Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Fun Fatale - mezinárodní cirkusový festival, kterému vládnou ženské!

kultura | 2. 3. 2013

Do Stodůlek přijel cirkus! Ne však ledajaký, ale nový cirkus. Drezúru koní, ani krotitele dravé zvěře však nečekejte, ačkoli dávky elegance i napětí si užijete dosyta. Od čtvrtečního večera do neděle totiž kulturní dům Mlejn obsadily ženské akrobatky. Na druhý ročník mezinárodního festivalu Fun Fatale přijely soubory také z Německa, Itálie nebo Velké Británie. Název odkazuje k sousloví "femme fatale", ale k osudovosti přidává právě i velkou porci cirkusové zábavy.

Autor: Lukáš Rozmajzl
Foto: brtnicky.cz

20130228_2570.jpghttp://brtnicky.cz

První představení pojmenované příznačně Vintage! Women! Varieté! ukázalo, že ve Mlejně žádnou načančanou princeznu z pohádky nespatříte. Naopak pokud máte strach z výšek, připravte se, že se závrať dostaví už po pěti vteřinách, když vstoupíte do prostorného sálu kulturního domu s kapacitou 100 míst. Hodinová show vhodně kombinuje klasické varietní prvky jako žonglování nebo balancování na kole s akrobacií na laně a na hrazdě zavěšené u stropu šest metrů nad zemí.

20130228_2568.jpg

Vintage! Women! Varieté! není výpravné vystoupení á la David Copperfield s ohňostroji a laserovou show. Všechny předváděné prvky nesou ženský rukopis, nepotřebují okázalá gesta, ale vystačí si s decentním pohybem, důrazem na estetický prožitek a ladnost. To vše je navíc kořeněné umně dávkovaným "ženským" humorem, jako když jedna z akrobatek po pětiminutovém defilé kdesi u stropu seskočí, ukloní se a při odchodu si okatě upraví kalhotky, jako by to byla jediná maličkost, která ji právě trápí.

Elegance akrobatek pak ostřeji vynikne při silových varietních číslech. Například když si jedna z žen vybere mohutného pána z publika a zvedne ho do výšky, jako by to byla taška s nákupem ze supermarketu. Překvapený návštěvník by podobné výkony očekával spíš od olympioniků v řecko-římském zápase. Nebo, když si jedna vyleze na ramena druhé z žen, která ale stojí na skleněných střepech.

20130228_2569.jpg

Bohužel ještě větší interakci umělců s publikem bránila komunikační bariéra, protože úvodní soubor je z Německa. Ačkoli všechny repliky na místě překládala tlumočnice, spád několika scén to zbrzdilo. Naopak střídání hudebních stylů vhodně podkreslovalo vystoupení německých akrobatek. Při groteskním čísle se z reproduktorů ozývala hudba známá z němých černobílých filmů, tanci mezi lany ve výšce pak dramatický ráz dodával smyčcový orchestr.

Zájemci si některé z akrobatických technik mohou až do neděle vyzkoušet při několika workshopech. Je připravený i speciální program pro děti. A pokud by se někomu předváděné kousky velmi zalíbily? "Milé dámy, pokud jsme ve vás vzbudily zájem o cirkusové umění, přihlaste se po přestavení u mě," prohlásila v závěru úvodního představení vedoucího trojčlenného souboru, "a věk nehraje roli!"

20130228_2559.jpg

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!