Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Návod na použití New Yorku a návštěva Českého centra s jeho ředitelkou

kultura | 26. 2. 2013

České centrum funguje v New Yorku už 18 let. Poslední čtyři roky navíc bydlí v moderní České národní budově, jejíž součástí je i generální konzulát a česká Hospoda. "Vlastní prostory nám umožňují připravovat mnohem bohatší program," říká ředitelka Českého centra Pavla Niklová. "Na Manhattanu už začínáme mít jméno," dodává. Je to určitě i její zásluhou – pod jejím vedením se České centrum snaží odrážet tvář města a potkávat se s ním a jeho obyvateli. Výstavy, koncerty nebo filmová promítání mají často americké pořadatele a kurátory, ale české umělecké aktéry. Cílem totiž je nalákat do Českého centra americké obyvatelstvo. Každý rok tu tak proběhne i oblíbený Czech Street Festival, kdy se zavře celá východní 73. ulice, nebo promítání na střeše s anglickými titulky. Kolik přijde lidí, často závisí na počasí.

Připravila: Eva Samšuková
seriál Česká centra po světě

street.jpg


Na co byste návštěvníky v nejbližší době do Českého centra New York pozvala?
Na jaře budeme spolupracovat s Heller Gallery, nejprestižnější sklářskou galerií na světě, jejíž spolumajitelka je Češka. V souvislosti s přehlídkou Art and Design ve čtvrti Chelsea proběhne výstava i u nás. Dále se těším také na 5. ročník Disappearing Act – evropský filmový festival, na kterém spolupracujeme s dalšími evropskými kulturními instituty  a snažíme se představit zajímavé filmy, kterým se nepodařilo dostat do americké distribuce, a tím jim dáváme druhou šanci. 16. března pořádáme Bohemian Mascarade Ball ve spolupráci s Rakušany. a 5. března spolu se slovenskými kolegy oslavíme 20. výročí vzniku samostatných republik na výstavě Jiřího Kovandy a Vladimíra Havrilly.
 
Z jakého projektu jste vy osobně měla radost?
Mám velkou radost z toho, že spisovatelka Monika Zgustová díky účasti na našich akcích podepsala již dvě smlouvy na překlad svých knih do angličtiny, což je téměř neuvěřitelné. Překladů české beletrie do angličtiny je opravdu málo. A pak se také moc povedlo představení opery Der Kaiser von Atlantis, kterou složil Viktor Ulman v Terezíně. Opera byla připravena v koprodukci se zdejším souborem Opera Moderne a Rakouským kulturním forem. Na představení přišlo přes 700 lidí, takže je budeme opakovat.
 
Jaké vlastnoti má váš New York?
Můj New York je šílený, barevný a úžasný.

Čím je pro vás barevný a čím šílený?
Šílený je New York tím tempem a počtem lidí a akcí. Barevný, tím jsem myslela po všech stránkách -  co se týká architektury, složení lidí, způsobů, kterým lidé žijí, ale i jídel. Je to jedno z míst na světě, kde máte nejširší nabídku restaurací a druhů jídel, která můžete ochutnávat.
 
Jak nás Američané, se kterými se potkáváte, vnímají?
Američané vůči Čechům žádné předsudky nemají. Spíš si nás váží. Dobře jsme se zapsali Sametovou revolucí a také tím, že jsme se dokázali se Slováky rozdělit mírovou cestou. Ani v jednom případě nedošlo k bojům. Jediné, co mě mrzí je, že tady víc nedržíme - my Češi - pohromadě. Nepomáháme si.  Ale cítím, že tím, že máme Českou národní budovu, krásné prostory a kulturní centrum, začala nová kapitola přítomnosti Čechů na Manhattanu.

s%20jirim%20belohlavkem%20po%20koncerte%20prazske%20komorni%20filharmonie.JPG
Pavla Niklová s Jiřím Bělohlávkem po koncertě Pražské komorní filharmonie

Tipy na použití New Yorku od ředitelky Pavly Niklové:

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpgNejlepší knihkupectví na Manhattanu je Strand na rohu Broadway a 12. ulice. Bylo založené v roce 1927 a přežilo jako jediné v bývalé knihkupecké čtvrti mezi Union Square a Astor Place. Kromě velkého výběru nových i starších knih zde najdete spoustu krásných suvenýrů a vtipných dárků. 

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpg

Ve spodní části Manhattanu je také jeden z nejvyhledávanějších hudebních klubů - Bowery Ball Room. Budova z roku 1929 trochu připomíná žižkovský Palác Akropolis. Na Silvestra zde někdy hrává Patti Smith, ale koncerty jsou zde téměř každý den.

Bez%20n%C3%A1zvu(1).jpg

Pro krásný pocit oceánu doporučuji vyrazit na pláž Far Rockaway, která ale dostala přímý zásah hurikánem Sandy. Každý třetí dům v první řadě u moře je dole. A také dlouhá dřevěná promenáda, která měla 5 až 8 kilometrů, je bohužel pryč.

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!