Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Výstava fotek Anthropocene v CAMPu ukazuje dopad lidstva na naši planetu

advertorial | 13. 11. 2019

Od 12. do 24. listopadu bude v CAMPu, Centru architektury a městského plánování, probíhat výstava fotografií Edwarda Burtynského s názvem Anthropocene. Tento Kanaďan je jedním z nejvýraznějších a nejrespektovanějších představitelů současné krajinářské fotografie. Ve své tvorbě se dlouhodobě soustředí na zachycení přeměny krajiny, která přichází kvůli zásahu člověka o svůj původní charakter. Výstavu 80 fotek na velkoplošné obrazovce doplní filmová přehlídka, přednáška Edwarda Burtynského a diskuse s tématem vlivu člověka na planetu.

clanky6/Anthropocene_fotokredit_EdwardBurtynskycourtesyNicholasMetivierGalleryTorontojpg
Foto: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto

 

Edward Burtynsky: Antrophocene

CAMP – Centrum architektury a městské…

12.11. - 24.11.

V CAMPu se Edward Burtynsky představí české veřejnosti osobně vůbec poprvé. Hlavním poznávacím znakem jeho fotografií je kontrast mezi monumentalitou přeměňované krajiny a lidskou malostí. „Výstavou a dokumentem Antropocén: Epocha člověka jsme chtěli zachytit dobu, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé. Při natáčení jsme navštívili šest ze sedmi kontinentů, 20 zemí a 43 různých lokací,“ vysvětlují tvůrci Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky.

Výstavu fotek, které vznikaly v samotných centrech největších industriálních oblastí světa doplní česká premiéra filmu Antropocén: Epocha člověka, který získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu za nejlepší svědectví o přírodě.

clanky6/Anthropocene_fotokredit_EdwardBurtynskycourtesyNicholasMetivierGalleryToronto.jpg
Foto: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto

 „Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku v historii naší planety. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady,“ dodává Burtynsky. Antropocén: Epocha člověka je dokumentárním snímkem, který čtyři roky natáčel oceňovaný tým ve složení Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky.

Jedná se o dokument, který kombinuje umění a vědu a přináší náhled na klíčový moment v historii geologie. V CAMPu budou moci lidé během listopadu zhlédnout také další fotografovy dokumenty Watermark a Manufactured Landscapes.

clanky6/Anthropocene_fotokredit_EdwardBurtynskycourtesyNicholasMetivierGalleryToronto_.jpg
Foto: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto

Vedle výstavy, diskuse a filmových projekcí proběhne v CAMPu i přednáška samotného Edwarda Burtynského, ve které promluví nejen o fascinaci přírodou, ale také o její razantní proměně vlivem narůstající industrializace a migrace. Výstava Anthropocene i její doprovodný program je pro veřejnost zdarma s předchozí rezervací místa na www.praha.camp.

clanky6/Anthropocene_fotokredit_EdwardBurtynskycourtesyNicholasMetivierGalleryToronto(1).jpg
Foto: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto


C entrum A rchitektury a M ěstského P lánování 
Na Karlově náměstí v areálu Emauz 
Vyšehradská 51, Praha 2, www.praha.camp
úterý – neděle. 9.00 – 21:00, vstup zdarma

 

CAMP – Centrum architektury a městského plánování

Základní zdroj přehledných informací o hlavním městě....

clanky6/Anthropocene_fotokredit_EdwardBurtynskycourtesyNicholasMetivierGalleryTorontojpg(1)

Foto: Edward Burtynsky, courtesy Nicholas Metivier Gallery, Toronto

přehled článků

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!