Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Nejlepší lyžařské středisko? Právě teď Petřín!

sport | 23. 2. 2013

Sněhovou apokalypsu využitje sportovně! Meteorologové sice vydali upozornění před bílou nadílkou, která může podle Jarka Nohavici i v polovičním množství způsobit kolaps nejen na Václaváku. Vy si ale sníh můžete užít a pořádně si v Praze zalyžovat - na Petříně!

Autor: Lukáš Rozmazjl

[DSC_0636.JPG]

[nejmensi.jpg]Nahoru na Petřín se dostanete pohodlně lanovkou (Které horské středisko se může pochlubit kabinkovou lanovkou?!). Navíc přeprava je na rozdíl od skiareálů zdarma, pokud se tedy smíříte s nekomfortním nařízením, že lyže budete muset na každou cestu ukládat do obalu. Petřín nabízí ideální lyžařské podmínky, ale nic není zas tak růžové. V průběhu řezaných oblouků i ustrašeného plužení vás může začít honit strážník městské policie. "Lyžování, stejně jako sáňkování nebo jízda na snowboardu, je na Petříně zakázáno vyhláškou č. 6/2001 o ochraně veřejné zeleně," vysvětluje pro CityBee Jana Přikrylová z městské policie hlavního města. Pokud vás tedy strážník dohoní (a v přeskáčích mu sotva utečete), může vám nadělit pokutu až tisíc korun.
 
Přesto se najdou odvážlivci, kteří si pod rozhlednou nazují lyže a spustí se na prknech dolů po svahu. Jedním z nich je i Pavel Trčala, nejmladší český pokořitel Mount Everestu a vášnivý lyžař. Jeho firma CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v Česku. Trčala se baví mimo jiné tím, že na lyžích sjíždí i ta nejroztodivnější místa - na Moravě takto zdolal pískovnu nebo hrad Špilberk. V Praze samozřejmě nemohl vynechat petřínské zahrady. Na výsledek jeho řádění se můžete podívat na videu.

 
Věděl jste, že lyžování na Petříně je oficiálně zakázané?
Tak to by mě opravdu nenapadlo. Během našeho natáčení jsme žádný nápis neviděli a mluvili jsme i s technickými pracovníky parku, kteří byli pobaveni a rozhodně nám lyžování nerozmlouvali. Mimochodem, co ještě máte v Praze zakázané? Plavání ve Vltavě taky? Klidně na sebe prásknu, že jsem loni v září doplaval až pod Karlův most, kde to mezi pilíři teklo fakt rychle. Myslím, že každý správný, sportovně založený Pražan by měl přeplavat Vltavu a sjet Petřín na lyžích!
 
Zatím jste v Praze sjel Petřín a pak taky silnici z Pražského hradu. Plánujete ještě další "sjezdovky"?
V merku máme Barrandov a také Vyšehrad. Moje sestra, zpěvačka Hana Robinson, bydlí prakticky přímo pod hradbami, takže to tam mám promyšlené a už mám v hlavě i scénář. Jen čekám, až bude teplejší voda, aby ten skok přes hradby do Vltavy nebyl tak mrazivý. Také jistě uděláme Václavák.
 
Mohla by Praha podle vás mít vlastní klasickou sjezdovku?
Rozhodně ano a nebylo by to až zas tak neobvyklé. Například Liberec, Zlín, nebo třeba rakouská Vídeň, slovinský Maribor, či chorvatský Záhřeb mají sjezdovky přímo ve městě. Osobně bych chtěl vybudovat menší sjezdovku jak v Praze, tak v Brně. Mám vybráno několik lokalit, u kterých bychom chtěli zjistit proveditelnost projektu. V Praze se jedná například o severní oblast kolem kopce Kopanina, na kterém stojí známý vysílač Cukrák, nebo kratší svah v Radlicích.
 
Pokud by Pražané zatoužili po opravdovém skiareálu a upravované sjezdovce, kde jsou nejbližší?
Úplně nejbližší jsou dvě malé sjezdovky asi dvacet kilometrů od Prahy. Jedna je Chotouň a druhá Šibeniční vrch u D1. Delší sjezdovku nabízí Monínec, který je asi osmdesát kilometrů od Prahy. Výborné lyžování již na horách nabízí také Ještěd pouze hodinu z Prahy a za hodinu a půl po kvalitní rychlostní silnici jste na Klínovci.

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!