Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & aktuální info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální info u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Na co do kina? Vzdělávací kurzy strašení a obrany proti upírům

kultura | 26. 6. 2013

Multiplex nebo artové kino? Nám v nich stejně jde jen o jedno... Vybrat pro vás každý týden ty nejlepší filmové kousky v rámci naší nové rubriky. Bez ohledu na to, zda jsou nové nebo staré, veselé či smutné, dokumentární nebo umělecké. Malá filmová hitparáda vyjde každý čtvrtek, tedy v den filmových premiér, což ale nemusí být ty nejlepší snímky!
 
Připravuje: Lucie Šimůnková

[Lucka/WWZ-big.jpg]


Aktuální premiéry: Princezna, Světová válka Z
 
Ačkoli tento týden většině školou povinné oficiálně začínají prázdniny, přináší nám pražská kina více než malé množství vzdělávacích filmů. Ale nebojte se, nebudou to žádné suché dokumenty o zvířátkách, právě naopak. S Bradem Pittem se naučíte, jak si nejlépe držet od těla krvelačné zombie. Na Univerzitě příšerek si zařvete zplna hrdla a ještě víc, což se vám bude hodit, až vás v noci ve skříni překvapí pobledlá tvář krále všech upírů. (Nebude to Edward Cullen!) No a na závěr nás o historii Hollywoodu poučí oscarový film. Takže vyrazte do kina a učte se!

Světová válka Z (2013)
Brad Pitt čelí smrtelnému viru, který z nic netušících obětí dělá agresivní zombíky, a jako správný táta od rodiny (i když menší, než je jeho skutečná) se snaží ochránit své dcery a přitom být za hrdinu. Skvělý režisér Marc Foster se svým posledním filmem (Kazatel Kalašnikov) poněkud přestřelil, tentokrát se však rozhodně vyplatí dát mu další šanci. Světová válka Z přichází do kin i ve třetím rozměru, takže si Pittovy dlouhé lokny řádně užijete.


Muž z oceli (2013)
Nejméně dva seriály, několik filmů a nespočet komiksů má na kontě chlapík s červenou pláštěnkou a laserovým pohledem. Se zbrusu novou tváří Henryho Cavilla (zahrál si například Thesea ve Válce bohů) a pod režijním vedení Zacka Snydera aspiruje na to, aby oslovil nejmladší generaci diváků. Pro ty zkušenější ale nabízí jiná lákadla – zejména hvězdné obsazení jmény jako Kevin Costner, Russell Crowe, Diane Lane nebo Laurence Fishburne.


Univerzita pro příšerky (2013)
Oslavte konec školy odevzdáním přihlášky na univerzitu příšerek. Můžete si vybrat, jestli vás osloví filozofie, aplikovaná matematika nebo strašení po pokročilé. V každém případě se na téhle „výšce“ nudit nebudete, protože vašimi spolužáky budou Mike a Sully. S touhle dvojkou jsme se naposledy setkali, když už byli dávno v pracovním procesu. Rozhodně však neuškodí připomenout si některé jejich „skromné“ začátky. Nezapomeňte vzít do kina mladšího sourozence nebo ratolest.


Upír Nosferatu (1979)
Jedinečnou šanci připomenout si, jak to vypadalo, když upíři ještě nebyli krásní, mladí a třpytící se na slunci, přináší v pátek 28. června archivní kino Ponrepo. Skvělou adaptaci románu Dracula režíroval Werner Herzog a do její titulní role obsadil svého dvorního herce Klause Kinského. Pokud je vaším argumentem proti filmu to, že už předlohu znáte i pozpátku, nenechte se zmást – Herzog si dovolil řadu změn, které vás rozhodně překvapí. 


Sunset Blvd. (1950) – hrají v kině Evald
Jeden z nejvýznamnějších režisérů klasického hollywoodského filmu, Billy Wilder, natočil výstižný portrét filmového showbyznysu. Ne nadarmo svůj film pojmenoval po jedné z nejvýstavnějších ulic Města andělů, Los Angeles. Snímek o zapomenuté hvězdě němého filmu, snažící se o návrat na výsluní, získal tři Oscary a je základním filmem pro všechny, kdo to s kinematografií myslí alespoň trochu vážně.

 

Seriál toho nejlepšího v artových kinech a v multiplexech: 
Na co do kina 20. června 2013

přehled článků

Nové chutě, vůně, záliby nebo inspiraci do šatníku můžete objevovat v desítce nových podniků, které se pro vás otevřely v srpnu 2020.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!