Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Budoucnost Nákladového nádraží Žižkov? Poznáte ji na výstavě v CAMPu

tisková zpráva | 12. 1. 2022

Návštěvníci výstavy Žižkovské nádraží: druhý život? mají příležitost nahlédnout do budoucnosti i bohaté minulosti 60 hektarového území. Výstava, která je prodloužená až do konce ledna, představuje aktuální informace o území bývalého nákladového nádraží na Žižkově a přilehlého okolí, kde se v současnosti plánuje nebo už probíhá realizace velkých veřejných i soukromých investic.

clanky8/1989_KamilWartha(Utvarhlavnihoarchitektahl.M.Prahy)(kopie).jpg
Letecký pohled na žižkovské nádraží v roce 1989. Foto: Kamil Wartha (Útvar hlavního architekta hl. M. Prahy)

 

Žižkovské nádraží: Druhý život?

CAMP – Centrum architektury a městské…

22.09. - 31.01.

Nákladové nádraží Žižkov je jedním ze tří nákladových nádraží, která dříve zásobovala centrum Prahy a jeho průmyslové areály. Dnes již není v provozu a bývalé drážní plochy teď čeká proměna v plnohodnotnou městskou čtvrť. Nákladové nádraží Žižkov je tak místem s obrovským potenciálem, jelikož se nachází v širším centru Prahy. 

„Revitalizace brownfieldů je pro Prahu klíčová. Nákladové nádraží skýtá velký potenciál nové obytné čtvrti. Kromě tisíců nových bytů zde vznikne řada parků, pěší promenáda, a díky novému využití historické budovy i kulturní centrum,“ komentuje lokalitu Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.

Nakladove_nadrazi_5.jpegSoučasný stav Nákladového nádraží Žižkov.
Foto: CAMP

Expozice představuje aktuální informace o území bývalého Nákladového nádraží a přilehlého okolí, kde se v současnosti plánuje nebo už probíhá realizace velkých veřejných i soukromých investic. Návštěvníci výstavy se, kromě cesty do budoucnosti, kterou nabídne velkoplošná projekce nebo velký fyzický model území, budou moci vydat také do minulosti nádraží skrze videoesej Malá industriální elegie.

Unikátní archivní záběry ze 40. a 60. let minulého století představí nádraží v dobách největší slávy. Neustálý ruch a pohyb zboží i lidí ostře kontrastuje se současným tichem a pomalým chátráním bývalé pražské industriální chlouby, která už několik desetiletí trpělivě čeká na svůj druhý život. 

clanky8/1936_Nakladanizbozidovlaku(casopisCSDStastnoucestou).jpeg
Dříve bývalo na nádraží velmi rušno... Foto z roku 1936, původně publikované v časopisu ČSD Šťastnou cestou.

NaganoPark-GeosanDevelopments.r.o.pngNagano Park – Geosan Development, s.r.o.
Současný stav: Nároží ulic Na Třebešíně a K Červenému dvoru, v blízkosti tenisových kurtů
Návrh: Návrh plánované výstavby projektu Nagano Park

„Výstava navazuje na cyklus výstav o transformačních územích Prahy. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost nahlédnout do budoucnosti i minulosti tohoto brownfieldu. V rámci expozice je také připraven bohatý doprovodný program – diskuze, komentované prohlídky nebo procházky přímo v území,“ komentuje výstavu Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Rozvoji brownfieldu dříve bránila stavební uzávěra, kterou vymezil dnes stále platný územní plán z roku 1999. Lokalita se ovšem nyní po 12 letech dočká změn a začne se zde stavět. Zlomový bod nastal letos, kdy IPR představil urbanistickou studii, kterou projednal se soukromými investory, politiky a především veřejností.

V budoucnosti by zde měla vzniknout moderní městská čtvrť nabízející až 11 000 nových bytů a domov pro 23 000 lidí, 1 170 povrchových parkovacích míst, 600 stromů v nové uliční síti, obchody, základní i mateřské školy a park s pěší promenádou a cyklostezkou ve stopě bývalých železničních kolejí, jehož podoba by měla vzejít z architektonické soutěže. 

