Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Reportáž: Jednu do hlavy, druhou o zeď. I ženská může být terorista!

sport | 5. 2. 2013

Bojové umění mě vždycky zajímalo, ale jen pasivně a zdálky. Hezky se na to dívá – všichni jsou flexibilní, rychlí a neohrozitelní. Taková ta představa, že každý "správný chlap" by se měl umět pohybovat v tomhle duchu, je sice mylná, ale pěkná a vzrušující. Víkendový seminář Krav Maga CQB, neboli boj ve stísněných prostorech (close quarters battle), byl opravdu autentický, jelikož se vše odehrávalo na bitevním poli Paintball centra Bělehradská, v podzemních prostorech bývalých vinných sklepů.

Napsala: Šárka Augustinová

sarka%20clanek.jpg
Ta bílá hlavička je Šárka


 

Po vstupu do podzemních prostor mi bylo oznámeno, že Krav Maga není sport, ale boj zblízka na život a na smrt. "A jaká se používá taktika a technika?" byla moje první otázka. Odpověď "Můžeš jim třeba vyškrábat oči..." od instruktora Pavla nebyla zrovna ta, kterou jsem chtěla slyšet. Při představě, že podobnou radu dostalo skoro čtyřicet účastníků semináře, mi bylo ouzko. Nicméně při bližším ohledání jsem zjistila, že všichni jsou přátelští a jde jim jen o sebeobranu. 

13.02.03%20CQB%20Praha%20%2828%29.JPG


Po rozehřátí (rozcvička typu prašť a uteč) jsme se měli rozdělit na dvojice a začal trénink reálných situací v čele s opravdovým mistrem z Izraele (odkud také pochází tento typ sebeobrany) Tamirem Giladem. Měl pro nás připravenou řadu speciálních pomůcek typu: samopaly, pistole, nože nebo ruční granáty. Během bezmála čtyřhodinového semináře jsem se naučila odzbrojit teroristu jakéhokoliv typu! Po celou dobu akce byli k dispozici i instruktoři z Krav Maga Praha, kteří každý předváděli trošku jiný způsob tohoto druhu sebeobrany – jistě, vždyť je to intuitivní záležitost, kterou máme všichni sami v sobě!

Ženská v plavkách? Bijte ji!
Celou dobu jsem litovala "teroristy", na kterých Tamir předváděl různé situace, a byla ráda, že nejsem mezi nimi. Úleva a bezpečí mi vydrželo do poslední scény s názvem "Útočník je žena v plavkách". Z osmi přítomných holek vybral instruktor pro tuto roli zrovna mě. 

Co následovalo? Instrukce:
"Terorista jako terorista!"
"Odklonit hlaveň, uhnout tělem, kopnout, sebrat zbraň a utéct!"

13.02.03%20CQB%20Praha%20%28341%29.JPG

Úkol jasný - přežít!
V samotném finále semináře pak někteří z nás dostali do ruky zbraně a šli se schovat na bitevní pole. Ti zbylí chudáci (ano i já) chodili do temných prostor jeden po druhém a na každém rohu na ně útočil jiný terorista. Úkol byl jasný - PŘEŽÍT!

Seminář posloužil i jako nastínění občasné situace v izraelské armádě. Byl zajímavý, ale někdy se půjdu podívat i na běžné tréninky Krav Maga – možná v mém relativně normálním životě bude pravděpodobnější útok třeba pěstí, nožem nebo jen pánvičkou oproti samopalu nebo ručnímu granátu.

Černý pás prý ještě nedostanu, ale byla jsem ohodnocena alespoň certifikátem! ;)

13.02.03%20CQB%20Praha%20%28361%29.JPG

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!