Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Pozvánky zde na webu můžou být neaktuální, snažíme se je upravit. Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Na co do kina? Připravte se, zombíci a skauti útočí

kultura | 4. 7. 2013

Multiplex nebo artové kino? Nám v nich stejně jde jen o jedno... Vybrat pro vás každý týden ty nejlepší filmové kousky v rámci naší nové rubriky. Bez ohledu na to, zda jsou nové nebo staré, veselé či smutné, dokumentární nebo umělecké. Malá filmová hitparáda vyjde každý čtvrtek, tedy v den filmových premiér, což ale nemusí být ty nejlepší snímky!
 
Připravuje: Lucie Šimůnková

Lucka/LoneRanger-big.jpg


Aktuální premiéry: Jako malí kluci, Já, padouch 2, Neřízené střely, Osamělý jezdec, Pěna dní
 
Kurzy přežití v přírodě se už dávno staly poměrně zbytečnou záležitostí a organizují se už jen jako zpestření firemních teambuildingů. Kdo koneckonců potřebuje umět rozdělat oheň pomocí dvou klacíků, když ve městě občas nepotká strom celý den? Jak nás však učí tolik oblíbené katastrofické a science fiction filmy, není daleko doba, kdy naše přežití bude znovu záležet na tom, zda jsme si dobře přichystali svou krabičku poslední záchrany. Až zombie zaútočí, bude se nám zkrátka ještě hodit, že jsme v kině navštívili Světovou válku Z, Noc oživlých mrtvol nebo sledovali při práci členy skautského oddílu z filmu Až vyjde měsíc. A když už jsme u toho, ani divoký západ v novém hitu Osamělý jezdec nebyla žádná selanka.
 
Osamělý jezdec (2013)
Režisér Gore Verbinski před deseti lety vzkřísil pirátský žánr filmem Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly. I když řada tehdejších třináctek dala pravděpodobně ve svých svatebních fantaziích přednost navoněnému Orlandovi Bloomovi, největší hvězdou trilogie bezpochyby byl Jack Sparrow alias Johnny Depp. Ten nyní vystřídal dřevěnou nohu a papouška za dýmku míru a tomahavk a startuje v dalším ztraceném žánru. Akční western je jako dělaný pro letní bezstarostnou zábavu a tak se pohodlně opřete a nechte se bavit klátivou chůzí nejzábavnějšího bláznivého kloboučníka. 


Světová válka Z (2013)
Zažitá konvence velí představit si pod pojmem zombie pomalého chlapíka, který v rozedraném pyžamu a úsměvem od ucha k uchu bloumá ulicemi. Inteligence příliš nepobral a tak, když si začne moc dovolat, umlátíte ho prostě lopatou na sníh. Šeredně se ale splete, pokud tuhle techniku vyzkoušíte na zombíky, kteří se prohání ve filmu Světová válka Z. Těm totiž vražedný virus propůjčuje až nadpřirozenou rychlost (IQ však neovlivňuje, takže jako doping se hodí pro atletické závody, nikoliv před zkouškovým obdobím). Režisér Marc Forster a Brad Pitt ve svém Channel no. 5 „looku“ jsou pak kombinací, která zběsilému úprku dodává potřebný řád a sex-appeal. 


Až vyjde měsíc (2012) – hrají v Bio OKO
Existuje jen málo režisérů, jejichž filmy můžeme označit za kouzelné, aniž by to znělo nadneseně. Jistě sem patří Tim Burton, s některými snímky i Michel Gondry a bezpochyby pak Wes Anderson. Jeho zatím poslední celovečerní film Až vyjde měsíc má všechno, co má mít správný film – skauty, náctiletou romanci a proplešlého Bruce Willise v roli maloměstského policajta. Nádherná letní atmosféra a retro hudba spolu s typickou Andersonovskou hravostí je sázkou na jistotu pro teplý letní večer (jestli takový někdy do Čech přijde). 


Ukradená vzducholoď (1966)
Dobrodružný film Karla Zemana o partě kluků a jejich báječné cestě v ukradené vzducholodi uvádí kino MAT v rámci zvláštního letního programu, na který chceme v tomto žebříčku upozornit. Každý všední den ve dvě hodiny promítá komorní kino na Karlově náměstí populární i méně známé dětské filmy. Setkáte se zde s postrachem Lucií, Tomášem Holým a jeho dědou myslivcem a dalšími hrdiny, které jste v kině ještě zaručeně neviděli. Pokud už nápadně zaváníte chlorem z plovárny a klíšťata nejsou vašimi oblíbenými mazlíčky, určitě se svým potomkem vyrazte do kina. 


Noc oživlých mrtvol (1968) – hrají v kině Cross Club
Jeden z klasických hororových filmů George A. Romera a zakladatel zombie žánru ve své době překvapil obzvláště krvavými scénami a nebývalou brutalitou. Krev v něm údajně byla nahrazena čokoládovým sirupem, což vám začne dávat smysl, až doplním, že snímek je celý natočen černobíle. Hororové béčko si v šedesátých letech prostě nemohlo příliš vyskakovat. Absence barvy však v Romerově případě nehraje roli – naopak, skvěle podtrhuje atmosféru. 


Seriál toho nejlepšího v artových kinech a v multiplexech: 

Na co do kina 27. června 2013

přehled článků

V září rozšířila pražské podniky hned dvacítka nováčků. Najdete mezi nimi mezinárodní restaurace, bistra, klasické české hospody, ale i prostory módních návrhářů, místa pro kulturní vyžití nebo Školu čichu...

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!