Parkovactvrt-CentralGroupa.s.jpg
Parková čtvrť – Central Group, a.s.
Současný stav: Prostor mezi historickou budovou Nákladového nádraží a Basilejským náměstím
Návrh: Návrh nárožního bytového domu, projekt obytného souboru Parková čtvrť

„Za městkou část Praha 3 mohu říci, že máme zájem o rozvoj území kolem nákladového nádraží Žižkov, které již řadu let neplní svou původní funkci. Chceme, aby se území stalo prostupné a zároveň obsahovalo potřebnou veřejnou vybavenost, ať se jedná o školky, školy, parky či sportoviště a stejně tak, aby území mělo zajištěnu dostatečnou dopravní obslužnost, a to jak formou veřejné dopravy, tak dopravy osobní či cyklistické. Dlouhodobě podporujeme rekonstrukci budovy bývalého nákladového nádraží Žižkov na kulturně-společenské centrum, které by tím mělo znovu získat celopražský význam. Nyní mohu říci, že intenzivně probíhají jednání a já věřím, že se je podaří dotáhnout a najdeme potřebnou shodu na úrovni městské části, hlavního města Prahy a stavebníků,“ říká Pavel Dobeš, místostarosta Prahy 3.

Klíčová je také oprava a přestavba památkově chráněné funkcionalistické budovy nádraží, která byla v roce 2013 prohlášena kulturní památkou a výhledově by se měla proměnit na kulturní centrum. Nový domov by zde měly najít instituce v čele s Národním filmovým archivem (NFA). Dalšími výraznými veřejnými investicemi jsou vznik nové tramvajové trati, nové uliční propojení k budoucímu městskému okruhu – Jarovská třída, rekonstrukce ulic Jana Želivského a Malešická nebo výstavba dvou základních škol. Největšími soukromými investicemi jsou bytové projekty Parková čtvrť a Žižkov City spolu s dalšími developerskými záměry jako je Rezidence nádraží Žižkov, U Staré cihelny, Nagano Park nebo Obytná čtvrť Jarov.

RezidenceNadraziZizkov-PentaRealEstates.r.o.jpg

Rezidence Nádraží Žižkov – Penta Real Estate, s.r.o. 
Návrh: Vstup do rozsáhlého parku umístěného uprostřed jednotlivých částí projektu Rezidence nádraží Žižkov
Současný stav: Stávající zástavba, v blízkosti nynější autobusové zastávky Olgy Havlové v Malešické ulici

„Nákladové nádraží Žižkov je zároveň prvním velkým brownfieldem, kde bude aplikována nová pražská Metodika spolupodílu investorů, která určuje jasná a transparentní pravidla spolupráce města a developerů. Soukromí investoři tak poskytnou prostředky na výstavbu jedné velké základní školy, zrealizují řadu mateřských škol, několik parků a vybudují část městských tříd. To vše v celkové hodnotě přes 1,5 miliardy korun. Část peněz bude věnována i na rozvoj dostupného bydlení. Cílem je, aby tato nová čtvrť nebyla pro stávající obyvatele zátěží, ale přínosem,“ dodává Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.

Nakladove_nadrazi_8.jpg
Výstava Žižkovské nádraží: druhý život?

Výstavu si můžete prohlédnou zdarma v Centru architektury a městského plánování (CAMP) od úterý do neděle až do 19. prosince. V rámci výstavy budou po celý podzim probíhat také komentované prohlídky a další doprovodný program. Více informací o programu naleznete na www.campuj.online/akce

 

Žižkovské nádraží: Druhý život?

CAMP – Centrum architektury a městské…

22.09. - 31.01.


 

CAMP – Centrum architektury a městského plánování

Základní zdroj přehledných informací o hlavním městě....clanky8/CAMP_Nakladove_nadrazi_3.jpeg

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!