Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Kino pod mostem, bazén u Národního... Ožije Vltava?

poznání | 13. 4. 2013

Náplavka kolem Vltavy se zásadně mění. K řece se vrací život nejen v podobě farmářských nebo bleších trhů. Od poloviny května do konce června převezmou vládu nad Smetanovým nábřežím mezi Národním divadlem a Karlovým mostem znovu lidé, auta sem budou mít každou sobotu vjezd zakázaný. Skupina architektů přišla s ještě odvážnějším nápadem, jak Vltavu a okolní prostory probudit pomocí multifunkčních pontonů.

Autor: Lukáš Rozmajzl

[clanky/foto-1(1).jpg]
Juráš Lasovský a Zuzana Masná

Sedmadvacetiletý architekt Juráš Lasovský vnímá řeku jako páteř města. “Díky ní přeci město vzniklo a naší snahou je přitáhnout lidi zpátky k řece,” vysvětluje Juráš základní myšlenku projektu Prague Activators. Vltavu vnímá jako zápalný knot proložený středem města, který je však potřeba zapálit, tedy aktivovat v pozitivním smyslu slova.

Takovým ideálním zdrojem jisker jsou podle něj plovoucí pontony. “Náplavka nepotřebuje napevno instalované objekty jako jsou unimo buňky s obchody nebo budky na WC. Město potřebuje v určitých místech jenom aktivovat tím, že se tam přidá něco mobilního a ten prostor se rozpohybuje,” argumentuje architekt. Spolu kolegy proto přišli s nápadem, jak přivézt po Vltavě na náplavku do centra města znovu život. Navrhli koncept několika pontonů, které se mohou přistavit na libovolné místo ke břehu, plní různé funkce a navíc doplňují stávající veřejný prostor na nábřeží. Ideálně je to vidět na návrhu plovoucího kina, které by bylo ukotvené pod mostem - v noci by se na jeho pilíř promítal film a přes den by mohl sloužit jako posezení pro kolemjdoucí. Podívejte se na animaci využití. 
​ 


Vedle tohoto kulturního pontonu rozpracovali ještě variantu pro sport (s boulderovou stěnou nebo plaveckým bazénem), relax (ponton osázený stromy) a prostor pro nejrůznější workshopy. Do budoucna ale uvažují třeba i o plovoucí rozhledně. Chceme lidem nabídnout možnost, aby vnímali město z jiné perspektivy,” vysvětluje Juráš, který si rád prohlíží Prahu z paluby své pramičky.

[clanky/bazen.jpg]
bazén

[clanky/kulturni_tribuna2.jpg]
kulturní tribuna

[clanky/park.jpg]
park

Přesně před rokem se Prague Activators zapojil do architektonické soutěže v rámci mezinárodního designerského festivalu reSITE o návrh, jak říční břehy v metropoli lépe využít. Skončili sice těsně druzí, ale na svém projektu pracují dál. Prezentovali ho i na pražské radnici. “Aktivátory lze realizovat poměrně snadno, není na to potřeba ani moc peněz,” vyzdvihuje Juráš Lasovský další z předností projektu. Nyní spolu s kolegyní Zuzanou Masnou shánějí finance na pilotní ponton, kde by se odzkoušelo, jak na něj lidé v praxi reagují.

Podobný systém říčních ploch prý funguje i v Paříži, Londýně nebo Nizozemí. V poslední jmenované zemi mají s využitím vodních toků bohaté zkušenosti a Juráš přiznává, že i zde se při vymýšlení aktivátorů inspiroval, jelikož několik měsíců strávil na praxi u slavného rotterdamského architektonického studia MVRDV.

Máte nápad, kam by se ponton hodil? Máte tip na jeho využití? Napište SEM

Jak vidí náplavky v Praze architekt Adam Gebrian? Co mu na nich vadí?


O tom, že pontony na Vltavě mohou fungovat svědčí koncert Gorana Bregoviče z roku 2010.

 

přehled článků

Zákaznická karta VAN GRAAF Vám přináší pozvánky na módní prezentace, vybrané zboží za přednostní ceny, osobní narozeninové překvapení nebo uvítací poukaz v hodnotě 300 Kč. Zákaznickou kartu dostanete v obchodním domě VAN GRAAF na Václavském náměstí!

V únoru zvládnete s prázdnou peněženkou oslavit masopust i narozeniny Národní galerie (s Valentýnem to už asi bude o trochu horší). Bez koruny v kapse se naučíte plést, potrénujete bruslení...

Narazte kulichy, oblékněte rukavice a vyrazte ven. Nebojte, bude vás hřát láska a kdyby náhodou nehřála dostatečně, schováte se před zimou na jednom z 15 míst, která vám pro romantické (ale i bláznivé nebo gurmánské) rande doporučíme.