Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

FOTOSTORY: Praha jako popcornové město z Instagramu

doporučujeme | 6. 11. 2019

Vloni se počet turistů v Praze vyšplhal na osm milionů. Na letošní rok je predikce už devět milionů zahraničních návštěvníků. Projít dnes centrem města je turistická masáž, větší než kdykoliv dříve. Už před lety jsem slyšel větu, že Pařížan nezajde na Eiffelovu věž, a dnes by vám podobná slova řekl už i Pražan nejen o Karlově mostě, Staroměstském náměstí, ale třeba i o Petřínské rozhledně. 

Text & Foto: Jan Rasch

clanky5/ras-11.jpg

Samotné centrum se stává panoptikem turistických lákadel. Na jednom místě se potkávají (či potkávali – před zavedením vyhlášky, která podobné převleky v centru města zapovídá) lední medvěd, panda a myšák Mickey. Město tak postupně ztrácí svůj genius loci a stává se popcornovým instagramovým městem na pozadí pražského ateliéru, který turista zanedlouho vymění za kulisu dalšího města.

Díky svému projektu podpořenému grantem Czech Press Photo chci v průběhu jednoho roku zdokumentovat současný stav centra Prahy a zároveň poukázat na problém celosvětového instatního turismu – právě na pražských reáliích, kdy turisté postupně vytlačují domácí obyvatele na okraje měst.

[clanky5/ras-1.jpg]

clanky5/ras-2.jpg

clanky5/ras-10.jpg

clanky5/ras-3.jpg

clanky5/ras-4.jpg

clanky5/ras-5.jpg

clanky5/ras-6.jpg

clanky5/ras-7.jpg

clanky5/ras-9.jpg

clanky5/ras-11.jpg

clanky5/ras-12.jpg
 

přehled článků

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Nadopujeme vás cukrem v nově otevřené pobočce Waf-Waf v Palladiu. Pak si skočíte na jedno do Old Smíchov Pub. A veselou mysl udržíte i na kurzech malování v nové škole. Otevřela i kočičí kavárna nebo mexické bistro.

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších saun v Praze. Kdy mají otevřeno? Kolik stojí vstup? Kde nabízejí něco navíc? Vše najdete v jednom přehledném článku. A pokud byste si nevybrali, máme pro vás jedno mrazivé překvapení na závěr...