Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Pozvánky zde na webu můžou být neaktuální, snažíme se je upravit. Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Češi mezi zubama, tak vypadá České centrum v Londýně

poznání | 18. 5. 2013

Češi se dostanou všude. Konkrétně v Londýně si totiž zařídili České centrum na samotné Harley Street, která je proslulá vysokou koncentrací zubních a lékařských ordinací. Na Harley Street ale sídlí jen kancelář, ve které pracuje čtyřčlenný tým lidí, od letošního února vedený Terezou Porybnou. Kancelář se ale často mění v učebnu českého jazyka, nebo v rejdiště dětí v rámci kroužků České školy bez hranic.

Bez vlastních výstavních prostor se České centrum v Londýně musí ohánět a kamarádit se se známými londýnskými kulturními institucemi a projekty. Už se tak spřátelilo například s Barbican, Tate Modern nebo Edinburgh Fringe Festiva lem. Stejně jako v New Yorku nebo v Sofii (a taky v Praze) je i v Londýně oblíbený život na ulicích. Tereza Porybná říká, že se této obliby centrum pokusí využít třeba při prezentaci českého designu v rámci London Design Weeku. Britové prý taky rádi diskutují, což program centra podporuje novou sérií dokumentárních projekcí a debat ve Frontline Clubu, který je vyhlášený velkým počtem návštěvníků zajímajících se o aktuální dění.

V Českém centru v Londýně teď taky uspořádali Noc Literatury jako u nás v Česku, na kterou do hlavního města Británie přijel i Jáchym Topol.

Připravila: Eva Samšuková

Tereza Porybná při rozhovoru s Helgou Hoškovou-Waissovou.

Na co byste návštěvníky v nejbližší době do Českého centra pozvala?
Těším na koncert skupiny Dva, který 20. června zahájí londýnský festival dokumentárních filmů Open City Docs Fest, kde bude uvedeno i několik českých dokumentů. A samozřejmě až do května probíhá v Londýně a dalších 13 městech putovní přehlídka českých filmů Made in Prague Tour, kterou organizujeme ve spolupráci s Českým filmovým centrem již počtvrté.

Z jakého projektu jste vy osobně měl/a radost?
Neumím vybrat jeden projekt. Osobně pro mě bylo velmi milé a inspirující setkání s paní Helgou Hoškovou-Weissovou, která přijela do Londýna rámci festivalu Jewish Book Week uvést anglické své knihy Deník 1938-1945: příběh dívky, která přežila holocaust. Ale takových setkání a momentů je vlastně celá řada, což je jednou z neuvěřitelných výsad mé práce. Zároveň velká pracovní radost plyne z projektů, které se teprve připravují.

[foto-ccl.jpg]


Jaké tři vlastnosti má váš Londýn?
Žiji v Londýně teprve krátce a mé dojmy nejsou ještě úplně utříděné. Londýn je intenzivní, pestrý a inspirující. Pestrost se v Londýně týká všeho. Architektury, kulturní scény, módy, zvuků a nálad různých londýnských čtvrtí a hlavně lidí, kteří v něm žijí. A pak samozřejmě pestrost jídla a všech možných etnických kuchyní, kterou si hodně užívám.

Jak nás Britové vnímají?
Nepřijde mi, že by Angličané měli na Čechy nějaký zřetelný názor. Britové mají samozřejmě ve velké oblibě Prahu, pivo a pak taky českou klasickou hudbu, která se v repertoárech velkých symfonických orchestrů objevuje každou sezónu. 

Tipy na použití Londýna od ředitelky Terezy Porybné:
Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpgProjít se v jednom z krásných londýnských parků, třeba Hyde Parku, pokud by měl člověk vybrat jen jeden.

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpgUžít si tvůrčí atmosféru východo-londýnského venkovního trhu BrickLane Market a pak zajít na kari do jedné z mnoha z bangladéšských restaurací.

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpgA pak, až začne pršet, což v Londýně určitě začne se schovat před deštěm do muzea nebo galerie, třeba mého oblíbeného Victoria Albert Museum.
 

Seriál Česká centra po světě:
Návod na použití New Yorku a návštěva Českého centra s jeho ředitelkou
"Bulhaři nás mají rádi," říká ředitelka Českého centra v Sofii

přehled článků

Teď je ta nejvhodnější doba naordinovat si domácí lockdown s komínkem knih, které jste si už dlouho chtěli přečíst... Mrkněte na našich osm knižních tipů.

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nezapomeňte, že aktuálně je možné ven pouze ve dvou (pokud nejste rodina). Nechte se inspirovat podzimními místy v metropoli a okolí, které máme rádi v redakci CityBee.cz.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!