Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Divadlo v Dlouhé uvádí Slečnu Jairovou. Nafotili jsme generálku

kultura | 5. 5. 2013

Sestoupili jsme do podzemí, kde nebylo moc vzduchu. Propletli jsme se chodbičkami plných skříní a lidí. A pak se ozvalo liduprázdným sálem Divadla v Dlouhé: "Zkouška, zkouška!" Uprostřed hlediště na sedačkách potažených látkou proti prachu seděla jen režisérka, dramaturg a zvukaři. Bylo pondělí a probíhala první generální zkouška zdejší nové inscenace Slečna Jairová, jejíž premiéra proběhla 3. května. Výtvarnice kostýmů, výtvarníci scény, kulisáři, rekvizitáři, osvětlovači a herci, ti všichni teď pobíhali z hlediště přes pódium do zázemí a zase zpátky. 

Připravila: Eva Samšuková
Foto: Petr Klapper (www.klapper.cz)

[clanek-3.jpg]


Ač generální zkouška, na níž by se podle zdejších zvyklostí měla zkoušet celá hra od začátku až do konce, na pódiu se právě odehrává pořád dokola jedna scéna. Je pátý den před premiérou a někteří herci jsou pěkně nervózní. Občas někomu vypadne větička, a tak se chodí dívat do scénářů ukrytých mezi kulisami na pódiu s omlouvou: "Mám výpadek, výpadek!" Kostymérka herce na pódiu pořád různě obírá, upravuje a zkouší další doplňky. V jednu chvíli dokonce zkouší použít klobouk z jiné inscenace, ale: "Ne, to si půjčit nemůžeme..." Aby každý věděl, kde se hra právě nachází, čte režisérka Hana Burešová do mikrofonu z hlediště strany scénáře, do čehož ještě stihne zjišťovat, jestli jsou na podiu přítomné potřebné rekvizity. Občas se dokonce sama vydá na pódium, přes které sem tam přeběhne i kulisák, aby hercům názorně předvedla, jak si představuje výsledek práce.

[clanek-2.jpg]

Podívejte se na celou fotoreportáž z generální zkoušky Slečny Jairové v Divadlev Dlouhé!

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!