Dospělého chlapa, svléknutého do slipů, který ve tři odpoledne z výšky okouní na Podolí, bych rád viděl v telce, v Hydeparku. Otázek mám spoustu.

Ne tak docela opravdová těla
Místní kolorit doplňují vypracované plavkyně. Ty mi jako obvykle dají kurz o tom, že člověk nemůže mít všechno. Vypracované pozadí totiž doplňují rameny Vina Diesla. A to je hodně divná kombinace! A když jsme u Vina, tak jako každé léto se zde pořádá tajný konkurz na jeho dubléra. Jinak si neumím vysvětlit tak vysokou koncentraci borců z fitek širokého okolí. A nebo je ta trička fakt svrběla, a tedy si nepřipadají blbě. Zapadnout jim pomáhají i holky nahoře bez se silikony, které budí neurčité podezření, že je přifukovaly spíše v pneuservisu než na odborné klinice. Právě na Podolí je výskyt holek s balóny z matějské do očí bijící. Nevím, třeba jsou jinde mírumilovnější. Dejte mi vědět, jestli nešlo o náhodu nebo si nemám nechat přeměřit dioptrie.

A pak už hurá do bazénu, když budete mít štěstí, pár temp uděláte naprosto v klidu. Já měl ještě větší a mohl jsem si procvičit můj oblíbený sport: Kick – plavo. Jde o odvážnou kombinaci těch nejbrutálnějších bojových sportů, plávání, běhu přes překážky a kličkované. Méně dravější milovníci letmých dotyků naopak provozují intimní společenskou hru "Komu to šahám na přirození?"

Tak se vydejte na Podolí a kochejte se všemi slastmi, které pro vás střeží místní zřízenkyně a klíčnice od pohledu už několik desetiletí!

album/News_Model_News/363/podoli.jpg

přehled článků

Nové chutě, vůně, záliby nebo inspiraci do šatníku můžete objevovat v desítce nových podniků, které se pro vás otevřely v srpnu 2020.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!