Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

"Mojí Praze chybí dostavěná svatovítská věž," říká sochař Michal Gabriel

poznání | 18. 1. 2013

Pomohl vytvořit pavilon indonéské džungle v pražské zoo, sochy koní na náměstí v Dejvicích, pomnik profesora Otto Wichterle (díky němuž svět zná kontaktní čočky) a mnohé další. Díla Michala Gabriela můžete zkouknout v muzeích a galeriích po celé České republice. Učí sice pár dnů v týdnu na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT, přesto se považuje za Pražáka bez všech pochybností. Sochy, za něž získal i cenu Jindřicha Chalupeckého, tvoří v jednom ze svých ateliérů - v Dlouhé, v Troji či na Petřinách.


 

zoo%282%29.jpg
Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Kam se v Praze chodíte dobře najíst?
Chodím jen občas, a to do vyzkoušených podniků. V okolí Dlouhé mám rád Fastys a Pizzerii Mikulka. Určitě bych nešel do turistické zony. Naposledy se v okolí Staroměstského náměstí najedl můj host z Itálie a skončil na pohotovosti.

Kam chodíte v Praze tančit, pít a snít?
Tančit jsem chodil jako student do Lucerny a Obecního domu. Pít, když najdu čas, jdu spíše se studenty v Brně, kde učím. A na snění nepotřebuji chodit nikam.

narcisy.jpgKde se v Praze procházíte?
Teď už se moc neprocházím, ale dříve jsem měl několik oblíbených tras. Začínaly v Břevnově, kde jsem bydlel, a pokračovaly přes Pohořelec, zahradami pod Strahovským klášterem až dolů do Karmelitské, kde jsem měl kdysi ateliér. Později, v době studií na AVU, jsem chodil hodně do Stromovky.

Kde to v Praze nemusíte?
Václavské náměstí pro mě nemá žádné kouzlo. Zachraňuje to jen vzpomínka na poslední dny vlády komunistů, kdy bylo toto náměstí důležité.

Ve kterém městě byste chtěl žít, když ne v Praze?
V Praze jsem spokojený, z českých měst neznám žádné lepší. Jinak se mi líbilo v San Franciscu a určitě bych našel i další města, kdybych chtěl. Ale nechci.

kon%C4%9B%281%29.jpgPraze chybí...
Velkorysost a dostavěná věž na chrámu sv. Víta. Je uzavřená, myslím, renesanční dostavbou. Jako malý jsem vždy plánoval její přestavbu.

Nejhezčí výhled na Prahu je…
Například ze střechy pavilonu indonéské džungle v pražské ZOO. Tam jsem se naučil chodit, když jsme spolu s kolegy Lukášem Rittsteinem a Barborou Šlapetovou pracovali na jeho interiéru. Mám také rád pohled, který je na známce od Alfonse Muchy, tedy pohled z Petřína nebo samozřejmě z Letné. Těch pohledů je opravdu hodně. 

Kam vezmete jako první návštěvu z Austrálie? 
Až přijedou, tak se rozhodnu. Vlastně je to úplně jedno, protože budou vykulení kdekoli v centru. To bohužel vědí i pražští podnikatelé a tak centrum devastují zkrášlováním. Jednou tomu vylidněnému lunaparku už možná nikdo neuvěří. Doufám ale, že je to jen hodně nadsazená poznámka a generace zkrášlovačů vymře.

Jaké tři vlastnosti má Vaše Praha?
Město je plné lidí a ti mají plno vlastností.

sousosi.jpg
 

Mohlo by tě taky zajímat:
"Moje Praha je jedinečná a svobodná," říká zpěvák Michal Hrůza
"Moje Praha má tajemství," říká herečka Aňa Geislerová
"Mojí Praze chybí život kolem řeky," uvádí stříbrný olympionik Hradilek
"Mojí Praze chybí relaxační zóny," říká Sajler. "A slušní politici," dodává Slanina

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!