Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Pecka týdne: Objevte ohnivé Španělsko uprostřed zasněžené Prahy

kultura | 17. 2. 2013


bandera.jpg

Patříte mezi létomily, kteří by z postele vylezli nejradši až v červnu? Pak si zamilujete festival španělsky mluvených filmů La Película, díky němuž se přenesete do horkého Španělska i exotické Latinské Ameriky. Ať už vás zajímá život toreadorky či neznámá tvář Generalisima Franca, vyrazte od 19. února do kina SvětozorHostem letos bude Argentina se svým divokým tangem. A pokud chcete poznat Hispánce i jinak než z filmového plátna, čtěte dál. Ukážeme vám, že je najdete i v Praze!

Napsala: Martina Topinková

Kupte si španělské dobroty...
Chcete-li si uvařit pokrm ze španělských surovin přímo u vás doma, zkuste specializovaný obchod se španělskými produkty. V krámku Toro Blanco (česky Bílý Býk) na královských Vinohradech najdete vynikající španělské šunky typu jamón serrano, sýry jako queso manchego nebo třeba speciální rýži, ze které si připravíte jídlo ze všech nejtypičtější: španělskou paellu. Z práce spěchat nemusíte, ve všední dny mají otevřeno až do 20 hodin.

[paella%281%29.jpg]
Paella

Ochutnejte chilské víno i argentinský steak...
Nepatříte zrovna mezi vášnivé kuchaře? Pak zajděte do některé z latinskoamerických restaurací, kde často potkáte Hispánce žíjící v Praze. Jedním z takových již proslavených podniků je nekuřácký bar La Casa Blů (Modrý dům) na Starém Městě, který vítá každého, kdo má rád uvolněnou jižanskou atmosféru. Hospoda, kavárna a nekonformní bar v jednom láká na výborné chilské víno v karafách nebo slavné jihoamerické maso.

Zkuste tortilly na všechny způsoby...
Báječnou atmosféru lze nasát i na Výtoni. Malá mexická restaurace El Paisa  je "taquería", která nedávno oslavila teprve rok od svého založení, a která má, jak už z názvu plyne, jako největší specialitu takzvané "tacos" neboli plněné kukuřičné placky. Mexickou kuchyni najdete i v restauracích Las Adelitas. Po jejich návštěvě se vám bude ještě dlouho zdát o parádních tortillách na všechny způsoby (burritos, tacos, enchiladas, quesadillas), tequilách i chilských vínech. 

[mojito%202%281%29.jpg]

Vydejte se za tapas nebo pořádným Mojitem...
Pokud nemáte vyloženě velký hlad, zajděte na takzvané tapas do baru La Bodega Flamenca  na Letné. Tapas jsou přitom v podstatě jednohubky, které se ve Španělsku tradičně podávají především k vínu, ale i k jinému alkoholickému i nealkoholickému nápoji. A konečně chcete-li "zapařit" a dát si nejlepší Mojito v Praze, utíkejte do kubánské restaurace La Bodeguita del Medio v Kaprovce naproti výlezu z metra na Staroměstské. Do stejného baru na Kubě chodil i sám slavný spisovatel Ernest Hemingway.

Za španělštinou, výstavami a mejdany vyrazte do španělského institutu...
Kurzy španělštiny, ale i různé výstavy, přednášky či párty organizuje španělský Instituto Cervantes. Kdo má chuť si jen tak popovídat s rodilým mluvčím, může se zaregistrovat se na komunitním webu CouchSurfing,najít skupinku "Hispanohablantes en Praga" (španělsky hovořící v Praze) a zajít s dát s rodilým mluvčím třeba na kafe. Spoustu kulturních akcí pořádá taky argentinská ambasáda. 

salsa.jpg
Foto: Element Club

Rozvňte boky na tangu či salse...
Do hispánského světa patří tanec stejně jako slunce, jídlo a pohoda. Máte-li chuť zatančit si divoké tango, dobré a výživné hodiny organizuje jazzový klub Jazz Time. Chcete-li se stát temperametní kráskou, vyzkoušejte salsu v klubu Element, nebo reggaeton, salsu i sambu v latino klubu Palanca.
 

itsaso%202%281%29.jpgTip naší grafičky Itsaso z Bilbaa:
V Praze se cítíme jako doma. Máme rádi párty a české pivo, které je dobré a levné. Nejradši chodíme do Dlouhé. Bary jako James Dean nebo Harley´s nám připomínají španělské podniky. Kdyby se nám zastesklo po paelle nebo tapas, zašli bychom do restaurace El Centro na Maltézském náměstí.
Ve Španělsku jsou hlavně čínské restaurace. Když už tam je nějaká latinskoamerická, tak nejčastěji mexická. Proto jsme byli s kamarády nadšení z návštěvy kubánského baru La Bodeguita del Medio. Jídlo i atmosféra byly geniální.


 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!